NADAJEMY KODY
Praca idzie pełną parą, naklejamy kody, owijamy w folię....
Pan działań w klasach:
Realizowanie projektu szkolnego To warto przeczytać, NPRC
- klasy pierwsze - Książki promujące różne zawody
KLASA 1A
Czytamy książki, w których poznajemy różne zawody.
Dowiedzieliśmy się, co robi: piekarz, cukiernik, ogrodnik, konduktor, maszynista piłkarz, trener, masażysta.
Wiemy, że każdy zawód jest ważny i potrzebny.
"POZNAJEMY WAŻNE ZAWODY"
- klasy drugie - Książki o zwierzętach
KLASA 2A
Nasza klasa w ramach programu NPRC przeczytała kilka książek o zwierzętach. Omawiając książkę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” poznaliśmy pracę dobrodusznego doktora, który wyruszył do Afryki ratować zwierzęta. Każdy z nas w pudełku wyczarował świat z lektury. W zimowe dni czytaliśmy książkę „ Zaczarowana zagroda”, poznaliśmy życie pingwinów na Antarktydzie. Następnie stworzyliśmy harmonijkowe książeczki leporello. Dużo śmiechu dostarczyła nam książka o niesfornym kocie pt.: „Cukierku ty łobuzie”. A z książki „Pięciopsiaczki” dowiedzieliśmy się, jak należy opiekować się psem i wykonaliśmy zabawne papierowe pacynki.
Omawialiśmy także lekturę pt. "Cukierku ty łobuzie". Uczniowie bardzo chętnie poznawali kolejne przygody niesfornego kota. Opisywaliśmy jego wygląd i charakter, projektowaliśmy okładkę książki oraz wykonaliśmy piękne prace plastyczne, przedstawiające koty.
KLASA 2C
- klasy trzecie- Detektywistyczne zabawy
KLASA 3A
KLASA 3C
Klasy czwarte- Logopedyczne łamańce językowe
KLASA 4A
LOGOPEDYCZNE ŁAMAŃCE JĘZYKOWE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
Klasa 4a wzięła udział w logopedycznych łamańcach językowych w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Zadania były bardzo trudne i zróżnicowane, od słynnych wierszyków - łamańców, po bardzo trudne zadania logopedyczne. Śmiechu i zabawy nie było końca. I ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie!
KLASA 4B
- klasy piąte- Z przygodą ZA PAN BRAT
KLASA 5A
Śladami Stasia i Nel
W tym roku szkolnym jedną z naszych lektur była pełna przygód powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Akcja powieści zaczyna się w 1884 roku. Czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlinson zostają porwani przez Arabów, co rozpoczyna ich wędrówkę przez Afrykę. Naszym zadaniem było zilustrowanie tej długiej i żmudnej drogi przez pustynię.
Szkolne lektury to bogate źródło przygód. Czasem uczniowie nie od razu dają się wciągnąć w świat bohaterów. Mam jednak wrażenie, że inaczej jest ze światem przedstawionym w lekturze Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni.
Kiedy uczniowie uświadamiają sobie na pierwszej lekcji jak wiele łączy ich z bohaterami lektury - zabawy, wiek, szkoła - szybko łapią bakcyla i chętnie angażują się w zajęcia. Z ogromnym zapałem więc przystąpili do pracy podsumowującej całość rozmów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego opowiadania, w którym wyobrażają sobie, że właśnie dotarli na Plac Broni i spotykają jednego z bohaterów lektury. Następnie należało opowiedzieć przygodę, którą razem przeżyli. Uczniowie wykazali się duża kreatywnością i podeszli do zadania w dosyć niebanalny sposób. Przed nimi jeszcze sporo pracy nad poprawnością zapisu, ale pomysłowości na pewno im odmówić nie można - a przecież im lepszy pomysł na wspólny czas, tym ciekawsza przygoda.
I to o właśnie w tym chodzi - aby czytać i przeżywać kolejne fascynujące przygody. A kto wie, może ktoś spośród uczniów klasy Vb kiedyś opisze ciekawe przygody we własnej książce?
- klasy szóste- Świat wartości - przyjaźń
KLASA 6A
- klasy siódme - Gwara wielkopolska- PYRY W TYTCE
KLASA 7A
Na lekcjach wychowawczych zajęliśmy się naszą gwarą poznańską. Wywodzi się ze staropolskiego dialektu wielkopolskiego, a dzisiaj zawiera wiele zapożyczeń z języka niemieckiego. Typowe dla gwary poznańskiej są specyficzne wykrzykniki typu "Łe" oraz "tej". Wszyscy znamy popularne pyry (ziemniaki), że w Poznaniu telewizor się zapala, a nie włącza, drzwi się zaklucza, a nie zamyka, nosi się koszulkę na naramkach, nie na ramiączkach. Dlatego gdy ktoś w tramwaju prosi cię o skasowanie biletu, to znaczy, że jest napływowy (gwarowo galon) - w stolicy Pyrlandii bilety w bimbie (tramwaju) się przecież odbija. Dowiedzieliśmy się również że gwara nadal się tworzy. Czy znaliście nowe słowa mobilak/mobilok - telefon komórkowy, klaptok - laptop.
Stworzyliśmy również własny słownik gwarowy.
- klasy ósme - Podróż w świat kryminału lub fantasy
KLASA 8A
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – W ŚWIECIE KRYMINALNYCH ZAGADEK
W czasie zajęć z wychowawcą uczniowie klasy 8a wcielili się w rolę detektywów. Każda grupa otrzymała zadnie, które polegało na rozwiązaniu zagadki śmierci męża Quennie Volupides. Po bardzo burzliwej dyskusji udało się ustalić, kto jest winny i w jaki sposób dokonano morderstwa. Następnie rozmawialiśmy o ulubionych powieściach z wątkiem kryminalnym, a także przeglądaliśmy propozycje książek dostępnych w bibliotece szkolnej. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Zajęcia zwieńczyła partyjka naszej ulubionej gry – Mafia. Po tej lekcji zgodnie stwierdziliśmy, że pora zacząć czytać więcej kryminałów.
KLASA 8C
SPOTKANIE Z AUTOREM
W poniedziałek 24 października uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panem Łukaszem Wierzbickim, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci. Uczniowie wybrali się w podróż do Afryki, na front II wojny światowej oraz w podróż kajakiem przez ocean. Pisarz opowiedział o przygodach Kazimierza Nowaka, bohaterze książki „Afryka Kazika” oraz o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który był żołnierzem w polskiej armii podczas II wojny światowej. Opowiedział również o Aleksandrze Dobie – podróżniku i kajakarzu, który jako pierwszy pokonał samotnie kajakiem Ocean Atlantycki. Było bardzo ciekawie i wesoło, a Pan Wierzbicki swoimi opowieściami zachęcił dzieci do rozwijania pasji i realizowania marzeń.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARKIEM MICHALAKIEM
20 września w naszej szkole gościł pan Marek Michalak wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog, wychowawca, nauczyciel akademickim oraz autor wyjątkowej książki dla dzieci pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Książka ta jest stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem, którzy w przystępny sposób wyjaśniają takie pojęcia jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek, patriotyzm. Gość opowiedział nam o sobie i o książce, odpowiadając na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Wszyscy mogli także obejrzeć ciekawe przedmioty przywiezione przez pana Marka, między innymi Order Uśmiechu, piuskę Papieża Franciszka, okulary Ireny Sendlerowej oraz afrykański kubek i wysłuchać związane z nimi historie. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wpisywanie przez autora dedykacji do książek.