DORADZTWO ZAWODOWE NA NASZYCH LEKCJACH

REGULAMIN KONKURSU „ZAWODY PRZYSZŁOŚCI”

I. ORGANIZATORZY

1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 45 im. ORP „Poznań”.

2. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu jest pani Katarzyna Siek-Silska.

II. CELE KONKURSU

1. Zaznajomienie uczniów z zawodami przyszłości.
  2. Zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji dot. przyszłego rynku pracy.
  3. Zwiększenie świadomości uczniów i zaznajomienie z tematyką zawodów przyszłości.
  4. Rozbudzenie kreatywności uczniów poprzez realizację zadania w dowolnej formie.

III. ADRESACI KONKURSU

1. Konkurs jest skierowany dla uczniów klas IV - VIII

IV. WARUNKI UCZESTNICTWA

1. Prace biorące udział w konkursie powinny być pracami autorskimi.

2. Prace powinny zawierać metryczkę zawierającą; imię, nazwisko oraz klasę do której uczęszcza.

3. Prace mogą być wykonane w formie:

• filmiku (do 5 minut)
  • prezentacji multimedialnej
  • serię zdjęć wraz z opisami (minimum 5 maksymalnie 10)

4. Prace można wykonać indywidualne, w parach, bądź grupach 3 - osobowych

V. TERMINARZ KONKURSU

1. Prace konkursowe można wysyłać na maila: konkurs.zawodyprzyszlosci@gmail.com

2. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni do 20.06.2023

VI. JURY

1. W skład jury wchodzą: Katarzyna Siek-Silska, Maciej Ślósarczyk, Weronika Małecka

VII. KRYTERIA OCENY

1. Niekonwencjonalność, pomysłowość
  2. Estetyka, staranność wykonania
  3. Praca powinna zawierać:
  • opis zawodu
  • potrzebne kwalifikacje
  • branża
  • przedmioty szkolne, które są najważniejsze przy planowaniu ścieżki edukacyjnej dla tego zawodu
  • cechy psychofizyczne
  • narzędzia pracy
  • uzasadnienie swojego wyboru
  • źródła

VIII. NAGRODY

1. Nagrody zostaną przyznane w 2 kategoriach wiekowych, z których jury wyróżni po 3 prace.

2. Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom.

3. Autorzy 3 prac zajmujących pierwsze miejsca otrzyma nagrody rzeczowe.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją warunków.

2. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły.

3. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników.

4. Udział w konkursie jest równoznaczny z przekazaniem praw autorskich oraz wyrażeniem zgody autora pracy na jej publiczną prezentację oraz wykorzystanie w dowolny sposób przez organizatorów konkursu.

KONSULTACJE DLA UCZNIÓW KLAS 8

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM ZAWODU MUZEALNIKA – KIEROWNICZKĄ MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO - CZERWIEC’56

W czwartek, 30 marca 2023 r., uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję poznać kolejny ciekawy zawód. Tym razem naszą szkołę odwiedziła kierowniczka Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec’56, które jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Pani Kinga Przyborowska przeprowadziła lekcję, w czasie której opowiedziała o pracy muzealnika. Podczas zajęć przedstawiła dzieciom, jak na co dzień wygląda praca w Muzeum Czerwca’56, jakie zadania i obowiązki spoczywają na pracowniku instytucji kultury.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAWODU MOTORNICZEGO MPK POZNAŃ

W czwartek, 23 marca 2023 r., uczniowie klas ósmych mieli okazję poznać od kuchni bardzo ciekawy zawód. Tym razem naszą szkołę odwiedzili panowie, którzy na co dzień pracują w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. Opowiedzieli o swojej pracy, przygodach „na trasie” oraz o wymaganym wykształceniu. Dodatkowo zdradzili nam mnóstwo ciekawostek nie tylko o samym zawodzie motorniczego, ale i o poznańskich tramwajach.

link do albumu

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM I UCZENNICAMI ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W POZNANIU

Uczniowie z klasy 8b i 8c wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem i uczennicami Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu. Młodzież została zapoznana z bogatą ofertą szkoły. Zainteresowanym uczniom rozdano ulotki oraz zaproszono na drzwi otwarte.

ARENA ZAWODÓW 2023

We wtorek, 28 lutego 2023 r., w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klas ósmych wybrali się na „Arenę Zawodów”. Tegoroczna edycja odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podczas wspólnego wyjścia ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z ciekawymi ofertami szkół ponadpodstawowych z Poznania i okolic.

W KLINICE WETERYNARYJNEJ

W piątek 13 stycznia odwiedziliśmy klinikę weterynaryjną. Poznaliśmy pracę weterynarza i usłyszeliśmy jakie zwierzęta są pacjentami kliniki. Ponadto zwiedziliśmy gabinety lekarskie i dowiedzieliśmy się, że zwierzęta są również rehabilitowane. Obserwowaliśmy badanie kota, który miał chore serce. Na zakończenie wstąpiliśmy do sklepu z karmą i akcesoriami dla zwierząt.

Doradztwo zawodowe - Spotkanie klas 8

z przedstawicielem zawodu komornika

link o albumu

27.10.2022.

Zawody klsa 1a

Czytamy książki, w których poznajemy różne zawody.

Dowiedzieliśmy się, co robi: piekarz, cukiernik, ogrodnik, konduktor, maszynista piłkarz, trener, masażysta.

Wiemy, że każdy zawód jest ważny i potrzebny.

link do zdjęć

24.10.2022.

Klasy2a,2b,2c,3a,3b,3c wzięły udział w spotkaniu z autorem książki "Afryka Kazika" .

Pan Łukasz Wierzbicki zdradził nam kilka szczegółów z pacy pisarza.

13.10.2022.

Klasa 8b w zakładzie fryzjerskim w celu poznania zawodu fryzjer i kosmetyczka.

link do zdjęć...

3.10.2022.

W ramach zajęć z edykacji czytelniczej: "Historia i budowa książki " klasy 2A, 2B, 2C zapoznały się z zawodami :

• pisarz
  • ilustrator
  • tłumacz
  • drukarz
  • introligator
  • wydawca
  • księgarz
  • bibliotekarz

20.09.2022.

SPOTKANIE Z PISARZEM

Klasy I- VI wzięły udział w spotkaniu z autorem książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne" .

Pan Marek Michalak zdradził nam kilka szczegółów z pacy pisarza.

Dowiedzieliśmy się, że to pięny, choć nie łatwy zawód, a każda powstała książka to jakby kolejne dziecko autora.