ROK SZKOLNY 2024/2025
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Warsztaty „Techniki zapamiętywania”
Dobra pamięć jest bez wątpienia przydatna w codziennym życiu. Nasz mózg przetwarza różnorodne informacje, ale bez odpowiedniego skupienia i zapamiętywania, wiele z nich może szybko zniknąć z pamięci. Żeby pomóc uczniom lepiej wykorzystać możliwości mózgu zorganizowano dla klas czwartych i piątych warsztaty z technik zapamiętywania.
Zajęcia poprowadziły Panie z Biblioteki Pedagogicznej. Podczas warsztatów zapoznawały uczniów z różnymi technikami zapamiętywania, które mogą wspomóc proces uczenia się.
Uczniowie dowiedzieli się, że półkula lewa naszego mózgu odpowiada głównie za logiczne myślenie oraz zapamiętywanie faktów i danych liczbowych, a półkula prawa jest odpowiedzialna za kreatywność, wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie.
Aby wykorzystać w pełni potencjał swojego mózgu, warto połączyć pracę obu półkul. Można to osiągnąć poprzez różnorodne metody zapamiętywania, takie jak stosowanie technik skojarzeniowych, grupowanie, stosowanie kolorów, stosowanie skrótowców, tworzenie rymów, wierszyków, gry słowne, rysowanie map myśli, czy korzystanie z mnemotechnik takich jak np. haki pamięciowe. Stosowanie tych technik pozwala lepiej zapamiętywać informacje, a także zwiększa naszą zdolność do kreatywnego myślenia. Dzięki mnemotechnikom szybciej i skuteczniej można nauczyć się języków obcych, trudnych wzorów, dat i reguł.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze warsztaty pozwolą uczniom uczyć się łatwiej, lepiej i skuteczniej.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Święto to, początkowo jako Dzień Nauczyciela, ustanowione zostało w 1972 roku, zaś od 1982 obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powołania do istnienia z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych, natomiast realizowane są wówczas zajęcia wychowawczo-opiekuńcze. Tego dnia pozostaliśmy w szkole, a spotkanie było świetną okazją do przyjemnego spędzenia czasu i integracji. Zajadając przyniesione smakołyki, wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Podróże pana Kleksa” i graliśmy w różne gry. Nie zabrakło też życzeń i prezentu dla wychowawczyni. Przygotowaliśmy również drobne upominki dla uczących nas nauczycieli.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS IV NA DZIEWICZĄ GÓRĘ Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA
01.10.2024 r. uczniowie klas IV wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”. O godzinie 9:00 dzieci, pod opieką pań wychowawczyń, wyruszyły sprzed szkoły na przystanek autobusowy, skąd udały się do Czerwonaka. Po wyjściu z autobusu należało jeszcze pokonać pieszo dwukilometrowy odcinek drogi częściowo wiodącej przez las. Marsz w promieniach jesiennego słońca był prawdziwą przyjemnością, ale zaostrzył apetyt, toteż po dotarciu na miejsce co większe łasuchy nie czekały na ognisko, tylko zabrały się do pałaszowania przyniesionych smakołyków. Chwile te umiliły kolegom i koleżankom uczennice klasy IV a, które zaprezentowały napisane przez siebie z okazji Dnia Chłopaka wiersze. Po krótkim występie wszyscy zgromadzili się przy ognisku, by upiec kiełbaski. Miłą i słodką niespodziankę przygotowały uczestnikom wycieczki Ania z klasy IV c ze swą mamą. Pięknie udekorowane babeczki szybko zniknęły w brzuszkach małych wędrowców. Najedzeni i wypoczęci turyści udali się w kierunku wieży widokowej. Mająca wysokość trzynastopiętrowego bloku budowla wzbudziła zainteresowanie dzieci, które postanowiły osobiście sprawdzić, czy prowadzące na samą górę schody faktycznie mają 171 stopni. Po skrupulatnym liczeniu okazało się, że tak. Gdy uczniowie liczyli stopnie, zegarek nieubłaganie odmierzał czas, toteż po krótkim podziwianiu rozległych widoków z wieży trzeba było udać się w drogę powrotną do szkoły, gdzie przywitał nas deszcz. Czwartoklasiści wrócili zmęczeni, ale w świetnych humorach.
ROK SZKOLNY 2023/2024
ZAKOŃCZENIE ROKU
W piątek, 21 czerwca, w SP 45 im. ORP „Poznań” w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 dla klas III-V.
To była znakomita okazja do dokonania podsumowań, złożenia gratulacji, życzeń, a także nagrodzenia tych, którzy swoją rzetelną postawą, sumiennością i całoroczną pracą na takie wyróżnienia zasłużyli.
W auli zgromadzili się: dyrekcja, grono pedagogiczne i podekscytowani uczniowie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili przewodniczący Rady Rodziców oraz rodzice. Dyrekcja podziękowała za wspólnie spędzony rok ciężkiej pracy oraz życzyła udanego odpoczynku. Do życzeń przyłączyli się wszyscy zaproszeni goście.
Zakończenie roku szkolnego to szczególna chwila dla uczniów, ale także nauczycieli i wychowawców, którzy wręczyli swoim wychowankom nagrody za najwyższą średnią ocen oraz aktywność i zaangażowanie. Wychowawcy klas 4-8 otrzymali Oskary przyznane przez uczniów w wielu ciekawych kategoriach jak np. „Najbardziej uśmiechnięty nauczyciel”.
Uroczystość poprowadziły debiutujące na scenie w tej roli: Hania K. oraz Łucja Sz. Nie zabrakło również części artystycznej wykonanej przez klasy trzecie.
Na zakończenie pełnego wrażeń dnia, młodzież udała się na spotkania w klasach z wychowawcami.
"Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Wspaniałych i mądrych doświadczeń, poznania nowych miejsc i ciekawych ludzi. Podróży, które kształcą i uczą, a przy tym odpoczynku i cudownej zabawy. Do zobaczenia we wrześniu!"
WYCIECZKA DO WROCŁAWSKIEGO ZOO
Klasy trzecie odwiedziły Wrocław. Celem wycieczki było odwiedzenie Zoo oraz znajdującego się tam Afrykarium, a także szukanie krasnali na Starym Rynku.
W Afrykarium widzieliśmy różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów i bawiące się foki. Niektórzy z nas wystraszyli się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Niedaleko wypoczywała rodzinka hipopotamów. W całym obiekcie panował afrykański klimat. Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących ZOO. Bardzo podobały nam się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Niestety nie widzieliśmy lwów. Podobały nam się wszystkie zwierzęta. W trakcie zwiedzania mieliśmy przerwę,
którą poświęciliśmy na obiad i zakup pamiątek. Następnie pan kierowca zawiózł nas na Stary Rynek, gdzie szukaliśmy krasnali i słuchaliśmy ciekawych opowieści. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu do domu i musieliśmy pożegnać piękny Wrocław. Podróż minęła nam szybko. Naszym zdaniem wycieczka była udana i ciekawa. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i w dobrych humorach.
DZIEŃ DZIECKA
W tym radosnym dniu na każdego ucznia czekał miły upominek. Mieliśmy okazję grać w różne gry planszowe, rozwiązywać zagadki czy kalambury. Odwiedziliśmy także restaurację, gdzie każdy z nas zjadł ogromny deser. Było pysznie!
W ŚWIECIE ZWIERZĄT
Tata Frani, p. Jacek z „Ministerstwa motyli” po raz kolejny odwiedził naszą klasę wraz ze swoimi „podopiecznymi”. Każdy mógł przyjrzeć się z bliska, dotknąć, a nawet wziąć na ręce niektóre owady. Mnóstwo wiedzy, ciekawych anegdot oraz wrażeń. Były straszyki, wije, prządki, szarańcze, liśćce, patyczaki, karaluchy i inne… Dziękujemy bardzo za cudowne spotkanie!
DZIEŃ MAMY
Wszystkiego najlepszego, drogie mamy!
W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM
Nawiązując do lektury pt. ”Afryka Kazika” odwiedziliśmy muzeum archeologiczne. Wzięliśmy udział w warsztatach „Zabawy i zabawki znad Nilu”, gdzie mogliśmy stworzyć swoje własne zabawki. Wykonaliśmy w klasie laporello dotyczące omawianej lektury.
Z WIZYTĄ W TEATRZE
Nasza klasa wybrała się na premierowy spektakl do Teatru Animacji pt.: „Kraj naj”. Przedstawienie okazało się bardzo pouczające. Przybliżyło nam sposób ciekały, wesoły i niesamowity, takie pojęcia jak wolność, bunt czy indywidualizm. Zadawaliśmy sobie pytania: „Czy życie tylko z zakazami i nakazami jest ok? „Czy ustalony ład i porządek da się zmienić i czy mamy na to wpływ?”’ „Czym jest wolność i jak o nią dbać?” oraz „Czy warto czasem się zbuntować?”. Spektakl zachwycił nas także przepięknymi efektami specjalnymi. Polecamy!
ŚWIĘTA MAJOWE
„Maj we Święta obfituje, więc kalendarz się raduje
Bo ma kartki kolorowe, na czerwono zabarwione
Pierwszy maja – Święto Pracy, więc świętują dzień rodacy
W Europie całej znany, narodowym jest nazwany
Drugi maja – Flagi Święto, więc powiewam rozciągniętą
Flagą biało – czerwoną, przez siebie zrobioną
W dniu trzeciego, też majowa Konstytucja uchwalona
Od tej pory prawa znamy, obowiązków przestrzegamy(…)”
(fragment wiersza pt.: „Majowe święta – kto je spamięta?”)
KWIECIEŃ, MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI O AUTYZMIE
Nasza klasa wzięła udział w warsztatach z p. pedagog specjalną na temat autyzmu. Klasa wykazała się ogromną wiedzą oraz empatią. Wzięliśmy także udział w kilku eksperymentach, gdzie mogliśmy choć trochę poznać co czują osoby z autyzmem. Brawo!
DRZWI OTWARTE
We wtorek, 9 kwietnia w naszej szkole odbyły się „Drzwi Otwarte”, podczas których dziewczynki z naszej klasy mogły zaprezentować swój talent taneczny przed przyszłymi pierwszoklasistami. Do zobaczenia we wrześniu Pierwszaki!
LEKTURA W PUDEŁKU
Podczas omawiania lektury „Detektyw Pozytywka” mieliśmy do wykorzystania cały wachlarz pomysłów. Dzieci do pudełek powkładały przedmioty kojarzące się z lekturą. Stworzyły własne zagadki, samodzielnie na forum klasy prezentowały swoje projekty. Na podstawie zebranych pomysłów z łatwością udało się też opisać głównego bohatera.
WIELKANOC
Wesołych Świąt Wielkanocnych,
smacznego jajka, szalonego
i wyjątkowo mokrego Śmigusa Dyngusa
oraz samych słonecznych i cudownych dni życzy
Klasa 3c
CZAS REKOLEKCJI
W trakcie rekolekcji rozmawialiśmy o nadchodzącej wiośnie, obchodziliśmy Dzień Wody, świętowaliśmy także Dzień Patrona, tworząc lapbooki. Z okazji Dnia Języka Ojczystego wykonaliśmy plakat ortograficzny z ortogramami utrwalając poznane zasady ortograficzne., przygotowaliśmy pocztówkę z życzeniami dla j.polskiego oraz nauczyliśmy się łamańcy językowych. Ostatniego dnia Świąt spotykaliśmy się przy klasowym stole i składając sobie życzenia.
MAM TALENT
Uczniowie naszej szkoły, zainspirowani znanym programem, wzięli udział w kolejnej, szkolnej edycji Mam talent. Mogliśmy podziwiać umiejętności, taneczne, wokalne, gimnastyczne a także talenty plastyczne. Sami również świetnie bawiliśmy się w rytm znanych przebojów.
WARSZTATY FLORYSTYCZNE
W marcu uczniowie naszej klasy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach florystycznych, wykorzystując chrobotek reniferowy. Uczniowie stworzyli piękne kompozycje, które będą dekoracją na wiele lat.
DZIEŃ KOBIET
Dla kobiet ten dzień jest zarezerwowany
dla każdej babci, córki i mamy.
I my Wam życzymy z okazji tego święta,
Niech każdy o Was dzisiaj pamięta!
Chłopcy z 3c
KARNAWAŁ
W karnawale, czas na bale, więc i w naszej klasie nastał dzień pełen zabaw, tańców karnawałowych oraz obowiązkowy pokaz mody. Po wyczerpujących tańcach mogliśmy się posilić dzięki przekąskom zaserwowanym przez rodziców oraz sprawdzaliśmy się w grach zespołowych.
TŁUSTY CZWARTEK I NASZE KLASOWE SUKCESY
8 lutego obchodziliśmy w klasie Tłusty Czwartek. Zajadaliśmy przepyszne pączki, obejrzeliśmy także jak powstają tradycyjne pączki i inne wypieki. W tym dniu zostały także nagrodzeni uczniowie biorący udział w konkursie na najpiękniej prowadzony zeszyt – zwycięzcom gratulujemy!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Znamy korzyści, jakie daje Internet, na co dzień z niego korzystamy. Jednocześnie wiemy jakie zagrożenia wiążą się z serfowaniem w sieci oraz jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
SPOTKANIE Z LEKTURĄ
Po przeczytaniu lektury „Drzewo do samego nieba” każdy z nas wykonał tematycznego lapbooka.
W BAŚNIOWEJ KRAINIE
Znamy różnice między bajką a baśnią, potrafimy też wymienić i opowiedzieć wybrane baśnie. Stworzyliśmy piękne, baśniowe zamki i zamczyska.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Kochani Dziadkowie!
Z okazji Waszego Święta życzymy Wam,
Wszystkiego co najpiękniejsze.
Jednocześnie chcemy podziękować,
Za Waszą troskę, ciepło i miłość.
Wnuczki i wnuczkowie z 3c
ZIMA
Zima sprzyja w naszej klasie tworzeniu ciekawych prac plastycznych.
Z WIZYTĄ W BULLERBYN
„Dzieci z Bullerbyn” to serdeczna powieść Astrid Lindgren z 1947 roku, opisująca codzienne życie sześciorga dzieci w malutkiej szwedzkiej wiosce Bullerbyn. W skład tej grupy wchodzą: Lisa, Lasse i Bosse – rodzeństwo, dwie siostry – Anna i Britta, oraz Olle, który w trakcie opowieści doczeka się młodszej siostrzyczki, Kerstin. Z ciekawością czytaliśmy o ich przygodach – zabawnych i śmiesznych, a czasem wzruszających. Niektórzy z nas zapamiętali nawet najzabawniejsze fragmenty, które później długo wspominaliśmy np. o zakupie podsuszanej kiełbasy. W grupach stworzyliśmy przepiękne makiety zagród.
SPOTKANIE WIGILIJNE
Zdrowych, pogodnych i pełnych radości
świąt Bożego Narodzenia
a także wielu wspaniałych chwil
spędzonych w gronie najbliższych
życzy klasa 3c
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia tworzymy, ozdabiamy – nie ma czasu na nudę!
MIKOŁAJKI
Podczas tegorocznych klasowych Mikołajek naszą klasę odwiedziły Elfy – pomocnicy Mikołaja. Wraz z ich pomocą podczas przygotowanych warsztatów rękodzielniczych przygotowaliśmy piękne ozdoby m.in. choinkę z desek, wieniec na drzwi czy piękne stroiki. Dziękujemy zaangażowanym Elfom!!!
MIKOŁAJ KOPERNIK – UDZIAŁ W PROJEKCIE
Rok 2023 to rok Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 zrealizowali projekt szkolny "Mikołaj Kopernik - polski astronom". W czasie realizacji projektu uczniowie wykonali szereg różnorodnych zadań. Powstały lapbooki dotyczące Mikołaja Kopernika oraz Układu Słonecznego, uczniowie czytali książki i opowiadania na temat astronoma, wykonali plakaty, projektowali swoje wymarzone planety. Podczas wizyty w mobilnym planetarium obejrzeli film o powstaniu Układu Słonecznego. Realizacja zadań projektowych była też okazją do integracji oraz rozwijania umiejętności pracy w grupie.
4 grudnia BARBÓRKA
W poniedziałek uczniowie klas 3 z okazji święta górników spotkali się z pracownikami Urzędu Górniczego w Poznaniu. Mieli okazję zobaczyć galowy mundur górnika oraz przymierzyć kask i czako. Poznali legendę o św. Barbarze oraz dowiedzieli się jak wygląda praca górnika w Kopalni Soli w Kłodawie. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał grudkę soli.
ANDRZEJKI
„Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
Ale na wyniki jeszcze poczekamy.”
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W naszej klasie nie ma nudy, dlatego 17 listopada obchodziliśmy Światowy dzień tabliczki mnożenia, bo mnożenie to dla nas świetna zabawa. Polecamy!
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości. Wiemy, że życzliwym warto być cały rok, ale w tym dniu uczniowie klasy 3 c postanowili szczególnie podzielić się nią z innymi, tworząc plakaty. Chętne osoby mogły oderwać z nich pozytywne komunikaty i dobre słowa, które na niejednej buzi wywołały uśmiech.
NIEPODLEGŁA!
W piątek, 10 listopada 2023 r., obchodziliśmy w naszej szkole 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wzięli udział w apelu poświęconym tej niezwykle ważnej uroczystości.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od przyłączenia się do akcji „Szkoła do Hymnu”. Punktualnie o godzinie 11:11, głośno i wyraźnie, wybrzmiały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów z klas 7a, 7b oraz 6a i 6b. Młodzi aktorzy przybliżyli wszystkim obecnym na apelu niezwykle trudną, lecz piękną historię Polski. Przypomnieli nam również, jak ważna jest wolność, miłość do ojczyzny oraz wzajemna pomoc. Spektakl zwieńczyła piosenka Jacka Wójcickiego pt. „Miejcie nadzieję” w ich wykonaniu.
W klasie, aby przybliżyć dzieciom temat niepodległości przeprowadziliśmy psychologiczne doświadczenie. Zadaniem dzieci było narysować to, co jest dla nich ważne w życiu. Pojawiały się różne rysunki – rodzina, przyjaciele, zabawa, zwierzęta, ale także ojczyzna, to że nie ma wojny w kraju i wiele innych. Następnie , ten ważny dla dzieci rysunek miały…podrzeć na trzy części. Wśród uczniów zapanowała konsternacja, sprzeciw, smutek. Części te miały symbolizować rozbiory w Polsce. Wiemy, że Polska tę niepodległość odzyskała dzięki waleczności Polaków, więc i my skleiliśmy podarte rysunki dzieci. To była ważna lekcja.
„O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ”
Sympatyczny pies Lampo, bohater lektury pt. ”O psie, który jeździł koleją”, skradł serce klasie 3c. Z głównym bohaterem uczyliśmy się redagować ogłoszenie, wykonaliśmy plakaty, podróżowaliśmy poznając malownicze Włochy, pracowaliśmy w grupach. Byliśmy także w Multikinie na kinowej wersji filmu. Bardzo nam się podobało – film był wzruszający, poruszył nasze serca. Polecamy!
PLANETARIUM
Uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji – w mobilnym planetarium. Poprzez bajkowe opowiadanie mogliśmy dotknąć nieba i gwiazd! Poznaliśmy Układ Słoneczny, wygląd i właściwości poszczególnych planet. Wiemy, które gwiazdy są zimne, a które gorące. Opowiadało nam o tym…samo Słońce, które było bohaterem poszukującym swoich własnych planet.
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA
Kolejny rok nasza klasa wzięła udział w charytatywnej zbiórce „Pełna miska dla schroniska”. Hania, Ania i Uliiana poprowadziły w naszej klasie zbiórkę, w której udział brały dzieci z klas trzecich. Działamy trochę jak WOŚP – co roku pobijamy swój własny rekord w zbieraniu funduszy na rzecz schroniska. W tym roku również nam się to udało - dziękujemy dzieciom i rodzicom oraz Pani Karolinie ze sklepu Fado. Dzięki Wam brzuchy naszych mniejszych przyjaciół będą pełne i nie będzie im się nudziło dzięki zakupionym zabawkom.
JESIENIĄ…
Jesień sprzyja tworzeniu przeróżnych prac plastycznych. Jest inspiracją do naszych artystycznych działań wykonywanych w klasie, które bardzo lubimy.
OD ZIARENKA DO BOCHENKA
Poznaliśmy rodzaje zbóż, wiemy jak powstaje chleb. Pan Wojtek z piekarni opowiedział nam o rodzajach chleba oraz o jego wypieku. Mogliśmy także – dosłownie – spróbować wiedzy. Przygotowaliśmy poczęstunek, podczas którego mieliśmy okazję degustować przeróżne gatunki pieczywa oraz przetwory własnego wyrobu, takie jak powidła czy zdrowa alternatywa nutelli.
W LESIE…
Wspólnie z klasą 3b wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjną do lasu w Koziegłowach. Utrwaliliśmy wiadomości na temat dwóch ekosystemów - pola i lasu. Podczas wycieczki poznawaliśmy warstwy lasu, obserwowaliśmy przyrodę, uczestniczyliśmy w leśnych podchodach, a na końcu rozwiązaliśmy quiz z wiedzy o lesie. To był bardzo udany dzień.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA I ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
Pod koniec września chłopcy z naszej klasy obchodzili swoje święto. Dziewczynki wręczyły drobne upominki i…trafiły idealnie w gust chłopaków. Odwiedzili nas także starsi koledzy, którzy przeczytali naszej klasie fragment lektury pt.:”Karolcia” z okazji Dnia głośnego czytania.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Każda z klas naszej szkoły miała przydzielone zadania, dotyczące wylosowanego kraju z okazji „Dnia języków obcych”. 3c wylosowała Francję. Wykonaliśmy plakat, poznaliśmy stolicę i sąsiadów Francji. Nauczyliśmy się liczyć do 10 oraz kilku zwrotów w tym języku: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam i cześć. 26 września podczas uroczystości, gdzie zgromadziły się wszystkie klasy zaprezentowaliśmy swoje umiejętności. Mogliśmy się nauczyć liczyć do 10 jeszcze w wielu innych językach, podczas wystąpień naszych kolegów i koleżanek. To było ciekawe doświadczenie, więc nie możemy doczekać się kolejnej edycji. Zatem…Au revoir!
DZIEŃ ORIGAMI
Kartka papieru, sprawne ręce, dobra instrukcja i nieograniczona wyobraźnia! 24 września to światowe święto origami. Okazało się, że pomimo obaw niektórych z nas, udało się stworzyć z papieru popularne „Piekło-niebo”. Natomiast na kółku plastycznym uczyliśmy się składać zamykane pudełeczko np. na skarby.
DZIEŃ KROPKI, SPRZĄTANIE ŚWIATA
15 września był pełen atrakcji. Tego dnia obchodzony jest Dzień kropki. Każdy z nas ma jakiś talent, niektórzy tylko o tym jeszcze nie wiedzą. Opowiedzieliśmy sobie jakie mamy talenty lub jakie chcielibyśmy mieć. Wykonaliśmy także pracę plastyczną, której współautorami była…cała klasa. Zaczęliśmy wyjściowo od jednej kropki, zupełnie tak, jak u Vashti. Każdy miał za zadanie dorysować kropkę na pracy kolegów. W efekcie powstało 21 zupełnie różnych prac – choć używaliśmy tylko kropek. Nasza klasa wzięła także udział w akcji „Sprzątanie świata”, podczas której sprzątaliśmy pobliskie tereny dookoła szkoły.
JESTEŚMY UCZNIAMI TRZECIEJ KLASY!
Po wakacjach, w wyśmienitych humorach, pełni energii rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, jako uczniowie klasy 3c. Każdy mógł podzielić się swoimi wakacyjnymi przeżyciami, opowieściami oraz pokazać pamiątki. Jesteśmy pewni, że to będzie wspaniały rok!
ROK SZKOLNY 2022/2023
WYCIECZKA DO KLUCZEWA
14 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Kluczewa odwiedzić Starą Chatę u Kowala (a właściwie Kowola). Po przyjeździe na miejsce przywitał nas bardzo sympatyczny wuja Krzysiu, który oprowadzał nas i opowiadał o swoim gospodarstwie. Wzięliśmy udział w pokazie wykuwania podkowy, a każda klasa otrzymała własną podkowę. Następnie zwiedzaliśmy i słuchaliśmy ciekawostek o stuletniej chacie, dawnych zabawkach, zwyczajach. W chacie czekała na nas także pyszna, słodka niespodzianka. Korzystając ze słonecznej pogody bawiliśmy się na podwórku dawnymi zabawkami, wózkami oraz mieliśmy możliwość opiekowania się króliczkami i małymi kotkami. Poznaliśmy także nieco większe zwierzęta gospodarskie – krowę Mućkę oraz bardzo skoczne kozy. Zwiedziliśmy piękną, malowniczą okolicę jadąc przyczepą ciągniętą przez traktor, który zawiózł nas do miejsca, gdzie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Pani gospodyni pokazała nam również jak wyrabia się masło z mleka, które daje wspomniana już Mućka. To była bardzo udana wycieczka. Bardzo polecamy wszystkim odwiedzić wuja Krzysia w Kluczewie!
W MUZEUM NARODOWYM
7 czerwca nasza klasa wzięła udział w warsztatach artystycznych w Muzeum Narodowym. Wiemy już czym różni się dzieło od arcydzieła, co można malować i rzeźbić, a także co to jest perspektywa żaby. Poznaliśmy najpopularniejsze gatunki w malarstwie oraz ciekawe techniki malowania. Mogliśmy także zapozować jak prawdziwy król z portretu. Na koniec każdy z nas stworzył własne dzieło. Powstały przepiękne pejzaże, portrety a nawet nokturn.
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
Wzięliśmy udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, gdzie przyświecało nam hasło: „Gdy Ci smutno, gdy Ci źle – książka zawsze pocieszy Cię!”. Zainspirowani rozmowami i przykładami w jaki sposób książka może pocieszyć stworzyliśmy plakat.
DZIEŃ DZIECKA
1 czerwca w całej naszej szkole obchodzony był Dzień Dziecka. Najpierw wzięliśmy udział w rozgrywkach sportowych. Po odpoczynku, okazało się, że w naszej klasie prezenty zostawił sam…Minionek! Zadowoleni ruszyliśmy na występy artystyczne naszych koleżanek i kolegów podczas „Talent Show”. To był bardzo radosny dzień.
NA MAJOWEJ ŁĄCE
W maju, na łące kwiatów są tysiące. Można także spotkać ptaki, ssaki oraz przeróżne owady. Podczas zajęć poznaliśmy niektóre gatunki zwierząt zamieszkujące łąkę. Wykonaliśmy barwne prace przedstawiające łąkę.
DZIEŃ ZIEMI
Święto obchodzone jest 22 kwietnia. Jest to świetny moment, aby na chwilę przystanąć i rozejrzeć się dookoła siebie. Wiele osób z pewnością zauważy, jak bardzo zaśmiecone jest środowisko. My także mieliśmy okazję sprzątając tereny wokół szkoły. Wykonaliśmy także prace plastyczne nawiązujące do ekologii.
Z WAGĄ ZA PAN BRAT
W minionym czasie ważyliśmy, porównywaliśmy, liczyliśmy. Nie straszne nam są gramy!
ORTOGRAFIA Z ŻABĄ MARZENĄ
Wraz z żabą Marzeną zgłębialiśmy wiedzę ortograficzną. Dzięki naszej nowej znajomej wiemy, kiedy pisać „rz” a kiedy „ż” oraz jakie są wyjątki. Wykonaliśmy także zabawkę – zabawną żabkę, dzięki której mogliśmy ćwiczyć zręczność.
WIELKANOC I CZAS REKOLEKCJI
Czas przed Wielkanocą spędziliśmy bardzo intensywnie. Podczas dnia Języka Ojczystego układaliśmy łamańce językowe, powtarzaliśmy części mowy a także dowiedzieliśmy się co to są synonimy. W kolejnym dniu uczestniczyliśmy w spotkaniu z matką chrzestną ORP „Poznań” p.Marią Łbik oraz wykonaliśmy plakaty na temat spędzania czasu na plaży. Ostatniego dnia, w środę, przygotowaliśmy uroczyste śniadanie, podczas którego każdy otrzymał upominek od Zajączka.
Wielkanoc – link do albumu
Rekolekcje – link do albumu
POWITANIE WIOSNY
Tradycyjnie, jak co roku oprócz świętowania pierwszego dnia wiosny wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności założyliśmy skarpetki nie do pary. Wiemy, że” „Wszyscy jesteśmy różni, lecz tak samo ważni”. Część z nas otrzymała także dyplomy za udział w konkursie plastycznym „Skarpetki nie do pary”.
DBAMY O ZDROWIE
Poznaliśmy budowę człowieka. Wiemy jakie mamy układy w ciele człowieka oraz za co odpowiadają. Jesteśmy świadomi, że mamy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała dostarczając im odpowiedniego pożywienia oraz dbając odpowiednio o nasze zdrowie. Potrafimy wskazać co służy, a co szkodzi zdrowiu. Przypomnieliśmy sobie także zasady udzielania pierwszej pomocy.
DZIEŃ KOTA
Małe, duże i kudłate. W prążki, białe i pstrokate. Dzisiaj wszystkie mruczki mają swoje święto, także w naszej klasie. Zrobiliśmy piękne koty z balonów, natomiast dzieci uczestniczące w kółku plastycznym wykonały piękne koty z plasteliny.
DZIEŃ KOBIET
Chłopcy, kto ozdobił klasę barwnym szlakiem wycinanek?
Odpowiecie bez wahania:
ręce naszych koleżanek.
Kto w doniczkach wyhodował pelargonie najczerwieńsze?
Kto dba o to, żeby w klasie było pięknie jak w piosence?
Kto ma uśmiech dla nas miły?
Przyznajcie się, bądźcie szczerzy:
czyście zawsze za ten uśmiech odpłacali jak należy?
Żeby wszystko złe naprawić,
jest okazja na to właśnie:
Święto Kobiet dzisiaj, chłopcy, urządzimy w naszej klasie.
A jak — to już wasza sprawa, powiedziałbym: sprawa męska.
Dopomoże wam na pewno kwiat,
i uśmiech, i piosenka.
Czesław Janczarski
MARSZ WOLNOŚCI
W piątek 24 lutego, w pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, wraz z uczniami z całej naszej szkoły uczestniczyliśmy w Marszu Pokoju. Sprzeciwiamy się wobec wojnie wg słów piosenki pt. ”Drzewo pokoju”:
My dzieci z całego świata
Bez względu na kolor skóry
Pragniemy, by pokój wszędzie
Jak drzewo urastał w chmury (…)
TŁUSTY CZWARTEK
Zgodnie z przysłowiem „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek” – zajadaliśmy się pysznymi pączkami.
BALIK KARNAWAŁOWY
W rytmie dziecięcych oraz radiowych, znanych przybojów urządziliśmy Balik. Pojawili się na nim zarówno znani piłkarze, księżniczki, postacie bajkowe, zwierzęta oraz mnóstwo innych postaci. Były tańce, wyginańce, zabawy ruchowe i logopedyczne, a gdy się zmęczyliśmy czekały na nas pyszności przygotowane przez rodziców. Było wspaniale!
„ZACZAROWANA ZAGRODA”
Dzięki lekturze Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda” poznaliśmy Antarktydę oraz jej mieszkańców. Szczególną sympatią obdarzyliśmy pingwiny, które okazały się niezwykłymi spryciarzami. Jeden z nich Pik-Pok napisał do nas nawet list! Dowiedzieliśmy się jak wygląda cykl życia pingwina, który później próbowaliśmy odtworzyć. Mogliśmy się także zmierzyć z pingwinem cesarskim, największym spośród tych niezwykłych ptaków. Wykonaliśmy także piękne prace plastyczne.
CIEPŁO, CORAZ CIEPLEJ
Przeprowadziliśmy eksperyment, w którym badaliśmy jak tracimy ciepło oraz co ma wpływ na utratę ciepła. Użyliśmy trzech jednakowej wielkości szklanych słoików, grubego ręcznika oraz cienkiej ścierki. Nalaliśmy do słoików gorącą wodę i odstawiliśmy słoiki w chłodne miejsce. Dla niektórych wnioski były zaskakujące. Okazało się, że słoik, który miał najgrubszą owiniętą warstwę (gruby ręcznik) najwolniej tracił ciepło. Natomiast słoik, który nie był w ogóle owinięty, ostygł najszybciej. Chyba już wiemy, dlaczego już mamy się ubierać ciepło zimą!
PRZYGOTOWANIA DO KARNAWAŁU
Karnawał to jeden z najweselszych okresów w ciągu całego roku. To czas zabaw, kolorów, tańca i niesamowitych kostiumów. Żeby podczas zbliżającego się baliku miło było nam świętować – sami przystrajaliśmy naszą salę.
WIGILIA KLASOWA
W świątecznym nastroju uczniowie naszej klasy obchodzili Wigilię klasową. Po obejrzeniu Jasełek, przygotowanych przez starszych kolegów i koleżanki, wróciliśmy do klasy, gdzie śpiewaliśmy kolędy. Czekały na nas także pyszności przygotowane przez rodziców. Gwiazdor także o nas nie zapomniał i każdy z uczniów otrzymał upominek.
„CUKIERKU, TY ŁOBUZIE!”
Nasza klasa dzięki lekturze „Cukierku, ty Łobuzie” poznała przygody z życia tytułowego kota Cukierka i jego ludzkiej rodziny. Wiemy, że posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się nie tylko z zabawą, obserwacją psot i zabaw, ale przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością. Część z nas ma w domu zwierzęta i wie, że należy poświęcić im czas oraz zapewnić odpowiednią opiekę. Dyskutowaliśmy jakie cechy powinien mieć dobry opiekun. Doszliśmy do wniosku, że warto postarać się, ponieważ zwierzęta odwdzięczają się za dobrą opiekę miłością i oddaniem. Kilkoro spośród dzieci ma nawet przyjaciela wśród zwierząt i są w nich bardzo zakochane. Na pewno z wzajemnością!
SZWECJA
W ramach udziału w Tygodniu Wielokulturowym nasza klasa zapoznała się ze skandynawskim krajem, który na początku był nam nieco obcy. Im więcej jednak się zgłębialiśmy, to okazało się, że jednak wiemy o Szwecji więcej, niż nam się wydawało. Poznaliśmy szwedzkie tradycje świąteczne, szukaliśmy podobieństw i różnic w porównaniu do naszych świąt. Wiele z informacji nas zaskoczyło, część rozśmieszyła ale uznaliśmy, że Szwecja to ciekawy kraj.
MIKOŁAJKI
W tym szczególnym dniu sporo działo się w naszej klasie. Zaczęliśmy już dzień przed - od przyozdobienia świątecznych skarpet, żeby Mikołaj trafił do nas z upominkami. Zostawiliśmy mu na zachętę tradycyjnie już, mleko i pierniczki. Podziałało! Rano, gdy tylko weszliśmy do klasy czekały na nas upominki, a Mikołaj zostawił nawet podziękowanie. Zachęceni i w dobrych humorach ozdobiliśmy naszą piękną choinkę. Następnie wzięliśmy udział w świątecznych warsztatach, gdzie każdy z nas uszył własnoręcznie swoją maskotkę – ślicznego pierniczka. Wielu z nas było zdziwionych, bo okazało się, że umiemy szyć! Po warsztatach czekały na nas zawody sportowe z przeróżnymi konkurencjami. Emocji było co nie miara. To był bardzo intensywny i wesoły dzień!
ANDRZEJKI
W Andrzejki cudna jest zabawa. Wróżb różnych gromada. Wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie, butów przekładanie i wszelakie wyliczanie - o przyszłość to pytanie. My się także w to bawimy i we wróżby te wierzymy :) W takim wesołym klimacie odbywał się dzień z wróżbami w naszej klasie, którego uwieńczeniem był seans filmowy.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Choć każdy z nas jest już całkiem duży, to nadal pamiętamy o Dniu Pluszowego Misia. Mamy swoje ulubione misie, które często towarzyszą nam od wielu lat. Potrafią pocieszyć, rozweselić, można szepnąć im do ucha największe sekrety. W dniu święta Misia przynieśliśmy swoich ulubieńców do szkoły. Opisywaliśmy je, mierzyliśmy i opowiadaliśmy o różnych perypetiach.
WARSZTATY O ZDROWYM ODŻYWIANIU
Wzięliśmy udział w warsztatach MAM SUPER MOC-DBAM O ZDROWIE realizowanych w ramach działań na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej i kształtowania postaw prozdrowotnych, realizowanych przez Fundację Społeczną Ludzie dla Ludzi. Zajęcia prowadziła p. Beatę Tietz z poznańskiego Klubu Amazonek. Utrwaliliśmy swoją wiedzę o poznanych warzywach, owocach oraz częściach które zjadamy. Pani Beata bardzo ciekawie opowiadała o zaletach zdrowego odżywiania. Skomponowaliśmy także własny „zdrowy” talerz pełen pyszności.
ŚWIĘTO DYNI
Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej, a w Polsce popularnie zwana była …banią. Zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów. Wraz z innymi uczniami klas 1-3 wzięliśmy udział w jej święcie. Poznaliśmy jej budowę, właściwości. Nie zabrakło również dyniowych konkurencji, zadań i łamigłówek. Dynia to bardzo smaczny i odżywczy owoc, którego rodzina obejmuje 760 gatunków! Dzięki nadesłanym przepisom możemy spróbować pyszności, których głównym składnikiem jest właśnie dynia.
RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ
Wzięliśmy udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości dla klas I-III. Trzecioklasiści przygotowali krótkie wystąpienie, w którym przybliżyli historię utraty, a następnie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzruszającym elementem akademii był koncert pieśni i piosenek patriotycznych, w którym wzięły udział wszystkie dzieci oraz nauczyciele. Natomiast dzieci uczęszczające na kółko plastyczne wykonały piękne, patriotyczne prace.
ZDROWE ŚNIADANIE
W listopadzie (8.11.) obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjowany w 2007 r. przez ówczesnego komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się. Nasza klasa również postanowiła przygotować zdrowe śniadanie. Każdy z nas przyniósł coś, z czego powstawały piękne a przede wszystkim zdrowe propozycje, które można zjeść na śniadanie. Było pysznie!
Z WIZYTĄ W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM
Za zebrane pieniądze ze sprzedaży breloczków, ciasteczek i czekoladek, zakupiliśmy w zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym mnóstwo karm i zabawek, które trafiły do schroniska dla zwierząt. Chętne dzieci dokupywały jeszcze dodatkowo drobiazgi dla psów i kotów, które pomagała wybierać Pani Karolina – właścicielka sklepiku. Jesteśmy z siebie bardzo dumni!
WARZYWA MAJĄ MOC!
Wszyscy wiedzą, że żeby być zdrowym i pełnym energii – należy jeść warzywa. Wiemy już także, które części warzyw możemy zjadać oraz pod jaką postacią. Na prawdziwych eksponatach dokonaliśmy podziału, na poszczególne elementy, które jemy. Niektórzy z nas wolą warzywa w postaci surowej, inny gotowanej, chrupiemy także suszone warzywa oraz zjadamy je w postaci przetworów. Znamy sposoby przechowywania i przetwarzania. Na koniec, chętni próbowali niektórych warzyw.
AKTYWNIE BIERZEMY UDZIAŁ W ZBIÓRCE DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA
Hania, nasza największa klasowa wolontariuszka zmobilizowała pozostałe dzieci do aktywnego wsparcie zbiórki „Pełna miska dla schroniska”. Przygotowała razem z mamą breloczki oraz ciasteczka, które dzieci z chęcią kupowały. Zebraliśmy pokaźną kwotę, za którą zostały zakupione karmy i akcesoria dla zwierząt. Brawo!
SPOTKANIE Z P. ŁUKASZEM WIERZBICKIM
W poniedziałek 24 października uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panem Łukaszem Wierzbickim, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci. Było bardzo ciekawie i wesoło. Pan Wierzbicki opowiadał o swoich książkach, przygodach oraz zachęcał do rozwijania pasji i realizowania marzeń.
Pamiętajcie: „Wystarczy tylko ruszyć przed siebie, nawet parę kroków i już można przeżyć przygodę!”
link do zdjęć ...
DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK
7 października braliśmy udział w dniu łamigłówek. Ich rozwiązywanie to nie tylko świetna rozrywka – ćwiczymy umysł, pamięć, rozwijamy swoją kreatywność i wyobraźnię. Największą atrakcją dla dzieci okazały się biegające dyktando matematyczne, które wymagało nie tylko kondycji i poprawnych obliczeń, ale także współpracy. Warto uwzględnić łamigłówki w swoim planie dnia oraz zaangażować w zabawę pozostałych członków rodziny.
JESIEŃ
„Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.
Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak, to właśnie jesień!”
T. Śliwiak
W ŚWIECIE KSIĄŻEK
Podczas warsztatów w bibliotece, zagłębiliśmy wiedzę dotyczącą powstawania książek. Wiemy jakie są kolejne etapy tworzenia książki oraz kto się nimi zajmuje. Wzbogaciliśmy swoje słownictwo. Dowiedzieliśmy się jak wyszukiwać książki w bibliotece oraz jak zostać przyjacielem książek. Sami również możemy zostać autorami.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
1 października obchodzony jest Międzynarodowy dzień muzyki. Jest to święto, które ma na celu uwrażliwiać ludzi na piękno muzyki. Lubimy muzykować – śpiewać, grać na instrumentach, pląsać do muzyki. Na lekcji ćwiczyliśmy percepcję słuchową, przypomnieliśmy sobie także gamę oraz zagraliśmy na bum-bum rurkach.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości.
Jak najmniej smutków i dużo radości.
Długich wakacji pachnących słodyczą -
Tego nie tylko od święta - dziewczyny Wam życzą!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy dzień głośnego czytania. Odwiedziły nas starsze koleżanki, które czytały nam „Opowiadania z piaskownicy”. Niektórzy z nas także postanowili spróbować swoich sił w czytaniu na głos innym.
DZIEŃ JABŁKA
Raz w roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jabłka. To doskonały czas, żeby przypomnieć sobie, dlaczego warto jeść najpopularniejsze w Polsce owoce. Jabłka są bowiem nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Nie bez przyczyny mówi się, że jedzenie jednego jabłka dziennie chroni nas od chorób i sprawia, że wizyty u lekarza stają się zbędne.
Poznaliśmy budowę jabłka, kodowaliśmy i wykonaliśmy pracę plastyczną. Oprócz tego, przeprowadziliśmy eksperyment psychologiczny. Mówiliśmy do papierowego jabłka same niemiłe i nieprzyjemne słowa, jakie dzieci nieraz do siebie mówią lub usłyszały gdzieś. Wraz z każdą wypowiedzią jabłko zgniatało się, aż stało się kulką. Następnie każde z dzieci przepraszało, a jabłko wracało do pierwotnego kształtu – jednak pomimo przeprosin, zagniecenia zostawały. Nauczyliśmy się, że słowa potrafią ranić i powinniśmy uważać na to, jak zwracamy się do innych.
CZY SMOKI ISTNIEJĄ?
Wybraliśmy się na wycieczkę do Starego ZOO, aby móc uczestniczyć w warsztatach o gadach. Zadaliśmy sobie pytanie „Czy smoki istnieją naprawdę?”. Zwiedzaliśmy pawilony z egzotycznymi gadami, o których opowiadała pani przewodnik. Wiemy co to wylinka oraz jakie węże bywają groźne. Udało nam się świętować wraz z waranicą Rincą jej 18 urodziny. Zwiedzając wystawy, część z nas odniosła wrażenie, że smoki faktycznie istnieją i można było je zobaczyć na własne oczy. Było bardzo ciekawie, z przyjemnością odwiedzimy jeszcze ZOO.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Akcja „Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Społeczność naszej szkoły również od wielu lat uczestniczy w tej wspólnej lekcji poszanowania środowiska. W piątek 16 września nasza klasa kolejny raz posprzątała okolice szkoły. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.
DZIEŃ KROPKI
Z okazji Dnia Kropki przypomnieliśmy sobie historię Vashti, która dzięki małej kropce odkryła swój talent i uwierzyła w swoje możliwości. Rozmawialiśmy o tym, co to jest talent oraz przedstawiliśmy swoje talenty w postaci rysunków. W takim dniu nie mogło oczywiście zabraknąć kropkowych zadań i zabaw.
ŻEGNAMY WAKACJE
Wspominamy minione wakacje. Wymienialiśmy nazwy miejscowości i miejsc, które odwiedziliśmy. Każdy mógł opowiedzieć o wakacyjnej przygodzie lub przedstawić przywiezioną pamiątkę. Wykonaliśmy także piękne, wakacyjne pejzaże. Do zobaczenia za rok!
CISNĘ KLATĘ – RATUJĘ ŻYCIE!
Wzięliśmy udział w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były prowadzone przez ratowników medycznych z fundacji Rysy w ramach projektu #cisneklate. Oprócz realnej nauki podstaw udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania AED. Nauczyliśmy się przeprowadzenia prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz użycia defibrylatora. Odgrywaliśmy upozorowane scenki, pracowaliśmy w zespołach, dzieliliśmy między sobą zadania.
Serdecznie dziękujemy ratownikom za fantastyczne szkolenie.
W FILHARMONII POMYSŁÓW
Wraz z uczniami z klas I-III rozpoczęliśmy cykl spotkań z Filharmonią Pomysłów. Podczas pierwszego spotkania mieliśmy okazję posłuchać wierszy Juliana Tuwima w wykonaniu śpiewaczki. Wysłuchaliśmy także dziecięcych piosenek z czasów, kiedy ich babcie i dziadkowie byli dziećmi oraz poznały dawne dziecięce zabawy.
JESTEŚMY W DRUGIEJ KLASIE!
Wypoczęci, opaleni i pełni optymizmu z radością wracamy do szkoły. Witaj druga klaso!