Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 45 im.ORP Poznań

KLASA 8A

ROK SZKOLNY 2024/2025

 

KURATORYJNY KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Zwierzęciem być to takie... ludzkie - pod takim tytułem 28.10. 2024 r. odbył się tegoroczny szkolny etap konkursu kuratoryjnego sprawdzającego wiedzę z zakresu języka polskiego. Zwyczajem lat poprzednich z przygotowanym testem zmierzyli się wybrani uczniowie klas siódmych i ósmych, a było ich w tym roku aż jedenaścioro! Cieszy nas tak duże zainteresowanie, bo konkurs nie należy do łatwych. Dziękujemy wszystkim uczniom za czas poświęcony na przygotowania i rzetelną, wytrwałą pracę w czasie rozwiązywania testu.

 

XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

link do albumu

link do filmu

AKCJA ŚWIATEŁKO DLA CZERWCA

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 45 już trzeci raz miała okazję wziąć udział w niezwykłej Akcji „Światełko dla Czerwca’56”. Projekt ma na celu uczczenie pamięci ofiar oraz uczestników Poznańskiego Czerwca 1956.

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych oraz akcją „Światełko dla Czerwca” wolontariusze z klas 8a i 8b udali się na Cmentarz Miłostowo, gdzie odwiedzili groby powstańców czerwcowych - Romana Bulczyńskiego, Egona Naganowskiego i Edmunda Makowskiego. Uczniowie zapalili również znicz przy grobach poznańskich profesorów, Powstańców Wielkopolskich oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

link do albumu

 

„MY, DZIECI Z DWORCA ZOO”

Klasy 7 i 8 wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt.” My, dzieci z dworca ZOO” wystawianym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Spektakl był opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą, a tragedią. Prezentowane obrazy wywołały wśród uczniów silne emocje, skłoniły ich do refleksji i wywołały ożywione dyskusje. Mamy nadzieję, że podjęte przez organizatorów kroki sprawią, że od tego momentu uczniowie dużo bardziej świadomie podejdą do tematu uzależnień i będą pamiętali o przestrodze zawartej w przedstawieniu.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

WYCIECZKA DO SIERAKOWA

Park linowy, trickboard, piramida, teambuilding, strzelanie z łuku czy survival to tylko część atrakcji podczas 3-dniowego pobytu klas szóstych i siódmych w Sierakowie, na niespełna 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego. Pogoda dopisała, pysznego jedzenia nie brakowało, a dobry nastrój towarzyszył wszystkim do samego końca wycieczki. Okazało się, że bez telefonu można przetrwać wiele godzin, a w takim składzie, już wielokrotnie sprawdzonym, chce się wyjeżdżać nawet na dłużej:)Już planujemy kolejne eskapady w przyszłym roku szkolnym! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z Sierakowa.

 

link do albumu

ZAJĘCIA EDUKACYJNO - PROFILAKTYCZNE
Na godzinach wychowawczych klasy 7a, 7b i 8a rozmawiały o uzależnieniach w ramach projektu Urzędu Miasta Poznania "Poznań Uzależniony od Profilaktyki". Zajęcia prowadziła p. Magdalena Muller-Ksycka.
Najbardziej poruszany był temat narkotyków. Uczniowie pracowali w grupach i wszyscy byli zaangażowani w lekcję. 
Wiedza młodzieży na temat uzależnień na pewno się zwiększyła. Po zajęciach można było zadawać pytania dotyczące omawianych zagadnień.
 
 

"MIĘDZYPLANETARNA PODRÓŻ W ŚLAD ZA MAŁYM KSIĘCIEM"

Czasem warto porzucić szarą rzeczywistość i wzbić się wyżej. Świetnym pretekstem do takich podróży jest omawianie lektury pt. "Mały Książę". Zadaniem uczniów było stworzenie trójwymiarowych makiet planet, które odwiedzał bohater lektury oraz wyciągnięcie wniosków co do ich metaforycznego znaczenia. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i bezbłędnie wykonali zadanie. To była bardzo udana lekcja!

link do albumu

 

MATEMATYCZNY PRZEPIS NA PIZZĘ

WALENTYNKOWY MATH & ART PROJEKT

Podczas lekcji uczniowie korzystali z kart pracy udostępnionych przez Przestrzeń Pozytywnej Edukacji oraz Inspire Math

Matematyka.

link do albumu

 

HAPPENING

Podczas lekcji plastyki omawialiśmy różne formy artystyczne. Jedną z nich był happening. Postanowiliśmy zorganizować takie wspólne działanie. Podzieliliśmy się pracą. Wykonaliśmy ozdobne  litery, ilustracje, dwie osoby zajęły się muzyką. I tak powstał pierwszy nasz happening- „Bezpieczne ferie”.

  link do albumu

 

"WSPÓŁCZESNA KOBIETA MODNA"

Niebawem na lekcji będziemy omawiać satyrę Ignacego Krasickiego pt. "Żona modna". Zanim jednak zabierzemy się za omawianie samego tekstu, zastanowiliśmy się kim jest współczesna kobieta modna. Zadanie, które wykonywaliśmy w grupach, bardzo nam się spodobało.

Oto efekty

link do albumu

 

NA PRZEDSTAWIENIU TEATRU PROFILAKTYCZNEGO ALERT
Uczniowie z klasy 6a, 7a, 7b i 8a uczestniczyli w przedstawieniu pt. "Hejter", wystawianym przez teatr profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Zadaniem teatru jest efektywne  informowanie,  mówienie o aktualnych zagrożeniach i skłanianie do podejmowania właściwych wyborów. Spektakl poruszył,  obecnie już powszechne i groźne zjawisko jakim jest hejt.  
Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie , które zmusiło ich do refleksji nad własnym zachowaniem oraz tym, w jaki sposób traktują innych. Po przejmującym "Hejterze" nie możemy doczekać się kolejnych spektakli wystawianych przez teatr ALERT.


link do albumu
 

IV WILDECKI MARATON MATEMATYCZNY

Uczniowie z klasy 7a - Szymon P. i Jan W. oraz z klasy 8a - Paweł G. wzięli udział w IV Wildeckim Maratonie Matematycznym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 42 im. B. Chrobrego w Poznaniu.
Z dumą informujemy o sukcesie Jana W., który zajął w konkursie 3. miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

link do albumu

 

WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA POLSKIEGO

W połowie listopada sześcioro śmiałków zmierzyło się z niełatwym testem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy z języka polskiego. Uczniowie sumiennie przygotowywali się do niego, a potem z pełnym zaangażowaniem rozwiązali zadania. Najlepszy wynik osiągnął Szymon P. z klasy 7a, a tuż za nim (bo z różnicą tylko jednego punktu) uplasowała się Aleksandra Ś. z klasy 7b. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!

link do zdjęcia

SPRZĄTANIE ŚWIATA

ROK SZKOLNY 2022/2023

 ZDOBYWAMY ŚNIEŻNIK!

5 czerwca klasy piąte i szóste wyruszyły na trzydniową wycieczkę w Sudety. Silnych emocji nie brakowało już pierwszego dnia podczas  zwiedzania twierdzy Kłodzko wraz labiryntami oraz podziemnych tras Kopalni Złota w Złotym Stoku. Po zakwaterowaniu w ośrodku „Górski Poranek” czekała na nas pyszna kolacja, a potem wspólne gry i  zabawy. Kolejny dzień był  dla wszystkich prawdziwym wyzwaniem. Od samego rana przemierzaliśmy górskie szlaki, by zdobyć najpierw Czarną Górę, a potem jeden  z najwyższych szczytów Sudet -   Śnieżnik. Byliśmy zmęczeni, ale naprawdę dumni z siebie. Wieczór umilaliśmy sobie grą w piłkę i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Jaskinię Radochowską i pełni niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do Poznania. 

link do albumu

W CZASIE WYSTAWY PT. „PRZESŁANIE DLA POKOLEŃ”

link do albumu

 

PI ZWANA TAKŻE LUDOLFINĄ

Dzień Liczby Pi przypada 14 marca. Wybór tego dnia jest nieprzypadkowy. W Stanach Zjednoczonych daty zapisuje się troszkę inaczej niż w Europie. Dlatego też przybliżona wartość liczby Pi, wynosząca 3,14,  i 14 marca mają ze sobą tak wiele wspólnego.
W tym dniu na lekcji matematyki uczniowie kl. 6a dowiedzieli się,  że Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy oraz poznali różne ciekawostki związane z tą liczbą. Podsumowaniem świętowania był konkurs, w którym najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi zapamiętali: Jan W. (23 cyfry), Maja M. (22 cyfry) i Szymon P. (21 cyfr). 
Gratulujemy!

link do albumu

 

PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE! 

 
W KARNAWALE CZAS NA BALE
Dużą kreatywnością i starannością wykazali się uczniowie przygotowując maski karnawałowe.

link do zdjęć

 
JAZDA FIGUROWA NA LODZIE!

BEZPIECZNA KOLEJ

Klasy 3-7 wzięły udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na kolei prowadzonych przez pracowników Służby Ochrony Kolei. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się w pociągu, na peronie oraz jakie są podstawowe oznaczenia na kolei. 

link do albumu

 

ŚWIATOWY DZIEŃ LOGIKI

14 stycznia

Uczniowie klasy 6a, na lekcji matematyki, zmierzyli się z zimową zagadką logiczną.

Materiał: Królowa Matma

link do albumu

 

"BAJKI ORTOGRAFICZNE"

Nowy rok przywitaliśmy z dobrymi wiadomościami. Dwoje z uczniów naszej klasy reprezentowało VIa na szkolnym konkursie ortograficznym pt. "Bajki ortograficzne". Z przyjemnością informujemy, że na poziomie klas VI-VIII Jan W. zajął 3. miejsce. Gratulujemy!

 

MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Poczuliśmy klimat nadchodzących świąt. Wspólnie ozdobiliśmy klasową choinkę, a chłopcy wykonali zimową gazetkę. Przy okazji obchodzonego w szkole Tygodnia Wielokulturowego, wykonaliśmy plakat na temat przydzielonego kraju, którym była Grecja. Powtórzyliśmy, z jakimi państwami graniczy Grecja, poznaliśmy podstawowe zwroty oraz tradycje związane z kuchnią grecką. Dominik i Kamil przygotowali niespodziankę kulinarną. Poczęstowali nas grillowanymi serkami halloumi oraz baklavą - bardzo popularnym wypiekiem w Grecji, który powstaje z cienkiego ciasta listkowego przełożonego zmielonymi orzechami z miodem. Po wspólnej pracy i zabawie, wszyscy zasłużyli na mikołajkowe prezenty.

link do zdjęć ...

 

POKÓJ MARZEŃ

Pokój marzeń, to projekt, który wykonywali uczniowie na lekcjach plastyki. Zadaniem było stworzenie wymarzonego pokoju młodzieżowego, który powinien być funkcjonalny i odpowiadać wielu potrzebom. Wielu uczniów zadbało o najmniejsze detale.

link do albumu

SUPLES - PROMOCJA ZAPASÓW

Uczniowie naszej klasy reprezentowali szkołę w zawodach zapaśniczych, które zostały zorganizowane przez KS Sobieski pod wodzą trzykrotnego medalisty olimpijskiego Józefa Tracza. Ostatecznie nasza szkoła zajęła II miejsce. Wielkie gratulacje dla Michaliny, Szymona i Patryka.

SPEKTAKL PT. „INNY CHŁOPAK”

We wtorek, 29 listopada 2022 r., uczniowie z klas 5a, 5b, 6a oraz 6b wybrali się do Multikina 51 na spektakl pt. „Inny chłopak”. Przedstawienie opowiadało historię Augusta – niezwykłego bohatera o wielkim sercu, który urodził się ze zdeformowaną twarzą oraz próbował odnaleźć się wśród rówieśników w nowej szkole.  

Link do albumu: 

I MIEJSCE!!!

Klasa 6a z pełnym zaangażowaniem wzięła udział w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wspólnie z całą szkołą o godz. 11:11 odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie reprezentacja klasy – Dominik K. oraz Szymon P. wywalczyli dla klasy tytuł Mistrzów Historii SP45, zajmując I miejsce w Wielkim Konkursie Wiedzy o Historii Polski. Pozostali uczniowie wspierali i żywo dopingowali swoich kolegów z widowni.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

WYCIECZKA DO ŁODZI

13 października  klasy 5a, 6a i 6b spędziły piękny, słoneczny dzień w Łodzi. Na samym początku nasi uczniowie zwiedzili Orientarium oraz Zoo. Mogli przyjrzeć się zwierzętom oraz roślinności Azji Południowo – Wschodniej, w tym faunie mórz i oceanów z rekinami, płaszczkami i rybami z całego świata.  Na wybiegach Orientarium można było zobaczyć makaki, orangutany, gibony i niedźwiedzie malajskie. Największą atrakcją była jednak kąpiel słoni indyjskich, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali. Podczas spaceru ulicą Piotrkowską młodzież  zachwycała się zabytkowymi secesyjnymi kamienicami i muralami, podziwiała Aleję Gwiazd, Fortepian Rubinsteina, Ławeczkę Tuwima i  pomnik Misia Uszatka. Na koniec czekała ich wizyta w spektakularnym centrum handlowo – kulturalnym Manufaktura.

link do zdjęć...

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Klasa 6a kolejny raz uczestniczyła w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który w tym roku obchodzony był 7 października. Uczniowie mieli okazję sprawdzić umiejętność rozwiązywania łamigłówek w zakresie mnożenia i dzielenia liczb, a także wzięli udział w szkolnym konkursie "Arcymistrz mnożenia". W konkursie drugie miejsce zajął Bartosz W. 6a (kategoria klas 6).

Gratulujemy!

link do zdjęć

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 

- przewodniczący: Dominik K.
- zastępca przewodniczącego: Szymon P.
- skarbnik: Jan W.

 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny