ROK SZKOLNY 2024/2025
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
DZIEŃ CHŁOPAKA
Życzymy naszym kolegom z klasy dużo uśmiechu, radości i mniej złości. Rodzicom dziękujemy za wspaniałe prezenty i słodkości dla wszystkich.
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ JABŁKA
Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Na zajęciach poznaliśmy różne odmiany jabłek, budowę owoców i ich wartości odżywcze. Samodzielnie według ustalonych kryteriów opisywaliśmy przyniesione na lekcje jabłka. Nie odbyło się też bez kształtowania pojęć matematycznych z wykorzystaniem naturalnych owoców – dzieliliśmy na połowę i ćwiartkę. Wykonaliśmy jabłka techniką origami. Na zakończenie świętowania odbyła się wspólna biesiada z jabłkiem w roli głównej. Każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne i wspaniały smak.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Dnia Głośnego Czytania odwiedziły nas starsze koleżanki, które przeczytały nam wiersze o różnych ciekawych zawodach. Do wspólnego czytania przyłączył się też pan od chemii. A pani z biblioteki podarowała wszystkim kolorowe zakładki do książek.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Podczas Dnia Języków Obcych, który obchodziliśmy w naszej szkole 26 września, razem z klasą 3a zaśpiewaliśmy piosenkę „Panie Janie” w języku niemieckim. Ubrani w czarne, czerwone i żółte bluzeczki utworzyliśmy flagę Niemiec. Był to dla nas wszystkich dzień pełen radości i wspólnej zabawy.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Z dużym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w tegorocznej akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Porządkowaliśmy teren wokół szkoły w poszanowaniu naszego środowiska, troszcząc się o naszą planetę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Czy mała kropka może pełnić ważną rolę w życiu człowieka? Okazuje się, że tak. Kropka nie jest tylko znakiem interpunkcyjnym w tekście. Za tym maleńkim znakiem kryje się o wiele więcej. Ma wielką magiczną moc – oznacza kreatywność, odwagę i zabawę. Z okazji Dnia Kropki obejrzeliśmy film o Vashti, wysłuchaliśmy piosenki o kropce, a potem przystąpiliśmy do kreatywnych działań. Rozwiązywaliśmy kropkowe zadania i łamigłówki. Stworzyliśmy też własne drzewo talentów. Był to dzień pełen wrażeń. Wiemy już, że tylko od nas zależy, jak będziemy widzieć świat i w którym miejscu postawimy, naszą kreatywną kropkę.
WITAMY W TRZECIEJ KLASIE
Początek roku szkolnego już za nami. W pierwszych dniach nauki przypomnieliśmy sobie zasady zachowania panujące w klasie i wspominaliśmy wakacje. To będzie niezapomniany rok szkolny, pełen wyzwań i wrażeń. Cieszymy się, że jesteśmy w trzeciej klasie.
ROK SZKOLNY 2023/2024
WAKACYJNY CZERWIEC
JESTEŚMY ILUSTRATORAMI KSIĄŻKI
Omawiając lekturę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” poznaliśmy przygody zwierząt towarzyszące panu Dolittle w podróży do Afryki. Każdy z nas miał okazję zaprojektować swoją okładkę i wykonać ilustracje do przeczytanej lektury.
SPOTKANIE Z HISTORIĄ
Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spektaklu „ Światła historii”. Razem z aktorami odkrywaliśmy fascynujące tajemnice przeszłości. Na koniec spotkania obejrzeliśmy film o powstaniu naszego państwa.
MAJOWE CIEKAWOSTKI
ZŁY I DOBRY DOTYK
Pani pedagog przeprowadziła z nami pogadankę na temat „Złego i dobrego dotyku”. Udzieliła nam dobrych rad i wskazówek, jak mamy zachować się w nietypowych sytuacjach.
LAURKA DLA MAMY
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Jesteśmy bardzo kreatywni!
WYJĄTKOWY KWIECIEŃ
WIOSENNE PORZĄDKI
Już kolejny raz przystąpiliśmy do akcji „ Wiosenne porządki”. Z dużym zapałem sprzątaliśmy okolice naszej szkoły. Zadowoleni z dobrze wykonanej pracy wróciliśmy do klasy.
AKCJA ŻONKILE
Dla upamiętnienia rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim ( 19 IV 1943 ) koleżanki ze starszych klas przypinały nam żółte żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. PAMIĘTAMY!
POTRAFIMY MIERZYĆ
Praca w grupach – mierzymy i obliczamy w metrach i centymetrach.
WIOSENNY MARZEC
MIESIĄC JĘZYKA OJCZYSTEGO I DZIEŃ PATRONA
Podczas Dnia Języka Ojczystego nauczyliśmy się łamańca językowego, tworzyliśmy kartki urodzinowe dla języka ojczystego, wykonaliśmy prace plastyczne techniką kolaż z trudnościami ortograficznymi. W konkursie na najładniejsze prace zajęliśmy II miejsce i otrzymaliśmy dyplom. W ramach obchodów Dnia Patrona poznaliśmy tajemnice zawodu marynarza, pracy na okręcie oraz nadmorskiej przyrody. Wykonaliśmy lapbooki „ Marynarzem być…..” W konkursie na najciekawsze wykonanie lapbooka - Fabian z naszej klasy zajął II miejsce. Gratulujemy!
Święta Wielkanocne
Czas przed Wielkanocą spędziliśmy bardzo aktywnie. Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami, wykonaliśmy różne prace plastyczne. Odwiedził też nas Zajączek, od którego prezenty szukaliśmy w trawie i pod drzewkami na boisku szkolnym. Z tak miłej niespodzianki radość i uśmiech towarzyszył nam przez cały dzień.
SIEJEMY RZEŻUCHĘ
W oczekiwaniu na wiosnę rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, sialiśmy rzeżuchę i obserwowaliśmy jej wzrost. Za wyhodowanie najpiękniejszej rzeżuchy w szkole otrzymaliśmy dyplom. Dziękujemy!
LUTY – KLASOWE NOWINKI
SPOTKANIE Z LEKTURĄ
„Cukierku, Ty łobuzie!”
Omawiając lekturę Waldemara Cichonia „Cukierku, Ty łobuzie!” bardzo polubiliśmy przygody niesfornego kotka, strasznego łobuziaka – bohatera naszej książki. Podczas opowiadania lektury doskonaliliśmy umiejętność pisania zaproszenia na urodziny oraz opisywaliśmy charakter kota i jego wygląd. Stworzyliśmy piękne prace plastyczne, zostaliśmy także projektantami okładki książki. A podczas szkolnych zabaw towarzyszyły nam nasze „pluszowe kotki”.
W KARNAWALE CZAS NA BALE!
Skoczna, rytmiczna muzyka zachęcała nas do tańca i wesołych pląsów. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie! Uczestniczyliśmy w różnych konkursach i zabawach. Nasz bal karnawałowy dostarczył nam wiele radości, uśmiechu i niezapomnianych wrażeń! Kolejny bal już za rok!!!
BRAWO DZIEWCZYNKI!
Jagoda, Zosia K., Ala, Iga, Anielka i Ivanka otrzymały dyplomy „Zeszyt moją wizytówką” za najpiękniej prowadzone zeszyty w
pierwszym półroczu. DZIEWCZYNKI JESZCZE RAZ GRATULUJEMY!!!
SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO!
Na lekcji wychowania fizycznego przygotowywaliśmy zdrowe i kolorowe kanapki. Wiemy, co jemy – bo w zdrowym ciele, zdrowy duch!
MROŹNY STYCZEŃ
CZYTAĆ ZAWSZE WARTO!
Nasze przerwy, to nie tylko beztroskie zabawy i swobodne rozmowy, ale również miłe chwile spędzone z książką. Starsze koleżanki z klasy siódmej przeczytały nam opowiadanie o przygodach Alberta po tytułem „Kto straszy Albercie?”. Oczywiście, wiemy już – „strach ma tylko wielkie oczy!”.
MATEMATYKA NA WESOŁO
Zabawy figurami matematycznymi.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dziękujemy za to, że jesteście najwspanialsi na świecie!
Kochamy Was bardzo !!!
ZACZAROWANA ZAGRODA
Omawiając lekturę „ Zaczarowana zagroda” A. Cz. Centkiewiczów, poznaliśmy najzimniejszy kontynent – Antarktydę i ich mieszkańców. Jak inteligentne, nieprzewidywalne i sprytne są pingwiny Adeli, które kochają wolność. Ta prosta historia uczy nas pokory wobec natury i respektu przed światem zwierząt. Na zajęciach plastycznych stworzyliśmy mroźną krainę, na której zamieszkały nasze niezwykłe pingwinki.
ZIMOWE KRAJOBRAZY
ŚWIĄTECZNY GRUDZIEŃ
KLASOWA WIGILIA
W tym wyjątkowym dniu śpiewaliśmy kolędy, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Braliśmy też udział w szkolnych Jasełkach.
Otrzymaliśmy dyplom za zajęcie II miejsca w konkursie na najpiękniejszy, świąteczny wystrój sali.
MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W DELI PARKU
Uczniowie klasy II A i II B, w dniu 12 grudnia wybrali się z wizytą do Świątecznej Krainy w Deli Parku. Podczas pobytu w magicznej krainie mieli wyjątkową okazję spotkać Świętego Mikołaja w jego przepięknym, malowniczym domku, porozmawiać z nim o tradycjach i zwyczajach świątecznych. Każdy też mógł zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Z pomocą Elfów uczniowie pisali listy prosząc w nich o wymarzone, gwiazdkowe prezenty. Kolejnym etapem świątecznej wyprawy były wypieki pierników według pilnie strzeżonej receptury. Były pyszne! Na koniec spotkania wszyscy udali się na bajkowy spacer podziwiając świąteczne, kolorowe iluminacje świetlne mieniące się miliomami światełek. Do szkoły uczniowie wrócili pełni wrażeń, a wizyta w Świątecznej Krainie w wyjątkowy sposób przybliżyła im niezwykłą atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
TEATR ANIMACJI
W Teatrze Animacji obejrzeliśmy spektakl po tytułem „Gdzie są koziołki?” Z zainteresowaniem obserwowaliśmy pracę szalonej pary detektywów, czyli Dory Dynks i Waldemara Wihajstra, którzy pracowali nad nowym zleceniem – odnalezienia uprowadzonych z wieży ratuszowej koziołków. W spektaklu nie zabrakło ciekawych postaci, takich jak Duch Lech, Bamberka, Stary Marych, Gołąb Ignacy czy gorące w uczuciach Kłódki z mostu Jordana. W szalonym tempie razem z aktorami zwiedziliśmy Poznań odkrywając wyjątkowe miejsca. Kto porwał koziołki – my już wiemy! Polecamy, to ciekawe i niezwykłe przedstawienie, bo ku zaskoczeniu wszystkich koziołki nagle w samo południe pojawiły się na wieży ratuszowej trykając się różkami dwanaście razy.
MIKOŁAJKI
Wesołe, mikołajkowe zabawy na hali sportowej.
DRUGIE ŚNIADANIE NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
LISTOPADOWE WAŻNE WYDARZENIA
GRATULUJEMY!!!
Gratulacje dla Dawida, który zajął 1 miejsce w IV Memoriale Zdzisława Schneidera w kategorii wagowej do 23 kg w zapasach. Duże brawa również dla Jagody, która zajęła 1 miejsce w szkolnym konkursie SKOKÓW PRZEZ SKAKANKĘ na poziomie klas II, bijąc swój rekord z ubiegłego roku. Brawo, brawo, brawo!!!
ANDRZEJKOWE CZARY MARY
Były wspólne zabawy, wróżby i przepowiednie, co nas spotka w przyszłości. Bardzo miło i wesoło spędziliśmy ten wyjątkowy dzień!
„CUDACZEK- WYŚMIEWACZEK”
Kolejną lekturę, którą samodzielnie przeczytaliśmy to „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej. Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który żyje śmiechem i nieustannie szuka towarzystwa smutnych dzieci. Każdemu z nas zdarza się czasami być niegrzecznym. Dzięki książce zrozumieliśmy, że nad własnym postępowaniem można pracować. Może nie jest to łatwe, ale na pewno warto spróbować. O wiele lepiej rozśmieszać smutne dzieci, niż je wyśmiewać. Bo śmiech jest cudowny, kiedy wszyscy się śmieją. Tak, jak my kiedy robiliśmy swojego „Cudaczka – Śmiejaczka”. A na zajęciach było dużo zabawy i śmiechu.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
„Pokochaj misia, on przyjacielem dzieci jest.”
W dniu, 24 listopada obchodziliśmy w klasie Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy z nas przyszedł do szkoły ze swoim małym, dużym przyjacielem. Dzień rozpoczęliśmy od prezentacji swoich ulubieńców. Przypomnieliśmy sobie historię misiowego święta. Opisywaliśmy swojego misia, a każdy był piękny i wyjątkowy. Rozwiązywaliśmy misiowe zagadki i bawiliśmy się z pluszakami. Takie dni bardzo lubimy w szkole „ Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.
BUTELKA SENSORYCZNA
Razem z panią psycholog na podsumowanie zajęć o emocjach wykonaliśmy butelki sensoryczne, które wpływają pozytywnie na naszą zdolność do koncentracji, regulują poziom energii i są wyciszające. Podczas zabaw często korzystamy z naszych kolorowych buteleczek i coraz częściej mamy lepsze samopoczucie.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
Dnia 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień . Z tej okazji rozmawialiśmy w klasie o tym, co to znaczy być życzliwym i jak życzliwość okazujemy innym. Przygotowaliśmy kilka zabaw, rozwiązywaliśmy krzyżówki i wykonaliśmy kartki z pozdrowieniami „ Koleżanko i kolego bądź życzliwy dla każdego”.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień 11 listopada, to ważna data dla każdego Polaka. Z okazji zbliżającego się święta na zajęciach wykonaliśmy kotyliony i prace plastyczne w kolorach biało – czerwonych. Przypomnieliśmy sobie historię naszego kraju i jakie znaczenie mają dla nas symbole narodowe. Recytowaliśmy wiersz „Barwy ojczyste”. Rozwiązywaliśmy różne karty pracy o tematyce patriotycznej. Razem z klasą 2 A zaśpiewaliśmy hymn Polski i piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Nasza Ojczyzna”. Wspólnie doceniliśmy to, że żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Od samego rana, 6 listopada w naszej szkole można było spotkać kolorowe zwierzątka, księżniczki, wróżki, czarownice, królewny, skrzaty i wiele innych nieziemskich, barwnych postaci. W tym dniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień ten przypomniał wszystkim, jaką ważną rolę odgrywają bajki w życiu każdego dziecka. Za przygotowanie wyjątkowego stroju otrzymaliśmy dyplomy i słodki poczęstunek.
ROK 2023, ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA
W naszej klasie zakończyliśmy projekt „Polski astronom Mikołaj Kopernik”. Na zajęciach poznaliśmy życie i twórczość Mikołaja Kopernika. Uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „Planetarium”. Obejrzeliśmy film „Wirujące planety”. Stworzyliśmy słowniczek wyrazów związanych z kosmosem. Szukaliśmy w różnych źródłach informacji na temat gwiazdozbiorów i ciał niebieskich. Rozmawialiśmy o pracy współczesnych astronomów i przyrządach z, których korzystają. A na zakończenie projektu wykonaliśmy prace plastyczne „Układ Słoneczny” i przygotowaliśmy plakat przybliżający postać słynnego polskiego astronoma.
PAŹDZIERNIKOWE CIEKAWOSTKI
„PIĘCIOPSIACZKI”
Z dużym zainteresowaniem przeczytaliśmy książkę „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej. Podczas opracowania lektury dowiedzieliśmy się , w jaki sposób należy dbać o małe szczeniaki i jakie cechy powinien mieć dobry opiekun. Bo mały piesek to nie tylko słodkie, puchate zwierzątko do przytulania, ale również wielka odpowiedzialność z posiadania psa. Na zakończenie zajęć każdy z nas wykonał z origami swojego ulubionego pieska, którego podobnie jak Karolina, bohaterka naszej lektury moglibyśmy „oddać w dobre ręce”.
ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA
Z okazji Światowego Dnia Drzewa, który obchodziliśmy w klasie 10 października rozmawialiśmy o tym „Co nam dają drzewa i jaką ważną rolę odgrywają w przyrodzie”. Na zajęciach wykonaliśmy plakat, uczyliśmy się rozpoznawać drzewa po liściach i owocach. Poznaliśmy budowę drzewa. Kolorowaliśmy barwami jesieni różne rodzaje liści, którymi ozdobiliśmy nasz plakat.
JESIENNE OBSERWACJE
„Pod lupą”
Podczas zabaw badawczych na boisku szkolnym oglądaliśmy przez lupę korę drzew, budowę liści i owady wygrzewające się w jesiennym słońcu. Do kącika przyrody zbieraliśmy kolorowe liście z różnych gatunków drzew liściastych i iglastych. Zgodnie stwierdziliśmy, że jesień to piękna pora roku.
WIEDEŃSCY WIRTUOZI
Razem z uczniami klas I -III rozpoczęliśmy cykl spotkań „Muzyczne pocztówki z Europy”. Na pierwszym spotkaniu mieliśmy okazję wysłuchać utworów słynnych wiedeńskich kompozytorów: Ludwika van Beethovena, Johanna Straussa czy W.A. Mozarta.
WRZEŚNIOWY POWRÓT DO SZKOŁY
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Dnia Głośnego Czytania, 29 września odwiedziły nas starsze koleżanki, które przeczytały nam fragment opowiadania o niesamowitych przygód Neli w krainie orek z książki „ Nela Mała Reporterka”. Niektórzy z nas też postanowili spróbować swoich sił w głośnym czytaniu. Wyszło wspaniale!
DZIEŃ CHŁOPCA
Były życzenia i upominki dla naszych kolegów z klasy. SUPER CHŁOPAKÓW!!!
DZIEŃ JABŁKA
Dnia 28 września obchodziliśmy w klasie Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji wszyscy przynieśliśmy jabłka do szkoły „ i te małe i te duże i czerwone, zielone i żółte”. Dowiedzieliśmy się dlaczego warto jeść jabłka oraz co można z nich przygotować. Poznaliśmy budowę jabłek, kodowaliśmy, liczyliśmy pestki i sprawdzaliśmy ich smak. Wykonaliśmy kolorowe prace plastyczne. Ustaliliśmy, że jabłka są pyszne, słodkie, miękkie i bardzo, bardzo zdrowe!
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Z dużym zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do udziału w obchodach Dnia Języków Obcych. Zgodnie z ustalonymi zadaniami każda klasa wylosowała kraj do prezentacji szkolnej. My wylosowaliśmy słoneczną Hiszpanię. Nauczyliśmy się liczyć od 1 do 10 i poznaliśmy kilka zwrotów w języku hiszpańskim ( Buenos dias, Adiós). Przygotowaliśmy plakat o tym co warto wiedzieć o Hiszpanii, o Madrycie i różnych ciekawych miejscach tego kraju. Swoje umiejętności w języku hiszpańskim zaprezentowaliśmy w obecności wszystkich uczniów naszej szkoły w dniu 26 września na uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.
WYCIECZKA DO LEŚNEJ ZAGRODY NA SPOTKANIE Z ALPAKAMI
W piękny, słoneczny dzień, 22 września razem z klasą 2 A wybraliśmy się wycieczkę do Janikowa na spotkanie z alpakami. W „Leśnej Zagrodzie” serdecznie przywitali nas gospodarze i alpaki, bardzo ciekawe naszego przybycia. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że alpaki są zwierzętami stadnymi, które hoduje się w całej Ameryce Południowej. Wyglądem przypominają wielbłądy i lamy, a ich runo wykorzystywane jest w przemyśle włókienniczym. Mogliśmy sami pogłaskać i nakarmić alpaki marchewką. Te miłe zwierzęta chętnie się przytulały i spacerowały z nami po zagrodzie. Dużo śmiechu i zabawy dostarczył nam „ Stefan”, który biegał i wyjadał z pudełka swój ulubiony przysmak. Uczestniczyliśmy też w warsztatach plastycznych, wyklejając miękkim futerkiem swoje małe alpaki. Bawiliśmy się na placu zabaw, zbieraliśmy szyszki i graliśmy w piłkę. Dzięki spotkaniu z alpakami nauczyliśmy się szacunku do zwierząt oraz wrażliwości na otaczającą nas przyrodę. „ Leśna Zagroda” okazała się wspaniałym miejscem na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Trochę zmęczeni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Polecamy wszystkim spotkanie z alpakami!
„SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”
Nasza klasa z dużym zaangażowaniem wzięła udział w tegorocznej akcji pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zadowoleni z dobrze wykonanego zadania – wróciliśmy do szkoły.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Dzień Kropki, to dzień odwagi, kreatywności i wyobraźni. W tym wyjątkowym dniu przypomnieliśmy sobie historię dziewczynki Vashti, która dzięki małej kropce odkryła swój talent i uwierzyła w swoje możliwości. Na zajęciach rozmawialiśmy o naszych ukrytych talentach, bo wystarczy je tylko w sobie odnaleźć. Bawiliśmy się kropkami, wykonaliśmy prace plastyczne i stworzyliśmy własne drzewo talentów.
JESTEŚMY W DRUGIEJ KLASIE!
Początek roku szkolnego już za nami. Wypoczęci i pełni optymizmu z radością wróciliśmy do szkoły. W naszej klasie dużo się działo. Wspominaliśmy wakacje, opowiadaliśmy o ciekawych miejscach, które odwiedziliśmy i o pamiątkach przywiezionych z wakacji. Wykonaliśmy też piękne morskie pejzaże.
LEKCJA KARATE
ROK SZKOLNY 2022/2023
„KONKURS RECYTATORSKI”
W szkolnym konkursie recytatorskim „Wiersze o zwierzętach” Jagoda zajęła II miejsce, Zuzanna zajęła III miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Anastasiia, Diana, Kinga, Zosia K. i Kamil. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Brawo!
„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
7 czerwca wzięliśmy udział w akcji propagującej czytanie „ Jak nie czytam, jak czytam”. Książki możemy czytać wszędzie, kiedy tylko mamy ochotę. My swoje ulubione bajki czytaliśmy przy pięknej, słonecznej pogodzie na kocykach w różnych miejscach na boisku szkolnym.
DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO I WESOŁO
BRAWO DZIEWCZYNKI!!!
W szkolnym konkursie dla klas I – VIII „TALENT SHOW” Jagoda i Ala zajęły II miejsce, a Zosia K. zajęła III miejsce. Natomiast dyplomy za udział w konkursie otrzymały: Anielka, Mia, Iga i Anastasiia.
GRATULUJEMY! BRAWO, BRAWO DZIEWCZYNKI!
DZIEŃ MAMY
Z serca płynące życzenia dla naszych mam.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!
WYCIECZKA DO WITOLDZINA
W piątkowy poranek, 19 maja gotowi na dobrą zabawę, wyruszyliśmy na wycieczkę do Wesołej Zagrody w Witoldzinie. Na miejscu zostaliśmy serdecznie przywitani przez gospodarzy, którzy przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt mieszkających w Zagrodzie. Poznaliśmy ich zwyczaje i życie na wsi. Karmiliśmy, głaskaliśmy kozy, owce, kucyki, lamy, sympatyczną krowę i konika. Szukaliśmy zakopanego skarbu. Jeździliśmy bryczką. Niezapomnianym przeżyciem było zdjęcie z egzotycznym wężem, który jest ulubieńcem gospodarzy. Na drugie śniadanie mieliśmy pieczoną na ognisku kiełbaskę z chrupiącą bułeczką. Wesoło bawiliśmy się na placu zabaw. Kiedy nadszedł czas wyjazdu ze smutkiem pożegnaliśmy mieszkańców Zagrody. W drodze powrotnej czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Pan przewodnik wycieczki przygotował dla wszystkich konkursy z nagrodami na temat najbliższej okolicy, zwierząt mieszkających na wsi oraz pracy na gospodarstwie. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wizyta w Wesołej Zagrodzie okazała się wspaniałym miejsce do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
SPOTKANIE Z LEKTURĄ
„Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej to nasza kolejna lektura, którą omawialiśmy na zajęciach. Dratewka miał dobre serce i potrafił pomóc owadom i zwierzętom, gdy te potrzebowały pomocy. Był skromny i pracowity , a za swoją pomoc nie oczekiwał nagrody. Dzięki szewczykowi dowiedzieliśmy się, że dobro, które ofiarujemy innym bezinteresownie zawsze wraca. A dobre rzeczy zdarzają się osobom, które pomagają, dlatego warto pomagać. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy własną okładkę do przeczytanej lektury. Poznaliśmy naturalne środowisko życia mrówek, pszczół i dzikich kaczek. Uporządkowaliśmy kolejność wydarzeń i wspólnie zrobiliśmy notatkę o Dratewce do zeszytu lektur.
WIOSENNE PORZĄDKI
pod hasłem „ Zainwestuj w naszą planetę”.
Z okazji Święta Ziemi w piątkowy poranek sprzątaliśmy okolice naszej szkoły. Zbieraliśmy śmieci i różne odpady. Zadowoleni z dobrze wykonanego zadania wróciliśmy do klasy. A nasza Ziemia podziękowała nam piękną, ciepłą i słoneczną pogodą.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
W piątek, 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej klasie DZIEŃ ZIEMI. Na zajęciach rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem środowiska i o tym, co możemy zrobić dla naszej planety. Wiemy, że należy: sadzić drzewa, pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, dbać o przyrodę i zwierzęta, segregować śmieci. Wysłuchaliśmy piosenki „ Ziemia wyspa zielona”. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i ułożyliśmy rymowankę: „ Ziemio nie chcemy, abyś była zniszczona. Chcemy żebyś była cała zielona. Bardzo Cię szanujemy i dbać o Ciebie będziemy”.
AKCJA ŻONKILE
Dzięki starszym koleżankom ze szkolnego wolontariatu mogliśmy przyłączyć się do udziału w edycji „Akcja Żonkile” i z przypiętym do piersi symbolu żonkila powiedzieć, że #łączynaspamięć.
„CALINECZKA”
Dzięki przeczytanej lekturze H. Ch. Andersena „ Calineczka”, poznaliśmy małą dziewczynkę, która nie tylko pięknie śpiewała, była bardzo maleńka i uczynna, ale też miała niezwykle dobre serce. Calineczka nauczyła nas, że jeżeli udzielimy komuś pomocy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy my będziemy tej pomocy potrzebowali. Baśń opowiada o ukochaniu świata przyrody, słońca, ciepła, kwiatów i ptaków, a także o tęsknocie za tym co piękne. Tak bardzo polubiliśmy dziewczynkę i jej przygody, że postanowiliśmy ulepić z plasteliny na zielonym listku swoją małą Calineczkę. Wykonaliśmy przepiękne Calineczki!
WAŻNE WYDARZENIA NASZEJ KLASY
Przed Świętami Wielkanocnymi rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach świątecznych oraz wykonaliśmy ozdoby wielkanocne, które ozdobiły klasę. W Dniu Patrona naszej szkoły uczestniczyliśmy w spotkaniu z matką chrzestną okrętu ORP „POZNAŃ” panią Marią Łbik. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy ciekawą wystawę dotyczącą historii okrętu ORP „ POZNAŃ”. Na zakończenie wykonaliśmy plakaty dotyczące bezpiecznego zachowania nad morzem i zagrożeń na plaży latem. Podczas Dnia Języka Polskiego powtórzyliśmy poznane litery alfabetu. Przypomnieliśmy wiadomości o sylabach, samogłoskach i spółgłoskach. Układaliśmy wyrazy z zakodowanych liter i zrobiliśmy kolorowy „ Rysunkowy alfabet”. Nasze wspólne działania dały nam okazję do miłego spędzenia czasu.
MARCOWE CIEKAWOSTKI
Na powitanie kalendarzowej wiosny dziewczynki zaprezentowały pokaz wiosennej mody. Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który obchodziliśmy 21 marca w szkolnym konkursie „Skarpetki nie do pary” Fabian zajął II miejsce, a wyróżnienia zdobyli: Natalka, Mia, Anastasiia, Weronika, Ala, Emilka, Borys, Anielka, Alex, Zuzia i Jagoda. Wszystkim bardzo gratulujemy!
Wiosną przyroda budzi się do życia. W oczekiwaniu na powroty ptaków z ciepłych krajów na zajęciach plastycznych każdy z nas wykonał z białego papieru swojego bociana.
WYCIECZKA DO MUZEUM PRZYRODNICZO – ŁOWIECKIEGO
W UZARZEWIE
Uczniowie klas pierwszych, 20 marca wybrali się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczo- Łowieckiego w Uzarzewie. Dzieci powitały wiosnę w przepięknym malowniczym parku wśród śpiewu ptaków i nieśmiało rozkwitających krokusów, przebiśniegów, pierwiosnków i sasanek. W muzeum obejrzały wystawę „Zwierzęta w czterech porach roku”. Wysłuchały ciekawostek na temat wydarzeń przyrodniczych w poszczególnych miesiącach wiosny. Z wielkim zainteresowaniem zwiedziły wystawę zwierząt z różnych kontynentów, ekspozycje w powozowni i pawilonie egzotyki. Pani przewodnik przeprowadziła z dziećmi pogadankę o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, zapraszając na warsztaty plastyczne w celu wykonania ozdoby świątecznej. Największą radość sprawiło dzieciom szukanie w parku ukrytych prezentów przez zajączka. Na zakończenie wizyty w muzeum odbyło się tradycyjne topienie marzanny. Wszyscy z radością wołali: WITAJ WIOSNO! W drodze powrotnej do szkoły czekała na uczniów jeszcze jedna wiosenna niespodzianka – zabawy na placu zabaw. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
ŻYCZENIA W DNIU KOBIET
DLA DZIEWCZYNEK
„Dla miłych dziewczyn, co każdy dzień nam uśmiechem umilają.
Chłopcy z klasy, choć urwisy, to życzenia im składają.
Niech wszystko, jak w bajkach się Wam układa, a z kranu niech płynie czekolada”.
Były życzenia, upominki, kwiatki, słodkości i dużo, dużo uśmiechu.
Dziękujemy! Chłopcy jesteście wspaniali!
SPOTKANIE Z LEKTURĄ
W marcu przerabialiśmy naszą pierwszą lekturę „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego. Książka opowiada o niezwykłych przygodach czarnej owieczki Metki oraz dziewczynek: Wisi i Zosi, które były zadowolone, że mają tak wyjątkową owieczkę. Dzięki samodzielnie przeczytanej lekturze poznaliśmy bardzo trudne słowo TOLERANCJA! Trudne nie tylko, że nowe, ale również dlatego, że tak trudno nauczyć świat tolerancji. Rozmawialiśmy o tym, że:
- nie można zmienić nikogo „na siłę”,
- należy pozwolić innym być sobą,
- kochać kogoś takim, jakim jest, bo tolerancja uczy nas szacunku.
Rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, opisywaliśmy naszą owieczkę, układaliśmy historyjkę obrazkową o przygodach dziewczynek i Metki. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Bardzo polubiliśmy przygody niesfornej owieczki, bo nauczyła nas ona, że przyjaźń między ludźmi i zwierzętami może być wspaniała!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Na zajęciach z edukacji informatycznej, uczniowie obejrzeli filmy i wzięli udział w dyskusji na temat niebezpieczeństw czyhających na użytkowników sieci. Dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, takie jak: chroń swoje dane i hasła, zabezpiecz swój komputer, nie wysyłaj swoich zdjęć, nie umawiaj się z osobami poznanymi w sieci i mów dorosłym, gdy coś cię niepokoi.
Celem zajęć było budzenie świadomości, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
MARSZ POKOJU
W geście solidarności z Ukrainą uczestniczyliśmy w Marszu Pokoju.
DZIEŃ KOTA
W piątek, 17 lutego obchodziliśmy święto ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA. W tym wyjątkowym dniu upodobniliśmy się do swoich czworonożnych przyjaciół, wymalowaliśmy na swoich twarzach piękne noski, wąsy i policzki. Oglądaliśmy książki o tych tajemniczych zwierzątkach, zapoznaliśmy się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki nad kotami. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, łamigłówki, opisywaliśmy kotka Iskrę, potrafimy wymienić części ciała kota. Były też wesołe „ kocie zabawy”, przy znanych piosenkach „ Uciekaj myszko do dziury”, „ My jesteśmy kotki dwa”. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Wykonaliśmy też z kolorowej włóczki „ Wesołe kotki”.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W naszej szkole odbyło się PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.
Pasowanie to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników naszej biblioteki. Wypożyczanie i samodzielne czytanie książek to fascynująca przygoda w świat fantazji, marzeń i niezapomnianych wrażeń. W tak ważnym dniu składaliśmy przyrzeczenie, że będziemy szanować i dbać o książki. Pani w bibliotece zapoznała nas z regulaminem wypożyczania książki. Pokazała nam, na których półkach są książki dla najmłodszych czytelników. Na pamiątkę otrzymaliśmy dyplomy, książki i zakładki z imieniem. Rodzice otrzymali list z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej. Był to dzień bardzo miły i wyjątkowy.
BEZPIECZNIE JEST WIEDZIEĆ I ZNAĆ
Na spotkaniu z policjantami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w szkole, w domu i podczas zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieliśmy sobie też numery alarmowe i jak się zachować w trudnych sytuacjach np. w kontaktach z obcymi ludźmi. Jeśli kogoś coś niepokoi, zgłasza się po pomoc do osoby dorosłej i nigdy nie ruszamy cudzych rzeczy bez pozwolenia. Mimo poważnych tematów spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO - ACH, CO TO BYŁ ZA BAL!
REALIZUJEMY SZKOLNY PROJEKT TO WARTO PRZECZYTAĆ
"POZNAJEMY WAŻNE ZAWODY"
Naszą klasę odwiedziła pani pielęgniarka, która opowiadała nam o swojej pracy. Wytłumaczyła, jak mamy się zachować podczas robienia zastrzyku i dlaczego nie warto się bać. Oglądaliśmy nawet małe i duże strzykawki. Pokazała też, co należy zrobić, kiedy się skaleczymy. Wspólnie razem z panią czytaliśmy książeczkę o ważnej i odpowiedzialnej pracy pielęgniarki.
Czytając książkę Cz. Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem", poznaliśmy również zawód strażaka. Strażak nie tylko gasi pożary, ratuje ludzi, ale też ratuje małe zwierzątka. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy plakat "Poznajemy zawody". Wiemy, że każdy zawód jest bardzo ważny, potrzebny i odpowiedzialny.
STO LAT DLA BABCI I DZIADKA
Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka.
"NAJBARDZIEJ DZIĘKUJEMY ZA TO, ŻE JESTEŚCIE!"
RADOSNE BAŁWANKI
18 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Bałwana, który dla wszystkich jest symbolem zimy. A zima kojarzy na się ze śniegiem i lepieniem bałwana. W oczekiwaniu na śnieg wykonaliśmy swoje kolorowe i radosne bałwanki. Na zajęciach przeczytaliśmy wiersz "Rozterki bałwana", rozwiązywaliśmy zagadki i matematyczne łamigłówki. Dowiedzieliśmy się też, że dzień 18 stycznia nie został wybrany przypadkowo, ponieważ liczba 8 kształtem przypomina bałwana, a liczba 1 to miotła, gałąź lub patyk - nieodłączne atrybuty bałwanków.
MIŁO SPĘDZAMY PRZERWY
Na naszych przerwach zawsze jest wesoło. Chłopcy bawią się klockami, budują zamki, samochody. A dziewczynki kolorują i rozmawiają. Czasami też bawią się na dywanie.
PAMIĘTAMY O PTAKACH
Kiedy przyroda zapada w sen zimowy, pamiętamy o dokarmianiu ptaków. Bardzo chętnie wykonaliśmy na zajęciach plastycznych karmniki. Do zrobienia swoich karmników wykorzystaliśmy znajomość figur geometrycznych. Wiemy, jak wygląda kwadrat, trójkąt, prostokąt.
KLASOWA WIGILIA
"Jest taki dzień, bardzo ciepły,
choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną
wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość
wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas
zna od kołyski"
W świątecznej atmosferze 21 grudnia odbyła się nasza pierwsza klasowa Wigilia. Przy dźwiękach kolęd, które gra i śpiewa Zosia, dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie świąteczne życzenia. Na stołach pojawiły się słodkie smakołyki, a pod choinką czekały na nas prezenty. Obejrzeliśmy szkolne Jasełka i wspólnie śpiewaliśmy kolędy.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości. Czas spędzony w milej, serdecznej atmosferze!
MAGIA ŚWIĄT
WYCIECZKA DO "KRAINY BOMBEK"
"Żeby kawałek szkła zamienił się w piękną ozdobę naszej choinki musi wcześniej przejść przez wiele rąk, które ukształtują go w kolorową bombkę."
Czekając na Święta Bożego Narodzenia 19 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek w Gnieźnie. Zwiedzając fabrykę mieliśmy okazję obejrzeć cały proces produkcji wytwarzania i ozdabiania ozdób choinkowych. Odwiedziliśmy DMUCHALNIĘ, gdzie pan ze szklanej rurki, wydmuchiwał przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, w którym poddaje się bombki procesowi srebrzenia i farbowania. A w DEKORATORNI obserwowaliśmy, jak ręcznie malowane przez panie bombki nabierają przepięknych barw i wzorów. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że praca przy ozdobach świątecznych wymaga talentu, niezwykłej precyzji i cierpliwości.
Ostatnim etapem wycieczki był udział w warsztatach plastycznych, gdzie sami malowaliśmy i ozdabialiśmy bombki, które zabraliśmy do domu. Na koniec pobytu w fabryce mogliśmy, też zakupić w sklepie ozdoby choinkowe. W prezencie każdy z nas otrzymał pamiątkową bombkę z własnym imieniem.
W drodze powrotnej do szkoły myśleliśmy już o nadchodzących świętach i choince, którą ozdobimy własnoręcznie malowanymi bombkami. To był dzień pełen wrażeń!
BRAWO, BRAWO DZIEWCZYNKI!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy z takim dużym zaangażowaniem przystąpili do szkolnego konkursu skoków przez skakankę.
W rywalizacji wśród klas pierwszych nasze koleżanki z klasy zajęły bardzo wysokie miejsca. Jagoda zdobyła 1. miejsce skacząc 128 skoków, a Alicja zdobyła 2. miejsce skacząc 100 skoków przez skakankę.
Brawo dziewczynki, jesteśmy z Was bardzo dumni. Jeszcze raz gratulujemy!
MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY
"6 grudnia - jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie"
Od samego rana z każdej strony kręcili się po szkolnych korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. W naszej szkole od wielu jest to piękny, świąteczny i radosny dzień. Czekając na prezenty od Świętego Mikołaja ubraliśmy naszą pierwszą klasową choinkę w kolorowe bombki i łańcuchy. Wysłuchaliśmy opowieści związanych z historią Mikołaja. Uczestniczyliśmy w mikołajkowych rozgrywkach sportowych pod czujnym okiem panów od wychowania fizycznego. Wszystkim dopisywał wesoły nastrój, tym bardziej, że każdy otrzymał upominek. Jednak najwięcej radości sprawiły nam prezenty, które Mikołaj pozostawił w naszych butach. Wykonaliśmy prace plastyczne, które zagościły na wystawie. Były słodkie pierniczki i wspólne zabawy. Dziękujemy Mikołajowi za udany prezent.
- To był fajny, ciekawy dzień.... .
- Długo będę go pamiętał....
- Lubię Mikołajki - to słowa dzieci.
A co najważniejsze Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
W poniedziałek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Wolontariuszki z naszej szkoły czytały nam bajki: "Calineczka", "Roszpunka" z książki Czytam sama. A na przerwie tańczyły i śpiewały z nami ulubione piosenki. Dziękujemy za zainteresowanie naszą klasą i okazane nam dobre serce.
ANDRZEJKI
Były wróżby, konkursy, łamigłówki andrzejkowe i zabawy przy muzyce. Bardzo miło i wesoło spędziliśmy ten pełen wrażeń dzień!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miękki, puchaty i taki z łatką 25 listopada swoje święto obchodził - Pluszowy Miś, najmilsza zabawka, przytulanka przy zasypianiu.
W tym dniu zadowoleni przyszliśmy do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Na zajęciach poznaliśmy historię pluszowej zabawki i zrobiliśmy wystawkę książek o ulubionych misiach. Bawiliśmy się przy piosenkach: "Jadą, jadą misie", "Taniec z misiem - Teddy Bear".
"Ten wyjątkowy przyjaciel" towarzyszył nam przez cały dzień, rozwiązywał z nami różne zagadki i słuchał jak pięknie czytamy. Przypomnieliśmy sobie bajki, w których występują znane misie: "Miś Uszatek", "Kubuś Puchatek", "Miś Yogi".
Powstało też wiele prac plastycznych, którymi udekorowaliśmy klasę. Wszystkie misie były śliczne i wyjątkowe: "Taki miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz".
OBCHODY ŚWIĘTA DYNI
Dynia to bardzo smaczne, zdrowe warzywo, a jej pomarańczowy kolor wprawia wszystkich w dobry nastrój. Z okazji ŚWIĘTA DYNI, które obchodziliśmy 15 listopada, rozmawialiśmy o właściwościach odżywczych, pochodzeniu i zastosowaniu tego niezwykłego warzywa. Czytaliśmy różne ciekawostki o dyni, co można z niej zrobić i jakie dania są najsmaczniejsze. Jednoznacznie stwierdziliśmy, że najlepsza jest zupa dyniowa. Na podsumowanie zajęć wspólnie wykonaliśmy plakat "Dyniowe ciekawostki". Wśród prac zdecydowanie dominował kolor pomarańczowy.
NASZE MAŁE SUKCESY
W szkolnym konkursie fotograficznym "Ja w obiektywie" Kamil zajął 2. miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Anastasiia, Fabian i Zosia K.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych szkolnych konkursach.
SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ POMYSŁÓW
Na listopadowym spotkaniu odwiedziliśmy Miasteczko Symfonia - niezwykłe miejsce. Do miasteczka zaprosiła nas pani Ziuta Batuta i Kot Szarpidrut. Pomogliśmy pani Batucie odnaleźć muzyczną mapę i zagubionych mieszkańców miasteczka - Instrumenty dęte. Dowiedzieliśmy się też nad czym polega praca dyrygenta oraz do czego służy batuta. Jak zawsze było dużo muzyki i dobrej zabawy.
LISTOPADOWE ŚWIĘTO
Do obchodów Narodowego Dnia Niepodległości przygotowywaliśmy się bardzo sumiennie. Na zajęciach poznaliśmy historię naszego kraju. Rozmawialiśmy i obejrzeliśmy film o symbolach narodowych. Wiemy, jak należy zachować się podczas śpiewania hymnu narodowego, co oznacza Orzeł Biały i flaga Polski. Wykonaliśmy biało - czerwone kotyliony. A 9 listopada na uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości przygotowanej przez klasy trzecie, zaśpiewaliśmy piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem". Natomiast 10 listopada o godzinie 11.11, razem ze wszystkimi uczniami naszej szkoły z dumą zaśpiewaliśmy hymn państwowy "Mazurka Dąbrowskiego". Dla nas były to dni pełne wrażeń, zadumy i powagi.
JESTEŚMY MAŁYMI OBSERWATORAMI PRZYRODY
Na zajęciach z edukacji przyrodniczej poznaliśmy różne gatunki drzew, roślin oraz zwierząt żyjących w lesie. Uczyliśmy się, jak należy dbać o przyrodę i jakie znaczenie mają drzewa dla człowieka. Wykonaliśmy prace plastyczne "Moje jesienne drzewo". Podczas zabaw badawczych na boisku szkolnym oglądaliśmy przez lupę korę drzew, budowę liści, gałązek, jesiennych kwiatów.
Wiemy już, że lupa powiększa i widzimy wszystko dokładnie, wyraźnie.
LISTOPADOWE CIEKAWOSTKI
Nasze literkowo "L" - jak lalka
Przed poznaniem pisanej litery wielkiej "L" i małej "l" przynieśliśmy na zajęciach nasze ulubione zabawki. Rozmawialiśmy w co lubimy się bawić i jakie zabawki lubimy. A kiedy nauczyliśmy się pisać liter L i l na przerwach mogliśmy wspólnie bawić się przyniesionymi zabawkami.
NASZE LITERKOWO "K" - JAK KOT
Na zajęciach rozmawialiśmy o prawidłowej opiece nad kotami. Wspólnie ustaliliśmy co jest ważne - karmienie, zabawa, higiena, zdrowie. Tak, jak my i zwierzęta lubią się bawić. Wykonaliśmy z papieru kotka i nazwaliśmy go swoim imieniem. Kto miał ochotę zabrał do domu swojego "milusińskiego".
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW W SP NR 45 IM. ORP „POZNAŃ”
„ ŚLUBUJEMY! - DOBRYMI UCZNIAMI BYĆ”
Zgodnie z tradycją Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” w Poznaniu dnia 27 października 2022 roku uroczyście obchodzono pasowanie uczniów klas pierwszych. Zaszczycili naszą szkołę swoją obecnością zaproszeni goście: pani Maria Łbik- matka chrzestna okrętu ORP „POZNAŃ”, dowódca okrętu ORP „POZNAŃ” komandor podporucznik Krzysztof Lewandowski wraz z delegacją, ksiądz proboszcz Zbigniew Szlachetka, przedstawiciele Rady Osiedla: pani Paulina Taraska, pani Marzena Strzyżewska, pan Ludwik Troiński i pan Adam Kornacki oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Michał Siwczak. W uroczystości udział również wzięli nauczyciele i rodzice.
Dzieci w części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły przez ten krótki czas spędzony w szkole. Uczniowie swój „pierwszy” egzamin zdali celująco, tym bardziej, że odpowiadali na pytania starszych koleżanek i kolegi z klasy ósmej. Przy dużym dopingu rodziców i zaproszonych gości, dzieci również bardzo dobrze zaliczyły egzamin sprawnościowy, zdobywając tytuł „wilczka morskiego”. Po części artystycznej nastąpił moment złożenia uroczystego przyrzeczenia. Pierwszaki zobowiązały się uczyć pilnie, szanować rodziców i nauczycieli oraz wzorowym zachowaniem godnie reprezentować szkołę i naszego patrona. Po ślubowaniu został odśpiewany hymn szkoły „Morze, nasze morze”. Pani dyrektor Dorota Urbanowicz „magicznym ołówkiem”, a dowódca okrętu ORP „Poznań” komandor podporucznik Krzysztof Lewandowski oficerskim kordzikiem pasowali każdego ucznia na pełnoprawnego członka naszej społeczności szkolnej. Dzieci w skupieniu czekały na ten ważny moment, po którym mogły w pełni poczuć się prawdziwymi uczniami naszej szkoły.
Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Dorota Urbanowicz, podziękowała gościom za przybycie, a pierwszoklasistom życzyła wiele radości i sukcesów w nauce. W obecności rodziców, wychowawczynie wręczyły dyplomy i rozdały pamiątkowe medale. Przy herbatce i stołach pełnych słodkości przygotowanych przez rodziców spotkanie minęło w miłej atmosferze. Uroczystość ślubowania była bardzo udana i na zawsze pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów.
GŁÓWKA PRACUJE, CZYLI DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK
W Dniu Łamigłówek czekały na nas różne zadania wymagające logicznego myślenia, skupienia uwagi i współpracy w grupie.
Rozwiązywaliśmy łamigłówki, rebusy, kodowaliśmy według podanego wzoru, liczyliśmy sylaby w zdaniach, zbieraliśmy litery w jesiennym sadzie. Układaliśmy matematyczne puzzle rozwijające naszą kreatywność i wyobraźnię. Łamigłówki też towarzyszyły nam na przerwach i już wiemy, że są świetnym pomysłem na wesołe spędzanie wolnego czasu. Było super!
DZIEŃ CHŁOPCA W NASZEJ KLASIE
"Dziś świętuje chłopak każdy, mały, duży - dla nas ważne. Z tej okazji koleżanki ślą życzenia: zdrowia, radości i marzeń spełnienia".
W tak wyjątkowym dniu świętowały wszystkie dzieci. Dziewczynki swoim kolegom zaśpiewały 100 lat, złożyły życzenia. Chłopcy otrzymali krawaty, medale i legitymacje "Super Chłopaka" oraz drobne upominki.
Dziękujemy Rodzicom za wspaniałe prezenty i słodkości dla wszystkich. Był to dzień pełen wrażeń, radości i świetnej zabawy!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Dnia Głośnego Czytania odwiedziły nas starsze koleżanki Jagoda i Julka z klasy 7a, które przeczytały nam fragment książki "Opowiadanie z piaskownicy" Renaty Piątkowskiej. Z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania o przyjaźni dzieci, które poznały się w piaskownicy.
WITAJ JESIEŃ!
23 września powitaliśmy najbardziej kolorową ze wszystkich pór roku - Jesień. Tego dnia malowaliśmy i wyklejaliśmy z plasteliny "Suknie Pani Jesieni". Nasze prace wykonaliśmy przepięknie, różnokolorowymi barwami. A na zajęciach wychowania fizycznego bawiliśmy się darami jesieni. Układaliśmy z liści kolorowy dywan, poznane litery i zrobiliśmy jesienny bukiet. Już wiemy, że jesień to piękna pora roku!
SPRZĄTANIE ŚWIATA
pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze"
Z dużym zapałem, wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci wybraliśmy się posprzątać teren wokół szkoły. Chociaż jesteśmy dopiero w pierwszej klasie potrafimy dbać o nasze otoczenie. Zadowoleni z dobrze wykonanego zadania wróciliśmy do szkoły na zajęcia.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
"Wszyscy z kropką się bawili, a nawet i zatańczyli"
W naszej klasie, w tak wyjątkowym dniu zagościł kropkowy zawrót głowy. Przez cały dzień królowała zabawa pod znakiem "kropki". Obejrzeliśmy film, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. I my też razem z kropką odkrywaliśmy nasze talenty, naszą pomysłowość i wyobraźnię. Wykonaliśmy prace plastyczne metodą kropkowania, stworzyliśmy kolorowe drzewo. Były wspólne zabawy muzyczno-ruchowe, a nawet ćwiczenia gimnastyczne. W sali komputerowej bawiliśmy się z interaktywnymi kropkami. To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil!
Witamy w klasie 1b