Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 45 im.ORP Poznań

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

 

LINK DO ZDJĘĆ...

NADAJEMY KODY

Praca idzie pełną parą, naklejamy kody, owijamy w folię....

 

 

Pan działań w klasach:
Realizowanie projektu szkolnego To warto przeczytać, NPRC


- klasy pierwsze - Książki promujące różne zawody

 

KLASA 1A

Czytamy książki, w których poznajemy różne zawody.

Dowiedzieliśmy się, co robi: piekarz, cukiernik, ogrodnik, konduktor, maszynista piłkarz, trener, masażysta.

Wiemy, że każdy zawód jest ważny i potrzebny.

link do zdjęć

KLASA 1B
REALIZUJEMY SZKOLNY PROJEKT TO WARTO PRZECZYTAĆ
"POZNAJEMY WAŻNE ZAWODY"
Naszą klasę odwiedziła pani pielęgniarka, która opowiadała nam o swojej pracy. Wytłumaczyła, jak mamy się zachować podczas robienia zastrzyku i dlaczego nie warto się bać. Oglądaliśmy nawet małe i duże strzykawki. Pokazała też, co należy zrobić, kiedy się skaleczymy. Wspólnie razem z panią czytaliśmy książeczkę o ważnej i odpowiedzialnej pracy pielęgniarki.
Czytając książkę Cz. Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem", poznaliśmy również zawód strażaka. Strażak nie tylko gasi pożary, ratuje ludzi, ale też ratuje małe zwierzątka. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy plakat "Poznajemy zawody". Wiemy, że każdy zawód jest bardzo ważny, potrzebny i odpowiedzialny.


- klasy drugie - Książki o zwierzętach

 

KLASA 2A

Nasza klasa w ramach programu NPRC przeczytała kilka książek o zwierzętach. Omawiając książkę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” poznaliśmy pracę dobrodusznego doktora, który wyruszył do Afryki ratować zwierzęta. Każdy z nas w pudełku wyczarował świat z lektury. W zimowe dni czytaliśmy książkę „ Zaczarowana zagroda”, poznaliśmy życie pingwinów na Antarktydzie. Następnie stworzyliśmy harmonijkowe książeczki leporello.  Dużo śmiechu dostarczyła nam książka o niesfornym kocie pt.: „Cukierku ty łobuzie”. A z książki „Pięciopsiaczki” dowiedzieliśmy się, jak należy opiekować się psem i wykonaliśmy zabawne papierowe pacynki.

link do zdjęć

KLASA 2B
Nasza klasa przeczytała książkę pt. "Zaczarowana zagroda". Poznaliśmy trudne warunki jakie panują na Antarktydzie oraz wspólnie stworzyliśmy makietę tej mroźnej krainy.
Omawialiśmy także lekturę pt. "Cukierku ty łobuzie". Uczniowie bardzo chętnie poznawali kolejne przygody niesfornego kota. Opisywaliśmy jego wygląd i charakter, projektowaliśmy okładkę książki oraz wykonaliśmy piękne prace plastyczne, przedstawiające koty.

KLASA 2C


- klasy trzecie- Detektywistyczne zabawy

 

KLASA 3A

DETEKTYWISTYCZNE ZABAWY
 
Nasza klasa przeczytała książkę "Detektyw Pozytywka". Przez kilka dni opowiadaliśmy wybrane rozdziały książki i wyszukiwaliśmy różne fragmenty. Opisywaliśmy agencję detektywistyczną i układaliśmy kolejność wydarzeń. Rozwiązywaliśmy zagadki online oraz rysowaliśmy portret detektywa Pozytywki.
Zapoznaliśmy się również z serią "Ignacy i Mela na tropie złodzieja". Przeczytaliśmy  kilka książek i obejrzeliśmy ilustracje. Wysłuchaliśmy audiobooka "Zagadka Królowej Parku". Wraz z bliźniakami próbowaliśmy rozwiązać zagadkę zniknięcia cennego szafiru Kocie Oko. Na zakończenie wykonaliśmy kolorowe ilustracje.
 
KLASA 3B
Przygody Detektywa Pozytywki
Kilka ostatnich dni poświęciliśmy na omówienie przygód Detektywa Pozytywki. Zapoznaliśmy się również z pracą prawdziwych detektywów. Detektyw Pozytywka miał kłopot ze zdobyciem klientów, dlatego postanowiliśmy mu pomóc. Stworzyliśmy logo jego agencji, wizytówkę oraz plakat zachęcający do skorzystania z usług agencji "Różowe okulary". Wykonaliśmy też portrety detektywa, stworzyliśmy listę "detektywistycznych" czasowników, a także zgromadziliśmy przymiotniki opisujące detektywa idealnego. Wcieliliśmy się również w rolę detektywa i rozwiązywaliśmy zagadki. 
 

KLASA 3C


Klasy czwarte- Logopedyczne łamańce językowe

KLASA 4A

LOGOPEDYCZNE ŁAMAŃCE JĘZYKOWE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

 Klasa 4a wzięła udział w logopedycznych łamańcach językowych w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Zadania były bardzo trudne i zróżnicowane, od słynnych wierszyków - łamańców, po bardzo trudne zadania logopedyczne. Śmiechu i zabawy nie było końca. I ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie! 

więcej zdjęć...

KLASA 4B

 

- klasy piąte- Z przygodą ZA PAN BRAT

KLASA 5A

Śladami Stasia i Nel

W tym roku szkolnym jedną z naszych lektur była pełna przygód  powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.  Akcja powieści zaczyna się w 1884 roku. Czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlinson zostają porwani przez Arabów, co rozpoczyna ich  wędrówkę przez Afrykę. Naszym zadaniem było zilustrowanie tej długiej i żmudnej drogi przez pustynię.

link do zdjęć

KLASA 5B
Z przygodami za pan brat!

Szkolne lektury to bogate źródło przygód. Czasem uczniowie nie od razu dają się wciągnąć w świat bohaterów. Mam jednak wrażenie, że inaczej jest ze światem przedstawionym w lekturze Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni.

Kiedy uczniowie uświadamiają sobie na pierwszej lekcji jak wiele łączy ich z bohaterami lektury - zabawy, wiek, szkoła - szybko łapią bakcyla i chętnie angażują się w zajęcia. Z ogromnym zapałem więc przystąpili do pracy podsumowującej całość rozmów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego opowiadania, w którym wyobrażają sobie, że właśnie dotarli na Plac Broni i spotykają jednego z bohaterów lektury. Następnie należało opowiedzieć przygodę, którą razem przeżyli. Uczniowie wykazali się duża kreatywnością i podeszli do zadania w dosyć niebanalny sposób. Przed nimi jeszcze sporo pracy nad poprawnością zapisu, ale pomysłowości na pewno im odmówić nie można - a przecież im lepszy pomysł na wspólny czas, tym ciekawsza przygoda.

I to o właśnie w tym chodzi - aby czytać i przeżywać kolejne fascynujące przygody. A kto wie, może ktoś spośród uczniów klasy Vb kiedyś opisze ciekawe przygody we własnej książce?


- klasy szóste- Świat wartości - przyjaźń

 

KLASA 6A

 

KLASA 6B
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - PRZYJAŹŃ
Klasa 6b na rozgrzewkę przed lekcją wychowania fizycznego opowiedziała klasie o przeczytanych książkach. Temat był ważny, bo o przyjaźni. Na początek każdy jednym słowem określił czym jest dla niego przyjaźń, a następnie opowiedział o wątku tej wartości w książce, którą przyniósł ze sobą. Ula i Wiktoria wybrały Harrego Pottera i jego przyjaźń z leśniczym. Maja, Mark i Diana niesamowitą przyjaźń między zwierzęciem, a człowiekiem w książce "Wąsik, niechciany kotek" oraz "Zaopiekuj się mną". Mikołaj z kolegami, Nikolasem i i Jakubem polecili "Przygody Mikołajka, a Julia opowiedziała o przyjaźni grupy detektywów z książki "Scooby Doo". Mamy nadzieję, że opowiedziane fragmenty zachęcą do przeczytania tytułów wybranych przez kolegów. 
Na pewno jeszcze powtórzymy tę formę rozgrzewki:)


- klasy siódme - Gwara wielkopolska- PYRY W TYTCE

 

KLASA  7A

Na lekcjach wychowawczych zajęliśmy się naszą gwarą poznańską. Wywodzi się ze staropolskiego dialektu wielkopolskiego, a dzisiaj zawiera wiele zapożyczeń z języka niemieckiego. Typowe dla gwary poznańskiej są specyficzne wykrzykniki typu "Łe" oraz "tej". Wszyscy znamy popularne pyry (ziemniaki), że w Poznaniu telewizor się zapala, a nie włącza, drzwi się zaklucza, a nie zamyka, nosi się koszulkę na naramkach, nie na ramiączkach. Dlatego gdy ktoś w tramwaju prosi cię o skasowanie biletu, to znaczy, że jest napływowy (gwarowo galon) - w stolicy Pyrlandii bilety w bimbie  (tramwaju) się przecież odbija. Dowiedzieliśmy się również że gwara nadal się tworzy. Czy znaliście nowe słowa mobilak/mobilok - telefon komórkowy, klaptok - laptop.

Stworzyliśmy również własny słownik gwarowy.

 

link o albumu


- klasy ósme - Podróż w świat kryminału lub fantasy

KLASA 8A

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – W ŚWIECIE KRYMINALNYCH ZAGADEK

W czasie zajęć z wychowawcą uczniowie klasy 8a wcielili się w rolę detektywów. Każda grupa otrzymała zadnie, które polegało na rozwiązaniu zagadki śmierci męża Quennie Volupides. Po bardzo burzliwej dyskusji udało się ustalić, kto jest winny i w jaki sposób dokonano morderstwa. Następnie rozmawialiśmy o ulubionych powieściach z wątkiem kryminalnym, a także przeglądaliśmy propozycje książek dostępnych w bibliotece szkolnej. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Zajęcia zwieńczyła partyjka naszej ulubionej gry  – Mafia. Po tej lekcji zgodnie stwierdziliśmy, że pora zacząć czytać więcej kryminałów.

Link do albumu:

KLASA 8B
 

KLASA 8C

 

SPOTKANIE Z AUTOREM

W poniedziałek 24 października uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panem Łukaszem Wierzbickim, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci. Uczniowie  wybrali się w podróż do Afryki, na front II wojny światowej oraz w podróż kajakiem przez ocean. Pisarz  opowiedział o przygodach Kazimierza Nowaka, bohaterze książki „Afryka Kazika” oraz o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który był żołnierzem w polskiej armii podczas II wojny światowej. Opowiedział również o Aleksandrze Dobie – podróżniku i kajakarzu, który jako pierwszy pokonał samotnie kajakiem Ocean Atlantycki. Było bardzo ciekawie i wesoło, a  Pan Wierzbicki swoimi opowieściami zachęcił dzieci do rozwijania pasji i realizowania marzeń.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARKIEM MICHALAKIEM

20 września w naszej szkole gościł pan Marek Michalak wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, pedagog, wychowawca, nauczyciel akademickim oraz  autor wyjątkowej książki dla dzieci pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Książka ta jest stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem, którzy w przystępny sposób wyjaśniają takie pojęcia jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek, patriotyzm. Gość opowiedział nam o sobie i o książce, odpowiadając na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Wszyscy mogli także obejrzeć ciekawe przedmioty przywiezione przez pana Marka, między innymi Order Uśmiechu, piuskę Papieża Franciszka, okulary Ireny Sendlerowej oraz afrykański kubek i wysłuchać związane z nimi historie. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wpisywanie przez autora dedykacji do książek.

LINK DO ZDJĘĆ

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny