Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 45 im.ORP Poznań

KLASA 4A

ROK SZKOLNY 2024/2025

XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

link do albumu

link do filmu

 

WYCIECZKA SZKOLNA DO COTTBUS (NIEMCY)

 

NAGRODY

Nagroda dla Basi N. za III miejsce w konkursie za pomysłową dynię.

Nagroda dla Lilianny W. za III miejsce w konkursie na przebranie za postać z bajki.

 

Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

 

II miejsce  w Lidze Mistrzów Koziołka

 i świętowanie sukcesu chłopców w klasie. 

 

Udział w rozgrywkach MUKSu- Barbara N. i Liliana K.

 

Warsztaty  „Techniki zapamiętywania”

Dobra pamięć jest bez wątpienia przydatna w codziennym życiu. Nasz mózg przetwarza różnorodne informacje, ale bez odpowiedniego skupienia i zapamiętywania, wiele z nich może szybko zniknąć z pamięci.  Żeby pomóc uczniom lepiej wykorzystać możliwości mózgu zorganizowano dla klas czwartych i piątych warsztaty z technik zapamiętywania.

Zajęcia poprowadziły Panie z Biblioteki Pedagogicznej.  Podczas warsztatów zapoznawały uczniów  z różnymi technikami zapamiętywania, które mogą wspomóc proces uczenia się.

Uczniowie dowiedzieli się, że półkula lewa naszego mózgu odpowiada głównie za  logiczne myślenie oraz zapamiętywanie faktów i danych liczbowych, a półkula prawa jest odpowiedzialna za kreatywność, wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie.

Aby wykorzystać w pełni potencjał swojego mózgu, warto połączyć pracę obu półkul. Można to osiągnąć poprzez różnorodne metody zapamiętywania, takie jak stosowanie technik skojarzeniowych, grupowanie, stosowanie kolorów, stosowanie skrótowców, tworzenie rymów, wierszyków, gry słowne,  rysowanie map myśli, czy korzystanie z mnemotechnik takich jak np. haki pamięciowe.      Stosowanie tych technik pozwala lepiej zapamiętywać informacje, a także zwiększa naszą zdolność do kreatywnego myślenia. Dzięki mnemotechnikom szybciej i skuteczniej można nauczyć się języków obcych, trudnych wzorów, dat i reguł.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze warsztaty pozwolą uczniom uczyć się łatwiej, lepiej i skuteczniej.

QUEST "KRÓLEWSKI POZNAŃ"

link do zdjęć

 

NIESPODZIANKA DLA WYCHOWAWCY

 

WYJAZD KLAS CZWARTYCH NA DZIEWICZĄ GÓRĘ

link do albumu

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

Miłosz w Ogólnopolskim Biegu Chrobrego, w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce.

 

WYSTĘP W DNIU JĘZYKÓW OBCYCH

Zaprezentowaliśmy taniec izraelski  "TZADIK KATAMAR".

 

Sprzątanie świata a po porządkach lody.

 

 

SAMORZĄD KLASOWY:

Miłosz - przewodniczący,

Franek - zastępca przewodniczącego.

 

Nowy rok szkolny

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS!

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko czas radości, to również czas podsumowań, wspomnień i rozstań. Mamy za sobą pierwszy etap edukacji. Przed nami nowe wyzwania-zmiana wychowawcy, poznanie nowych nauczycieli, nowa sala lekcyjna. Czas niepokoju, ale również ciekawości. Co to będzie? Czy sobie poradzimy? Takie pytania krążą w dziecięcych głowach. Ale wychowawca wie, że będzie dobrze. Życzę , wiele sukcesów w klasie IV. Rodzicom dziękuję za współpracę. A teraz czas na odpoczynek, na wspaniałe pełne przygód wakacje!

libk do albumu

link do prezentacji

 

PROJEKT „WIRTUALNE PODRÓŻE”

Podczas realizacji projektu uczestniczyliśmy w wirtualnych podróżach. Oglądaliśmy filmy przygotowane przez panią Sabinę Piłat. Wzbogaciliśmy wiedzę o Polsce i świecie. Nauczyliśmy się pracować w grupie, tworzyć plakaty i mapy myśli.

link do albumu

 

ZAJĘCIA Z ŻOŁNIERZAMI

Wzięliśmy udział w programie „Edukacja z wojskiem”. Bezpieczeństwo w domu, na ulicy i w Internecie, pierwsza pomoc to tematy, o których mówiliśmy już nie pierwszy raz, ale utrwalane z przedstawicielami naszej armii- jakże atrakcyjne!

link do albumu

WYCIECZKA DO LASU W BOGUCINIE

W ostatnim tygodniu nauki tata Bruna zorganizował dla nas wycieczkę do lasu w Bogucinie, gdzie przeszliśmy tajemniczą grę terenową. Musieliśmy rozwiązać zadania i odszukać siedem liter, które utworzyły hasło  „LAS W NAS”. Na zakończenie, każdy otrzymał plakietkę z rozwiązaniem. Następnie poszliśmy na plac zabaw.  Do szkoły wróciliśmy w świetnych humorach.

link do albumu

DZIEŃ RODZINY

Uczniowie klasy trzeciej przygotowali przedstawienie dla swoich bliskich. Na występ przybyli rodzice, dziadkowie, no i oczywiście rodzeństwo. Dzieci, aby podziękować swoim rodzicom za to, że są obecni w ich życiu, przygotowały piękny montaż słowno-muzyczny. Goście nie kryli zachwytu i radości. Uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie talenty: śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach. Do wspólnej zabawy zachęcili również zaproszoną publiczność.

To było miłe i wzruszające spotkanie.

link do albumu

W TEATRZE ANIMACJI

Wybraliśmy się do teatru na przedstawienie „Kluk”

link do albumu

NASZE HOBBY

Na zajęciach każdy z nas opowiadał o swoich zainteresowaniach.

link do albumu

 

 

SPOTKANIE Z LEKTURĄ „PSIE TROSKI”

Ostatnio na lekcjach omawialiśmy książkę „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” autorstwa Toma Justyniarskiego. To piękna i wzruszająca historia przyjaźni chłopca i psa, która poruszy nawet najtwardsze serca. Po omówieniu lektury wykonaliśmy książeczki harmonijkowe Leporello.

link do albumu

SPOTKANIE Z OWADAMI

W naszej klasie gościliśmy p. Jacka z „Ministerstwa motyli” wraz ze swoimi małymi, urokliwymi przyjaciółmi. Każdy mógł przyjrzeć się z biska, dotknąć, a nawet wziąć na ręce niektóre owady. Mnóstwo wiedzy, ciekawych anegdot oraz wrażeń. Były straszyki, wije, prządki, szarańcze, liśćce, patyczaki, karaluchy i inne…

link do albumu

DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ KLASIE

Z okazji naszego święta nasza klasa zamieniła się w salę gier. Następnie byliśmy na lodach. A gdy wróciliśmy wspólnie zbudowaliśmy szałas, który pomieścił wszystkich i się nie rozpadł.

link do albumu
ZOO, AFRYKARIUM I KRASNALE, CZYLI BYLIŚMY WE WROCŁAWIU!
Klasy trzecie były na wycieczce we Wrocławiu. Celem wycieczki było odwiedzenie Zoo oraz znajdującego się tam Afrykarium, a także szukanie krasnali na Starym Rynku.
W Afrykarium widzieliśmy różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów i bawiące się foki. Niektórzy z nas wystraszyli się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Niedaleko wypoczywała rodzinka hipopotamów. W całym obiekcie panował afrykański klimat. Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących ZOO. Bardzo podobały nam się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Niestety nie widzieliśmy lwów. Podobały nam się wszystkie zwierzęta. W trakcie zwiedzania mieliśmy przerwę, 

którą poświęciliśmy na obiad i zakup pamiątek. Następnie pan kierowca zawiózł nas na Stary Rynek, gdzie szukaliśmy krasnali i słuchaliśmy ciekawych opowieści. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu do domu i musieliśmy pożegnać piękny Wrocław. Podróż minęła nam szybko. Naszym zdaniem wycieczka była udana i ciekawa. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i w dobrych humorach.

link do albumu

 

 
 
OGÓLNOPOLSKI TEST TRZECIOKLASISTÓW
W dniach 7-8 maja, jak co roku, uczniowie klas trzecich przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Kompetencji Trzecioklasisty. We wtorek pisali test z języka polskiego, a w środę z matematyki.
 
 
 
WARSZTATY W BRAMIE POZNANIA
Wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „Odkrywcy grodu” w Bramie Poznania ICHOT. W czasie warsztatów byliśmy odkrywcami grodu. Na początku dowiedzieliśmy się, co to był gród, dlaczego otaczała go rzeka i jak się kiedyś żyło ludziom w grodzie.  Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy i  każda grupa musiała rozszyfrować swoją zagadkę przy ekspozycji grodu. Szukanie zagadki w makiecie grodu było dla nas wielką przygodą i frajdą. Po rozszyfrowaniu zagadek, przeszliśmy do sali edukacyjnej, gdzie każda z grup musiała pokazać pantomimę dotyczącą wylosowanej  osoby zamieszkującej kiedyś  gród. Dzieci stwierdziły, że każdy w grodzie był ważny i niezastąpiony, zarówno książę wraz z księżną, jak i  garncarze, rybacy, skrybowie, rycerze, handlarze. Kolejnym elementem było przyklejenie kilku elementów wskazujących miejsce pracy mieszkańca  na makiecie grodu.
 
MAJOWA ŁĄKA –PRACE PLASTYCZNE
 
 
DZIEŃ ZIEMI I SPRZĄTANIE ŚWIATA
 
DZIEŃ CZEKOLADY
Kto nie lubi czekolady? Dowiedzieliśmy się jak powstaje czekolada? Znamy jej wady i zalety!
 

DZIEŃ PATRONA I DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

Obejrzeliśmy film i wykonaliśmy lapbooki „Marynarzem być”. Natomiast z okazji Dnia Języka Polskiego wykonaliśmy plakaty i nauczyliśmy się łamańca językowego.

Natomiast z okazji zbliżających się świąt zajączek przyniósł nam ogromne jajka niespodzianki, a nasze mamy przygotowały nam słodki poczęstunek. Dziękujemy!

link do albumu

 

CZEKAMY NA WIELKANOC

link do albumu

 

TALENT SHOW

Z okazji Dnia Wiosny odbył się w naszej szkole konkurs talentów.  Uczestników było wielu. Basia, Lila, Lilka, Wojtek i Miłosz zatańczyli kowbojski taniec i zdobyli wyróżnienie w Talent Show.  Natomiast Basia i Olek otrzymali dyplomy za udział w konkursie „Mam Talent”.  Gratulujemy !

link do albumu

 

WIOSENNE PRACE PLASTYCZNE

link do albumu

 

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Stworzyliśmy świąteczne dekoracje z chrobotkiem reniferowym, które będą piękne nawet przez 10 lat bez podlewania.

link do albumu

 

DZIEŃ GRAMATYKI

link do albumu

 

W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

Wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego na warsztaty „W cieniu drzew wiśniowych – w dawnej Japonii”.  Pani przewodnik opowiadała nam o Japonii.  Wykonaliśmy prace plastyczne. Następnie zwiedziliśmy muzeum.

 

link do albumu

DZIEŃ KOBIET

Tego dnia dziewczynki zostały obdarowane kwiatami. Poznaliśmy też znane Polki.

link do albumu

DZIEŃ DINOZAURA

Rozpoczęliśmy zajęcia od obejrzenia filmiku, dowiedzieliśmy się jak żyły i dlaczego wyginęły dinozaury. Następnie oglądaliśmy książki i figurki dinozaurów. Dowiedzieliśmy się kim jest archeolog i paleontolog. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna.

 

link do albumu

 

NAUKA I ZABAWA

link do albumu

 

 

MECZE KONTROLNE KLAS SPORTOWYCH

Początek wiosny sprzyja sportowej rywalizacji. W związku z powyższym uczniowie klas sportowych przygotowują się rzetelnie do nadchodzących w tym sezonie wyzwań. Dlatego też nasi zawodnicy rozegrali mecze kontrolne: chłopcy i dziewczęta z klas 3 - 4 rywalizowali z SP51, z kolei piłkarze z klas 1- 2 wzięli udział w rozgrywkach z klasami sportowymi Akademii Reissa w SP21. Zapraszamy do galerii:

więcej zdjęć...

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Jak co roku w karnawale, wszyscy bawiliśmy się wspaniale!

Już od rana w naszej klasie pojawiły się różne postacie ze świata bajek i filmów. Wszyscy z werwą i zaangażowaniem brali udział w konkursach tanecznych i wesołych pląsach. Po balu uczciliśmy Dzień Świętego Walentego, programując specjalne walentynkowe trasy dla ozobotów.  Wspólna zabawa minęła w miłej i radosnej atmosferze.

Dziękujemy mamom za przygotowanie poczęstunku.

link do albumu

NAUKA I ZABAWA

Uczennice z Samorządu Szkolnego rozdały nam odblaski, byśmy byli zawsze widoczni na drogach. A z okazji zbliżających się Walentynek otrzymaliśmy lizaczki w kształcie serduszka. Zostały również rozstrzygnięte dwa konkursy. Za najładniej prowadzony zeszyt w I semestrze, dbałość o kaligrafię i ortografię dyplomy otrzymali: Bruno, Basia, Wojtek, Miłosz i Franek. Natomiast Basia i Lilka dostały nagrody za udział w konkursie „Na projekt odblasku”.

link do albumu

SPOTKANIE Z DETEKTYWEM

Kilka dni poświęciliśmy na omówienie lektury „Detektyw Pozytywka”.  Wykonaliśmy wiele zadań.  Stworzyliśmy  "lekturę w pudelku", projektowaliśmy wnętrze agencji detektywistycznej "Różowe okulary".  Wykonywaliśmy zadania interaktywne, rysowaliśmy głównego bohatera i zgromadziliśmy przymiotniki opisujące detektywa, układaliśmy plan wydarzeń oraz rozwiązaliśmy wszystkie zagadki.  Poznaliśmy pracę detektywa, sprawdzaliśmy nasze linie papilarne i okazało się że każdy ma inne.

link do albumu

KARNAWAŁOWE PRACE PLASYCZNE

Uwielbiamy wykonywać prace plastyczne.

link do albumu

 

LAPORELLO- SPOSÓB NA LEKTURĘ

Na lekcjach omawialiśmy piękną baśń „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. „Królowa śniegu” jest też opowieścią o sile miłości i przyjaźni– jeśli kogoś kochamy, poświęcimy dla niego wszystko, zdobędziemy się na każdy trud. A nasze wysiłki nie będą bezcelowe, bo prawdziwe uczucie pokona wszystkie przeszkody – nawet złą magię.

Na zajęciach stworzyliśmy harmonijkową książeczkę, w której wykonaliśmy szereg zadań związanych z lekturą. W ostatnim dniu omawiania baśni nasza klasa zamieniła się w krainę mrozu i lodu. Zostaliśmy podzieleni na grupy; z kartonów, waty, foli aluminiowej i z naszych szalonych pomysłów  powstały pałace Królowej Śniegu. To była wspaniała lekcja.

 

link do albumu

WOŚP

link do albumu

NASZE SUKCESY

Bruno zajął trzecie miejsce w konkursie fotograficznym „Z książką mi do twarzy”.

link do albumu

 

UPOMINEK DLA DZIADKÓW

link do albumu

 

ZABAWY NA ŚNIEGU

Każdy z nas lubi zabawy na śniegu.

link do albumu

 

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

link do albumu

W TEATRZE ANIMACJI

 

Lubimy rysować w Paint i potrafimy zaprogramować ołówek, który wykona najtrudniejsze zadania.

linki do albumu

KLASOWA WIGILIA

link do albumu

 
POMAGAMY!

 

 

WYSYŁAMY KARTKI ŚWIĄTECZNE

Tradycja wysyłania życzeń świątecznych jest zakorzeniona w naszej kulturze od dawna. Jednak z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na wysłanie tradycyjnej kartki świątecznej, dlatego my postanowiliśmy wysłać kartki dla naszych najbliższych.

LINK DO ALBUMU

 

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

Nasza klasa jest pięknie ozdobiona.

LINK DO ALBUMU

REALIZACJA PROJEKTU „POLSKI ASTRONOM MIKOŁAJ KOPERNIK”

LINK DO ALBUMU

DZIECI Z BULLERBYN

Na lekcjach i w domu czytaliśmy książkę „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, z której dowiedzieliśmy się jak w Szwecji obchodzi się Święta Bożego Narodzenia. Obejrzeliśmy również film „Jak naprawdę jest w Bullerbyn”. Na koniec wykonaliśmy plakaty.

link do albumu

 

MIKOŁAJKI

link do albumu

 

POTRAFIMY MIERZYĆ!

link do albumu

 

NASZE SUKCESY

W szkolnym konkursie „Skoków przez skakankę” naszą klasę reprezentowali: Lena, Lilka, Sandra i Olek. Lilka K. wraz z koleżanką z klasy z klasy 2b nie miały sobie równych. Skoczyły ponad 500 razy i pobiły ubiegłoroczny rekord. Wspaniale spisała się reszta naszych zawodników. Gratulujemy!

link do albumu

 

PIŁKARSKA SOBOTA DRUŻYN UKS

W sobotę, 9 grudnia trzy zespoły UKS 45 POZNAŃ zagrały w turniejach piłkarskich. 

Najmłodsze roczniki, czyli klasy pierwsze i drugie, rywalizowały w Czerwonaku w turnieju zorganizowanym przez KS Koziołek. W zawodach wzięły także udział zespoły z Owińsk, Nekli, Świerczewa i Kleszczewa. Nasi zawodnicy byli bardzo zaangażowani i pokazali wiele ciekawych zagrań. Turniej miał charakter sparingowy, co oznacza, że nie było klasyfikacji oraz medali. Celem spotkania było rozegranie jak największej ilości minut na boisku.

Z kolei uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w turnieju piłkarskim Luboń Cup. Po bardzo ciekawych i pełnych emocji rozgrywkach nasza drużyna zajęła 4. miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki. Warto również wspomnieć, że dwóch naszych zawodników zostało wybranych do drużyny turnieju, byli to: Paweł K. oraz Wojtek Ż. Gratulacje!

link do albumu

 

4 grudnia BARBÓRKA
W poniedziałek uczniowie klas 3 z okazji święta górników spotkali się z pracownikami Urzędu Górniczego w Poznaniu. Mieli okazję zobaczyć galowy mundur górnika oraz przymierzyć kask i czako. Poznali legendę o św. Barbarze oraz dowiedzieli się jak wygląda praca górnika w Kopalni Soli w Kłodawie. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał grudkę soli.

link do albumu

 

ZAJĘCIA Z BĘBNAMI W ROLI GŁÓWNEJ

Wzięliśmy udział w warsztatach gry na afrykańskich bębnach. Poznaliśmy różne techniki gry na tych fascynujących instrumentach. Było głośno i wesoło.

link do albumu

KLASOWE ANDRZEJKI

link do albumu

TURNIEJ PIŁKARSKI W ZANIEMYŚLU 

Chłopcy z klas 3 i 4 wzięli udział w turnieju piłkarskim w Zaniemyślu. W zawodach uczestniczyli również: Szkoła Piłkarska Gol, SF Luboń, KS Pogoń Skalmierzyce, Warta Śrem, RAP Rydzyna.

link do albumu

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzisiaj każdy z nas do szkoły przyniósł swojego pluszowego misia. Obejrzeliśmy prezentację o historii misia oraz rozpoznawaliśmy misie z bajek i filmów. Przyniesione misie wykorzystaliśmy do nauki pisania ogłoszeń. Następnie ogłoszenia rozwiesiliśmy w klasie. Każdy z nas wybrał jednego pluszaka i szukał właściciela. Ogłoszenia były poprawnie napisane, każdy miś wrócił do swojego właściciela. Na zajęciach komputerowych tworzyliśmy prezentację i graliśmy w gry, hasłem przewodnim był miś.

link do albumu

NASZE SUKCESY

Bruno wziął udział w konkursie na najbardziej pomysłową dynię, wykonał dyniowego burgera i zajął I miejsce. Gratulujemy!

link do albumu

POZNAŃ MOJA MAŁA OJCZYZNA

Poznaliśmy 3 legendy o Poznaniu, gwarę poznańską i historię naszego regionu. Nauczyliśmy się tańca -Szewc. Następnie pracowaliśmy w grupach. Każda z grup wykonała plakat. W ten sposób zrealizowaliśmy zadanie z projektu edukacyjnego „Wirtualne podróże”.

link do albumu

MY SIĘ W KLASIE NIE NUDZIMY

Lubimy razem uczyć się i wesoło spędzać przerwy.

link do albumu

DZIEŃ JEŻA

Obejrzeliśmy prezentację i film o jeżach. Następnie w parach tworzyliśmy mapę myśli. Mała Zoja-jeżyk zaprosiła nas do obejrzenia teatrzyku kamishibai. Dowiedzieliśmy się, że jeże potrzebują naszej pomocy. Warto zostawić w ogródku kupkę liści, w których jeże mogą schronić się przed zimą. Na zakończenie wykonaliśmy jeżyki z kolorowego papieru.

link do albumu

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Dzisiaj zostaliśmy podzielenie na zespoły. Każdy zespół musiał wykonać 4 zadania. Następnie odbył się konkurs. Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Franek, drugie miejsce zdobyła Basia, trzecie -Miłosz, a tuż za podium znalazł się Łukasz. Gratulujemy zwycięzcom!

link do albumu

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jedenasty listopada to ważna data dla każdego Polaka. Wykonaliśmy prace plastyczne i kotyliony. Wzięliśmy udział w akademii przygotowanej przez klasy starsze. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy.  Stworzyliśmy narodowy słowniczek ortograficzny. Na zajęciach informatycznych kodowaliśmy literową trasę do ozobotów. Nie zabrakło śpiewu patriotycznych piosenek.

 „Co to jest niepodległość

teraz wiem już na pewno.

Każde dziecko dziś woła

to polski dom, polska szkoła.

Co to jest niepodległość

teraz wiem już na pewno.”

link do albumu

 

SŁAWNI POLACY- MARIA SKŁODOWSKA-CURIE I DOŚWIADCZENIA

Poznaliśmy ciekawe życie Marii Skłodowskiej-Curie i tak jak ona zapragnęliśmy zostać naukowcami. Wykonaliśmy doświadczenie -powstały nam kolorowe wulkany. Było super!

link do albumu

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

link do albumu

 JESIENNE PRACE PLASTYCZNE

link do albumu

 

MECZE KLAS SPORTOWYCH Z SP51

W minioną środę uczniowie z klas sportowych brali udział w wielu ciekawych wydarzeniach, które były związane z wizytą rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Chłopcy z klas trzecich i czwartych rozegrali mecze kontrolne na stadionie przy ul. Harcerskiej. Był to doskonały trening dla naszych zawodników, którzy mieli okazję zagrać na sztucznej nawierzchni i poczuć się jak profesjonaliści. Natomiast dziewczęta z tych klas rywalizowały w naszej hali, rozgrywając mecze koszykówki.

Przez dwie godziny zawodnicy obu dyscyplin szlifowali swoje umiejętności, a obecni w czasie meczu rodzice kibicowali swoim dzieciom z pełnym zaangażowaniem. Spotkania drużyn były bardzo udane. Już nie możemy doczekać się powtórki!

link do albumu

 

DZIEŃ DYNI

Dzień Dyni odbył się pod hasłem –„Łamigłówki pomarańczowej główki”. Było kodowanie, sudoku, rysowanie obrazków według podanego wzoru oraz magiczne obrazki.

link do albumu

 

WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM

Wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o napotkanych roślinach. Poznaliśmy gatunki polskich drzew: dęby, lipy, sosny, świerki, to tylko niektóre z pośród napotkanych drzew. O tej porze roku ogród wyglądał ślicznie i kolorowo. Po powrocie do szkoły wykonaliśmy mini książeczki. W ten sposób utrwaliliśmy wiedzę o lesie.

link do albumu

LEKTURA W PUDEŁKU

Uczniowie naszej klasy nie tylko przeczytali książkę „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, lecz również stworzyli zamknięty w pudełku świat odkryty na stronach lektury.  W pudełku zamieszkały afrykańskie zwierzątka wykonane z plasteliny. Każdy z dowolnych materiałów wykonał amulet.  Bruno przyniósł prawdziwy bębenek. Na mapie świata zaznaczyliśmy omawiany kontynent. Opisywaliśmy Kazika i wykonaliśmy prace plastyczne, które zdobią naszą klasę. Nie zabrakło afrykańskich tańców i piosenek.

link do albumu

 

PIERWSZY TURNIEJ KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT DLA KLAS 1-3

Sezon koszykarski rozpoczęty!

Reprezentacja dziewcząt z klas 2 i 3 rozegrała swój pierwszy tegoroczny turniej pod patronatem MUKS Poznań „Poznańskie Centra Koszykówki”.  W rywalizacji udział wzięły trzy szkoły: SP 7, SP 51 i SP 45. Drużyny rozegrały mecze między sobą, a w przerwach uczestniczyły w konkursie rzutów wolnych.

Warto zauważyć, że tak jak w poprzednich edycjach wszystkie spotkania były na wysokim poziomie,  a rywalizacji sportowej towarzyszyły pozytywne emocje i dużo radości z gry.

link do albumu

 

FINAŁ JESIENNYCH ROZGRYWEK PIŁKARSKICH

Z początkiem września wystartowały rozgrywki piłkarskie, w których po raz pierwszy uczestniczyły aż trzy zespoły UKS45. Dodatkowo w tym sezonie zadebiutował najmłodszy rocznik, w którego skład wchodzą uczniowie klas pierwszych. Podczas ośmiu sobotnich turniejów działo się naprawdę wiele!

W tegorocznych rozgrywkach najlepiej wypadli reprezentanci rocznika 2014, uzyskując 3 miejsce. Natomiast roczniki 2015-16 oraz 2013 uplasowały się tuż za podium. Miłym zakończeniem dla rocznika 2014, był nie tylko wspomniany powyżej sukces, ale i pierwsze mecze rozgrywane w nowych strojach piłkarskich (w których nasi trzecioklasiści jeszcze lepiej mogą prezentować swoje umiejętności piłkarskie).

Warto również dodać, że kibice UKS45 to jedna z najliczniejszych grup dopingujących. Jak powszechnie wiadomo, kibice to dodatkowy zawodnik, dlatego też rodzicom naszych młodych piłkarzy należą się ogromne słowa uznania. 

Przed nami przerwa zimowa oraz czas na sparingi, turnieje i moment na doskonalenie umiejętności piłkarskich.

Do zobaczenia wiosną!

link do albumu

 

CO ROŚNIE NA POLU?

My już wiemy! Najpierw poznaliśmy rośliny zbożowe, okopowe, oleiste i włókniste. Basia i Franek przynieśli zboża. Miłosz przywiózł od babci kukurydzę, a Wojtek rośliny okopowe. Następnie pracowaliśmy w grupach i wykonaliśmy prezentację roślin uprawnych w 3D.  Ostatnie zadanie było najfajniejsze, robiliśmy z warzyw „zwierzaki- cudaki”.

DZIEŃ CHŁOPCA

Dziewczynki spisały się na medal. Basia upiekła z małą pomocą taty ciasto marchewkowe, Lilka razem z mamą przygotowała babeczki.  Były życzenia, upominki, smaczny poczęstunek, no i zabawa.

 

link do albumu

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Z okazji Dnia Głośnego Czytania odwiedzili nas starsi koledzy Szymon i Dominik z klasy 7a i przeczytali fragment książki o sympatycznej „Rodzince Obrabków”.

link do albumu

DZIEŃ JABŁKA

Dnia 28.09. obchodziliśmy Dzień Jabłka. Sprawdzaliśmy, jakie kolory mają nasze owoce i ile mają pestek. Poznaliśmy budowę i cykl rozwoju jabłka. Do skrzynek z częściami mowy wkładaliśmy odpowiednie jabłka. A na koniec zajęć, każdy zjadł swoje jabłko.

link do albumu

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

link do albumu

WKRĘCENI W CZYTANIE

W tym roku realizujemy klasowy projekt „Wkręceni w czytanie” zachęcający do czytania książek. Byliśmy już w bibliotece. Założyliśmy zeszyty czytelnicze. W klasie stoi słoik, do którego będziemy przez cały rok szkolny wrzucać tytuły przeczytanych książek. Na zajęciach informatycznych szukaliśmy cytatów o książkach. Wrześniowe zadania zostały wykonane!

 

link do albumu

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie Świata”, sprzątaliśmy teren wokół szkoły.

link do albumu

DZIEŃ KROPKI

15 września obchodziliśmy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Opowiadaliśmy o swoich talentach, a kropka była motywem przewodnim przez cały dzień.

link do abumu

 

NAJLEPIEJ RAZEM

Uwielbiamy razem spędzać czas. W pierwszych dniach nauki przypomnieliśmy sobie zasady panujące w klasie, oglądaliśmy wakacyjne pamiątki. Stworzyliśmy książkę „Wakacyjne wspomnienia”. Poznaliśmy nowy taniec, nauczyliśmy się nowej piosenki i wykonaliśmy prace plastyczne. To będzie wspaniały rok.

link do albumu

 

LEKCJA KARATE

link do albumu

 

TRZY KLASY SPORTOWE ROZPOCZĘŁY NOWY SEZON ROZGRYWEK PIŁKARSKICH

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 45 wrócili na murawę i rozpoczęli sezon rozgrywek piłkarskich.  W tym roku naszą szkołę reprezentują aż trzy zespoły – roczniki 2013, 2014 oraz 2015.

Pierwszy raz na boisku zobaczymy klasy drugie, które swoje mecze rozgrywać będą w najmłodszej kategorii wiekowej. Warto również wspomnieć, że drugoklasiści będą rywalizować w pięcioosobowych składach. Z kolei początek sezonu dla klas trzecich rozpoczął się zaskakująco. Dzięki sponsorowi zawodnicy otrzymali torby sportowe.  

Wszyscy uczniowie są gotowi na nadchodzące wyzwania. Przed nami sześć sobotnich poranków piłkarskich zmagań.

link do albumu

JESTEŚMY JUŻ W 3 KLASIE!

link do albumu

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS 1-2

O godzinie 11.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas 1-2. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, następnie powitano zaproszonych gości. Wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani i we wspaniałych humorach. Uczniowie kl. 2a przygotowali krótką część artystyczną. Były popisy wokalne, recytatorskie i taneczne. Nie zabrakło wakacyjnych rad. Następnie pani dyrektor podziękowała rodzicom za współpracę i bezinteresowną pomoc. Po zakończonej uroczystości uczniowie pod opieką swych wychowawców rozeszli się do klas, gdzie otrzymali świadectwa szkolne.

Teraz przed nami czas relaksu i wypoczynku. Wszystkim życzymy samych słonecznych dni pełnych przygód!

„Już idzie lato, idą wakacje 

Będzie zabawa, będą atrakcje 

Będzie wspaniale, będzie bajecznie 

Kiedy wakacje miną bezpiecznie”

link do zdjęć

NASZE SUKCESY

link do zdjęć

 

WAKACJE TUŻ, TUŻ

Ostatni tydzień roku szkolnego upłynął nam w miłej atmosferze. Były wycieczki i wspólne zabawy. Z utęsknieniem czekamy na wakacje.

link do zdjęć

 

 

 

Wycieczka do Kluczewa

14 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Kluczewa odwiedzić Starą Chatę u Kowala (a właściwie Kowola). Po przyjeździe na miejsce przywitał nas bardzo sympatyczny wuja Krzysiu, który oprowadzał nas i opowiadał o swoim gospodarstwie. Wzięliśmy udział w pokazie wykuwania podkowy, a każda klasa otrzymała własną podkowę. Następnie zwiedzaliśmy i słuchaliśmy ciekawostek o stuletniej chacie, dawnych zabawkach, zwyczajach. W chacie czekała na nas także pyszna, słodka niespodzianka. Korzystając ze słonecznej pogody bawiliśmy się na podwórku dawnymi zabawkami, wózkami oraz mieliśmy możliwość opiekowania się króliczkami i małymi kotkami. Poznaliśmy także nieco większe zwierzęta gospodarskie – krowę Mućkę oraz bardzo skoczne kozy. Zwiedziliśmy piękną, malowniczą okolicę jadąc przyczepą ciągniętą przez traktor, który zawiózł nas do miejsca, gdzie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Pani gospodyni pokazała nam również jak wyrabia się masło z mleka, które daje wspomniana już Mućka. To była bardzo udana wycieczka. Bardzo polecamy wszystkim odwiedzić wuja Krzysia w Kluczewie!

link do albumu

TURNIEJ KOSZYKARSKI

13 czerwca nasze koszykarki wzięły udział w Turnieju organizowanym przez Poznańskie Centra Koszykówki MUKS Poznań. W Turnieju wzięło udział 7 drużyn (SP 7, SP 17, SP 19, SP 45, SP 51, SP 1 Kórnik, SP 2 Kórnik). Mecze rozgrywane były w dwóch grupach. Po wygranych dwóch meczach z drużyną z SP 19 i SP1 Kórnik, nasze dziewczyny przeszły do finału. W meczu o I miejsce zmierzyły się z drużyną z SP 51 i ten mecz wygrały. Drużyna z SP 45 zajęła w Turnieju I miejsce. Brawo dziewczynki.

link do albumu

 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

Kolejny raz braliśmy udział w akcji. Każdy czytał swoją ulubioną książkę.

link do albumu

POZNALIŚMY TROLLA Z LEKTURY „PIECEK, CZAPECZKA I BUDYŃ”

Postanowiliśmy napisać kolejny rozdział książki i dołożyliśmy ilustracje. Powstały nasze mini książeczki. Lektura stała się inspiracją do rozmowy o naszym hobby, większość chłopców zbiera karty piłkarzy i autka. Wojtek odziedziczył pasję po dziadku i zbiera znaczki. Lena i Basia kolekcjonują medale. Basia zbiera jeszcze kamyki, muszelki i bransoletki. Sandra ma ładną kolekcję magnesów. Baśka zbiera gumki do włosów, autka z gum do żucia, a nawet sama robi ubranka dla lalek. Tosia zbiera kamienie i uwielbia malować obrazy, a Lila zbiera pisaki. A Troll z naszej lektury zbierał płatki śniegu.

link do albumu

 

DZIEŃ DZIECKA

Był to dzień pełen wrażeń. Graliśmy w gry planszowe. Braliśmy udział w rozgrywkach sportowych. Na auli odbył się Talent Show. Naszą klasę reprezentowały dziewczynki: Basia, Tosia, Lilka, Lila i Wiktoria, które przepięknie zatańczyły i wygrały konkurs oraz Bruno- jedyny chłopiec na scenie. Wielkie brawa dla uczestników!  Byliśmy również na lodach.

link do albumu

 

DLA MAMY

Dla Kochanych Naszych Mam przygotowaliśmy laurki i książeczki.

link do albumu

MAJOWA ŁĄKA

link do zdjęć

TAJEMNICE INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

To był udany dzień! Wybraliśmy się do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Poznaliśmy rodziny instrumentów. Próbowaliśmy grać na skrzypcach, ukulele, pianinie oraz na instrumentach perkusyjnych. W drugiej części zajęć przemaszerowaliśmy przez wybrane sale i rozpoznawaliśmy poznane instrumenty. Na koniec zatrzymaliśmy się w sali, w której posłuchaliśmy starej katarynki i pozytywki.

link do zdjęć

SPOTKANIE Z WIERNYM PSEM LAMPO

Omawialiśmy lekturę „O psie, który jeździł koleją”.   Na zajęciach komputerowych szukaliśmy informacji o Włochach. Opisaliśmy wygląd psa. Każdy z nas dopisał kolejny rozdział książki-szczęśliwe zakończenie. A na koniec spotkania z lekturą sami stworzyliśmy gry planszowe.

link do zdjęć 

LUBIMY EKSPERYMENTOWAĆ

Na zajęciach pracowaliśmy w grupach. Do ciepłej wody dodaliśmy sól. W pewnym momencie, mimo mieszania, sól nie chciała się już rozpuszczać. Do patyczka przywiązaliśmy sznurek i włożyliśmy do słoika. Po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki, a na ściankach słoika pojawiła się sól.  

link do zdjęć

DZIEŃ CZEKOLADY 

„Dziś kalorii nie liczymy, po zajęciach poćwiczymy”

Na zajęciach królowała czekolada. Jej smak i aromat znany jest od wieków, dostarcza nam witamin, magnezu, a przede wszystkim niebiańskiej przyjemności. Na zajęciach obejrzeliśmy prezentację i film „Jak powstaje czekolada”, poznaliśmy rodzaje czekolady, rozwiązywaliśmy quiz, projektowaliśmy czekoladki oraz czytaliśmy fragment książki „Dzień czekolady”. No i oczywiście zajadaliśmy się czekoladą. Na zakończenie, żeby zrzucić kalorie zatańczyliśmy „-Czeko, -czeko czekolada”.

link do zdjęć

 

WAŻNE WYDARZENIA

Podczas Dnia Języka Ojczystego powtórzyliśmy poznane części mowy. Dowiedzieliśmy się -co to są synonimy? W grupach układaliśmy łamańce językowe i odczytywaliśmy je, co nie było łatwym zadaniem. Na zakończenie każda grypa wykonała ilustrację do swojego zdania.

W Dniu Patrona wykonaliśmy plakat dotyczący bezpieczeństwa na plaży. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z matką chrzestną okrętu ORP „Poznań” p. Marią Łbik, która opowiadała nam o naszym patronie.

Przed świętami poznaliśmy tradycje wielkanocne oraz wykonaliśmy prace plastyczne, które zdobią naszą salę. W środę odwiedził nas Zajączek z upominkami.   

LINK DO ALBUMU

TURNIEJ ELIMINACYJNY O PUCHAR TYMBARKU

We wtorek, 4 kwietnia 2023 r., reprezentacja naszej szkoły stawiła się na boisku Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 13 w Poznaniu, by wziąć udział w turnieju eliminacyjnym o Puchar Tymbarku.  Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych - do lat 8 i do lat 10. Wszystkie drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze, na szczególne uznanie zasługują przede wszystkim klasy trzecie, które awansowały do dalszych rozgrywek.

link do albumu

 

MY SIĘ W SZKOLE NIE NUDZIMY

Na lekcjach łączymy naukę z zabawą. Uwielbiamy gry matematyczne, puzzle, układanki, krzyżówki oraz prace twórcze. Z okazji Dnia Kobiet złożyliśmy naszym koleżankom życzenia. Bardzo lubimy eksperymenty, tym razem dotyczyły one powietrza.

link do albumu

 

KOSMICZNA PODRÓŻ

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Teatrze Animacji na spektaklu „Kosmiczna podróż”. W klasie rozmawialiśmy o planetach i Układzie Słonecznym. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację. A na zakończenie wykonaliśmy kosmiczne wydrapywanki.

link do albumu

MARSZ POKOJU

LINK DO ALBUMU

WIOSENNE PRACE PLASTYCZNE

link do albumu

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

„Szare, bure i pstrokate, wszystkie koty za pan brat,
mają drogi swe i płoty, to po prostu koci świat.”

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Obejrzeliśmy prezentację. Układaliśmy drzewo genealogiczne kociej rodziny. Czytaliśmy książkę o kotach i kocurach. Każdy z nas namalował kota.

link do albumu

SPOTKANIE Z LEKTURĄ „PIĘCIOPSIACZKI”

Podczas opracowania lektury świetnie się bawiliśmy, dowiedzieliśmy się w jaki sposób należy dbać o psy, jak możemy odczytać ich nastrój. Każdy z nas wykonał papierową pacynkę psa.

link do albumu

W KARNAWALE CZAS NA BALE   

14 lutego odbył się bal karnawałowy. Nasza klasa zamieniła się w prześliczną salę balową.  Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie zaprosili na bal ozoboty.

 

 

PRZYGOTOWANIA DO BALU

link do albumu

SPOTKANIE Z LEKTURĄ „CUKIERKU, TY ŁOBUZIE”

Omówiliśmy lekturę o niesfornym kotku, który jest strasznym łobuziakiem. Opowiadaliśmy zabawne przygody bohatera, poznaliśmy charakter kota oraz jego wygląd. Wykonaliśmy prace plastyczne, tym razem wykorzystaliśmy gazety. Tak samo jak Marcel, w jednym z rozdziałów książki, każdy napisał wiersz o swoim pupilu.

link do albumu

 

W NASZEJ KLASIE NIE MAMY CZASU NA NUDĘ

Poznawaliśmy wielokąty i układaliśmy je z patyczków. Kostki pomogły nam ułożyć zabawne opowiadania. Wykonaliśmy upominki dla dziadków. A zima stała się inspiracją do ulepienia bałwanów, niestety z braku śniegu, bałwanki powstały z papieru.

link do albumu

 

ZWYCZAJE PINGWINÓW

Na zajęciach omawialiśmy lekturę „Zaczarowana zagroda”. Stworzyliśmy harmonijkowe książeczki leporello i wykonaliśmy pingwiny z leniwej ósemki.

link o albumu

W TEATRZE ANIMACJI

W świąteczny nastrój wprowadził nas spektakl „Bombka z gwiazdką” Akcja przedstawienia toczyła się w ,,pociągu”, którym aktorzy ,,jechali” na święta do swoich bliskich, lub uciekali od tego świątecznego zgiełku. Razem z nimi w przedziale jechał również Mikołaj. Ludzie siedzący w przedziałach byli bardzo różnych poglądów. Był Skroog, który nie znosił świąt i próbował od nich uciec, oraz pani Jessica, która planowała święta w Egipcie, a także rodzina spodziewająca się dziecka oraz pewna Ukrainka, która bardzo chciała spotkać się z bliskimi. Wszystkich tych ludzi połączył wspólny stół wigilijny w przedziale i duch Bożego Narodzenia.

link do albumu

 

KLASOWA WIGILIA

W ostatnim dniu przed świętami odbyła się klasowa wigilia. Spotkaliśmy się przy pięknie przystrojonym stole. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. Obejrzeliśmy jasełka i każdy z nas otrzymał prezent. Było miło, uroczyście i radośnie.

link do albumu

WARSZTATY CZYTELNICZE

Gościem w naszej klasie była Pani z Biblioteki Pedagogicznej, która przyniosła na zajęcia TEATRZYK KAMISHIBAI, wysłuchaliśmy opowiadania „Szukając Marudka”. Mówiliśmy o emocjach, bawiliśmy się wyrazami, układaliśmy dziwne zdania oraz poznaliśmy nowe wyrażenia. Czas upłynął nam na zabawie i nauce.

link do zdjęć

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

Przed świętami mieliśmy dużo pracy. Pięknie ozdobiliśmy naszą klasę. Samodzielnie wykonaliśmy bombki i anioły. Pisaliśmy listy i życzenia świąteczne dla najbliższych.

link o albumu

 

NASZE SUKCESY

Paweł i Miłosz wzięli udział w jesiennym konkursie fotograficznym, natomiast Lena i Lila zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce w konkursie skoków przez skakankę w klasach drugich.

Gratulujemy!

link o albumu

GWIAZDKOWY TURNIEJ PIŁKARSKI

Tuż przed przerwą świąteczną, wzorem poprzedniego roku, odbył się Gwiazdkowy Turniej Piłkarski. W drugiej edycji przedświątecznych zmagań rozgrywki zostały podzielone na dwie grupy: starszą (roczniki 2013 i 2014) oraz młodszą (rocznik 2015). W każdej kategorii mecze rozegrało po 5 zespołów. W starszej grupie mieliśmy przyjemność gościć następujące drużyny: Błękitni Owińska, Junior Koziegłowy oraz UKS Orlik. Z kolei w młodszej zespoły, takie jak: Junior Koziegłowy, UKS Orlik, Wiara Lecha Puszczykowo oraz Canarinhos Skórzewo.

W tegorocznej edycji mogliśmy również zaprosić kibiców do dopingowania młodych piłkarzy. Ponadto zawodników w trakcie rozgrywek odwiedził gwiazdor z workiem pełnym słodkości. Mecze były pasjonujące, obfitowały w wiele ciekawych akcji oraz efektownych bramek.

Zapraszamy do galerii.

 

MIKOŁAJKI

W tym dniu, tak jak pomocnicy Mikołaja mieliśmy dużo pracy. Ubraliśmy choinkę, własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Samodzielnie przygotowaliśmy śniadanie. Potem zabraliśmy się za ozdabianie pierników. Następnie udaliśmy się do hali, gdzie w miłej atmosferze odbyły się mikołajkowe zawody sportowe. Wykonaliśmy plakat o wyznaczonym państwie. Udało nam się zrobić długi, kolorowy łańcuch. Zrobiliśmy sobie sesję zdjęciową i odwiedziliśmy kiermasz świąteczny.

link do albumu

W OCZEKIWANIU NA MIKOŁAJA

Oczekując na przyjście Mikołaja wykonaliśmy ozdoby na choinkę i Mikołaje.

link do albumu

Z WIZYTĄ W MUZEUM NARODOWYM

Pani przewodnik podzieliła nas na grupy. Każda z grup poszukiwała obraz przedstawiony na małej ilustracji. Podczas wędrówki po muzeum poznaliśmy nowe wyrazy: weduta, plener, krajobraz, sztafaż, marina i fantastyka. Ułożyliśmy z nich główne hasło-pejzaż. Następnie układaliśmy puzzle. Na koniec przeszliśmy do wielkiej pracowni, gdzie każdy z nas narysował pejzaż.

link o albumu

 

ZACZAROWANY ŚWIAT MAGII I WRÓŻB, CZYLI ANDRZEJKI W NASZEJ KLASIE

Już od samego rana trwały przygotowania, nasza klasa zamieniła się w miejsce czarów i magii. Każdy chciał się dowiedzieć, co go czeka w przyszłości. Katalog wróżb był obszerny i bogaty. Było lanie wosku, wróżenie z gwiazd, przekuwanie serca, a nawet ciasteczkowe wróżby, które przygotowała Lila wraz z mamą. Nie zabrakło również zabaw tanecznych i poczęstunku, za który dziękujemy mamom Leny i Lilki.

nink do albumu

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś- maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Miękki, puchaty i taki z łatką jest najmilszą zabawką, najlepszym przyjacielem dzieci i niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu.
Podczas zajęć poznaliśmy historię pluszowego misia. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat różnych gatunków niedźwiedzi, cech charakterystycznych, warunków, w których żyją. Poznaliśmy także bajkowe misie. Śpiewaliśmy piosenki o misiach i tańczyliśmy z misiami. Czytaliśmy fragmenty książek. Każdy uczeń mógł przedstawić swojego misia i opowiedzieć o nim. Na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy przepiękne misie. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

link do albumu

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ciekawe święto pojawiło się niedawno w naszym kalendarzu, lecz jak je obchodzić? Otóż jest to wspaniała okazja, aby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Postanowiliśmy więc w naszej klasie uczcić ten dzień. W czasie spotkania przyświecała nam myśl – „Chcesz być szczęśliwym, pozwól, by inni byli z Tobą szczęśliwi”. Tego dnia obejrzeliśmy film „Życzliwość” i zastanawialiśmy się nad pytaniem: Co charakteryzuje człowieka życzliwego? i Z czego składa się życzliwość? Otóż wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. „Dziękuję, że jesteś…”, „Wszystkiego najlepszego…” czy „Miłego dnia!” – niby proste, znane wszystkim słowa, ale wywoływały radość oraz uśmiech na naszych twarzach.

link do albumu

 

W MUZEUM NARODOWYM

Podczas warsztatów w Muzeum Narodowym oglądaliśmy i rozmawialiśmy na temat różnych portretów. Wiemy już, co to jest portret z profilu, autoportret, popiersie i karykatura. Mogliśmy obejrzeć wystawę miniaturowych portretów oraz ogromnych obrazów. Na zakończenie każdy z nas narysował autoportret.

link do albumu

W MUZEUM ROGALA

Muzeum Rogala dostaliśmy kucharskie czapki i z pomocą cukiernika robiliśmy rogale świętomarcińskie według oryginalnej receptury. Oglądaliśmy multimedialną animację przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii Poznania oraz uczyliśmy się poznańskiej gwary. Teraz wiemy, że mela znaczy w gwarze poznańskiej dziewczynka, szczun to chłopak, a my wszyscy jesteśmy gzubami, czyli dziećmi. Dowiedzieliśmy się również, że kształt rogala wziął się od końskiej podkowy, a św. Marcin słynął z pomagania biednym. Każdy z nas dostał certyfikat czeladnika i skosztował rogali. Wszystkim bardzo się podobało.

link do albumu

ŚWIĘTO DYNI

„Świeto Dyni” pozwoliło nam wzbogacić wiedzę na jej temat: poznaliśmy jej rodzaje i budowę, wiemy już jakie ma w sobie witaminy oraz co można z niej przyrządzić. Dynia królowała na każdej lekcji. Rozwiązywaliśmy dyniowe zadania matematyczne, opisywaliśmy to duże warzywo. Według instrukcji” krok po kroku” rysowaliśmy dynię. Dzień Dyni stał się pretekstem do wspólnej zabawy. Wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych z udziałem dyni, zamiast dyni były piłki lekarskie. Na koniec mogliśmy spróbować dyniowych babeczek. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń i radości.

link do albumu 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada jest ważną datą dla każdego Polaka. Do apelu przygotowywaliśmy się przez kilka tygodni. Uczyliśmy się piosenek patriotycznych. Wykonaliśmy kotyliony. Podczas akademii w skupieniu wysłuchaliśmy programu artystycznego przygotowanego przez klasy trzecie. Następnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni i piosenki patriotyczne. W klasie wykonaliśmy prace plastyczne w kolorach biało-czerwonych.

link do albumu

JESIENNA ORTOGRAFIA

Ortografia to trudna sprawa. Aby lepiej zapamiętać „jesienne wyrazy” z trudnościami ortograficznymi stworzyliśmy słowniczek obrazkowo-wyrazowy.

link do albumu

SPOTKANIE AUTOREM                 

Spotkaliśmy się z panem Łukaszem Wierzbickim, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci. Wybraliśmy się w podróż do Afryki, na front II wojny światowej oraz w rejs kajakiem przez ocean. Pisarz opowiedział o przygodach Kazimierza Nowaka, bohaterze książki „Afryka Kazika” oraz o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który był żołnierzem w polskiej armii podczas II wojny światowej. Przybliżył również postać Aleksandra Doby – podróżnika i kajakarza, który jako pierwszy pokonał samotnie kajakiem Ocean Atlantycki.  Pan Wierzbicki zachęcał do rozwijania pasji i realizowania marzeń.

link do albumu

 

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE        

Klasa 2a wzięła udział w zajęciach MAM SUPER MOC-DBAM O ZDROWIE realizowanych w ramach działań na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej i kształtowania postaw prozdrowotnych, realizowanych przez Fundację Społeczną Ludzie dla Ludzi. Zajęcia prowadziła p. Beatę Tietz z poznańskiego Klubu Amazonek. Na zajęciach uczniowie wzbogacili wiedzę na temat prawidłowego odżywiania się. Prowadząca zachęcała do jedzenia warzyw i owoców pod różną postacią. Na zakończenie zajęć każdy wykonał pracę plastyczną „zdrowy talerz”.

link do albumu

 

LEKTURA W PUDEŁKU          

Czy można zmieścić lekturę w pudełku? W naszej klasie okazało się, że można. Najpierw omówiliśmy lekturę "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Każdy z nas wykonał portret głównego bohatera. Na podstawie mapy świata narysowaliśmy trasę podróży Dolittle do Afryki. Nawet pracowaliśmy ze słownikiem ortograficznym. A na koniec najfajniejsza zabawa, każdy wyczarował w pudełku taki świat lektury, jaki sobie wyobrażał. Głównymi bohaterami byli oczywiście dobroduszny doktor i zwierzaki, więc nie brakowało akcesoriów lekarskich, zwierzaków z klocków i samodzielnie ulepionych z plasteliny.

Każde pudełko było inne, ciekawe i wyjątkowe, a dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią.

ink do abumu 

 

JESIEŃ W LESIE I PARKU

Jesień na dobre rozgościła się w lesie i parku. Na lekcjach uczyliśmy się rozpoznawać drzewa po liściach i owocach. Na szkolnym boisku i w parku bawiliśmy się w odkrywców przyrody, przeprowadziliśmy zajęcia ruchowe w terenie, a z jesiennych liści wyczarowaliśmy piękne prace plastyczne. Natomiast na zajęciach komputerowych powstały jesienne obrazy.

link do zdjęć

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Wybraliśmy się do biblioteki na lekcję biblioteczną, którą przeprowadziła pani Renata Jackowska. Głównym celem lekcji było poznanie budowy książki oraz wzbogacenie słownictwa dzieci. Na zajęciach dowiedzieliśmy się jakie są działy i jak wyszukiwać książki w bibliotece.

link do zdjęć

SPOTKANIE Z LEKTURĄ „NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK

Przez dwa tygodnie na lekcjach czytaliśmy książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (czterech prawych i sześciu lewych)”. Omawianie lektury sprawiło nam wiele frajdy, bo jak się okazało przygody skarpetek, które wyruszają w świat, aby zrobić karierę lub pomagać innym są ciekawe, wciągające i niewiarygodne. Na zajęciach byliśmy projektantami skarpet, ilustratorami okładki i opowiadań. Odbyły się ćwiczenia gimnastyczne ze skarpetą w roli głównej. Każdy z nas stworzył harmonijkową książkę, a chętne dzieci wzięły udział w konkursie klasowym „skarpetkowa maskotka”.

https://photos.app.goo.gl/ergwAoB5oZWv8cCu6

FINAŁ JESIENNEJ EDYCJI ROZGRYWEK PIŁKARSKICH CHŁOPCÓW

W ciągu ostatnich ośmiu tygodni chłopcy z klas 2. i 3. rywalizowali w zawodach piłkarskich organizowanych przez KS Koziołek. Zmagania miały miejsce na boisku MOS.

 Tego typu rozgrywki odbywają się już od wielu lat i cieszą się dobrą renomą. Dlatego też w tym roku szkolnym zdecydowaliśmy się zgłosić udział dwóch zespołów z naszej szkoły – drużynę klas drugich oraz trzecich.

W sobotę, 22 października 2022r., odbył się finał wspomnianych wyżej rozgrywek. Nasze zespoły z każdym kolejnym meczem nabierały doświadczenia i pewności siebie, dzięki czemu ostatni  turniej zakończyły samymi wygranymi.

Cieszymy się, że nasze drużyny miały okazję wziąć udział w tym wydarzeniu. Dziękujemy za wsparcie rodzicom zawodników oraz gratulujemy naszym młodym piłkarzom. Czekamy również z niecierpliwością na kolejne turnieje.

Zapraszamy do galerii z finału rozgrywek.

link do zdjęć ...

 

DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK

W dniu 7.10. obchodziliśmy Dzień Łamigłówek. Uczniowie z chęcią i entuzjazmem rozgrzewali swoje umysły poprzez układanie puzzli, kodowanie, krzyżówkę matematyczną i wiele innych.  Dużą atrakcją okazało się biegające zadania matematyczne. Rozwiązywanie łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. Warto więc poświęcić im trochę czasu.

 

link do zdjęć...

ANGIELSKI W KLASIE 2 A

Na lekcjach języka angielskiego bawimy się i wzbogacamy zasób słownictwa. Poznajemy nazwy ubrań i uczymy się je opisywać. 

link do zdjęć ...

 

DZIEŃ CHŁOPCA

Czy jesteś niski, czy też wysoki,

Czy policzki masz wydęte, czy też wklęsłe,

Czy Twoje włosy są jasne, ciemne czy rude,

 Pamiętaj, że jesteś najprawdziwszym CUDEM!

link do zdjęć

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Do szkoły przynieśliśmy swoje ulubione książki. Najpierw każdy z nas czytał po cichu fragment książki, chętne dzieci czytały na głos. Następnie wszyscy zakryliśmy sobie uszy i czytaliśmy na głos. Odwiedziły nas również koleżanki z 7a i przeczytały krótkie opowiadanie. W tym dniu poznaliśmy ozoboty, które wędrowały po planszy szukając ulubionych bohaterów naszych książek.

link do zdjęć

DZIEŃ JABŁKA

28 września- to Światowy Dzień Jabłka. W tym dniu staliśmy się badaczami jabłek. Sprawdzaliśmy ich smak, ważyliśmy, liczyliśmy pestki no i oczywiście jedliśmy. Jabłka były miękkie, słodkie po prostu pyszne.

link do zdjęć

 

SPOTKANIE Z PANEM MARKIEM MICHALAKIEM

Naszą szkołę odwiedził pan Marek Michalak, polski pedagog specjalny, były rzecznik praw dziecka i kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz autor książki

 „Opowieści o tym co w życiu ważne”. Opowiadał ciekawe historie, pokazywał interesujące przedmioty i odpowiadał na nasze pytania. Na zakończenie można było otrzymać autograf pisarza.

link do zdjęć

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Tegoroczna akcja Sprzątania Świata odbyła się pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”. Wzięliśmy się do roboty i posprzątaliśmy śmieci wokół szkoły.

link do zdjęć

DZIEŃ KROPKI      

Przypomnieliśmy sobie film „The Dot”, który opowiada o małej Vashti, która dzięki swojej nauczycielce i niepozornej kropce wreszcie uwierzyła w swoje możliwości. Kropka stała się motywem przewodnim naszych aktywności. Rozwiązywaliśmy zadania matematyczne, graliśmy w parach w kropeczki, wykonywaliśmy prace plastyczne, a nawet ćwiczenia gimnastyczne. Stworzyliśmy bazę naszych talentów i supermocy. Chętni uczniowie pozowali do zdjęć z „kropkowymi” gadżetami. Dzieci świetnie się bawiły, ale przede wszystkim dokonały ważnego odkrycia: każdy ma jakiś talent, wystarczy go tylko w sobie odnaleźć.

link do zdjęć

 

#CISNEKLATE - RATUJĘ ŻYCIE!

Klasy drugie wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były prowadzone przez ratowników medycznych z fundacji Rysy w ramach projektu #cisneklate. Oprócz realnej nauki podstaw udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania AED zajęcia te były znakomitą metodą wychowawczą. Dzieci nauczyły się przeprowadzenia prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz użycia defibrylatora. Uczniowie odgrywali upozorowane scenki, pracowali w zespołach, dzielili między sobą zadania.

Serdecznie dziękujemy ratownikom za fantastyczne szkolenie.

link do zdjęć

NOWY SEZON, NOWE STROJE

Pierwszą sobotą września zainaugurowaliśmy rozgrywki piłkarskie z udziałem naszych uczniów. Ten turniej był wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim przystąpiły do niego dwa zespoły UKS 45. Jeden z nich to rocznik 2013, złożony z uczniów z klasy 3a, z kolei w skład drugiej drużyny weszli uczniowie z rocznika 2014. Pierwszy turniej był również niezwykły z powodu prezentu, jaki otrzymali starsi chłopcy. Dzięki pomocy Pana Rafała Brychcego, reprezentującego firmę Vito-Raf, nasi młodzi piłkarze otrzymali nowe komplety meczowe wraz z bluzami, a wszystko to zostało spersonalizowane i opatrzone imionami zawodników. Dodatkowo do każdego zestawu dołączona była czapka, która z pewnością przyda się podczas jesiennych treningów. 
Warto również wspomnieć, że obie drużyny z entuzjazmem przystąpiły do rozgrywek. Byliśmy świadkami wielu wspaniałych bramek i ciekawych interwencji. Oby tak dalej!

zobacz więcej ...

 

JESTEŚMY JUŻ W DRUGIEJ KLASIE

Pierwszy tydzień nauki za nami. Na zajęciach stworzyliśmy klasowy regulamin.  Każdy z nas opowiadał o swoich wakacjach i przyczepiał pocztówkę na mapie Polski.  Nie zabrakło zabawy i tańca. Była również fotobudka.

link do zdjęć

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny