ROK SZKOLNY 2024/2025
DZIEŃ KOTA
W lutym obchodziliśmy Dzień Kota. Poznaliśmy koty domowe i te drapieżne. Obejrzeliśmy film, dzięki któremu dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, m.in. że koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Nie zabrakło kocich zabaw i prac plastycznych.
W KARNAWALE CZAS NA BALE
Karnawał to czas wypełniony muzyką i zabawą. Przygotowania rozpoczęły się na długo przed balem. Pięknie ozdobiliśmy naszą sale. Podczas balu były tańce, konkursy, różne pląsy i zabawy. Nie zabrakło pysznego poczęstunku.
ZABAWY MATEMATYCZNE
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie złożyli ślubowanie i otrzymali kartę czytelniczą. Każdy wypożyczył pierwszą książkę. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Wnuczka antykwariusza”, broszura informacyjna dla rodziców, dyplom oraz zakładki przygotowane przez uczniów klas 4 i 5.
KLASOWA WIGILIA
ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ
Już od początku adwentu, nasza klasa zabrała się z wielką ochotą do pracy. Ozdabialiśmy klasę i drzwi. Przygotowaliśmy stroiki z szyszek. Codziennie czytaliśmy fragment książki „Wierzcie w Mikołaja” . Wykonywaliśmy zadania z kalendarza adwentowego. Uczyliśmy się kolęd, pastorałek i tańca.
NASZE SUKCESY
W świetlicowym konkursie matematycznym wyróżnienie otrzymali: Wojtek, Oliwia i Wojtek. Natomiast Uladzimir zdobył I miejsce. Możemy pochwalić się również sukcesami sportowymi Tatiany, która brała udział w XX Mistrzostwach Polski Brazilian Jiu-Jitsu w Poznaniu oraz VII Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu - Trzy Korony Gi No Gi w Stargardzie.
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
MIKOŁAJKI
Od samego rana po korytarzach chodziły dzieci ubrane na czerwono, w mikołajkowych czapkach. My również przypominaliśmy Mikołaje, które mają ręce pełne pracy. Najpierw przygotowaliśmy ozdoby choinkowe i pięknie przystroiliśmy naszą choinkę. Następnie udaliśmy się do auli, gdzie odbyły się zawody sportowe. Po śniadaniu wykonaliśmy kolorowe renifery i każdy otrzymał prezent od Mikołaja. To był wspaniały, radosny dzień.
LUBIMY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE
„HOKUS-POKUS , CZARY MARY, NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZAR”
DZIEŃ MISIA
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i najmilsza przytulanka – Pluszowy Miś. W naszej klasie również postanowiliśmy uczcić to święto i każdy z nas przyszedł do szkoły ze swoim pluszakiem. Na początku zajęć obejrzeliśmy film, który przybliżył nam historię pluszowego misia, a tym samym dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się Święto Pluszowego Misia. Po obejrzeniu filmu każdy z nas zaprezentował swojego misia koleżankom i kolegom, co sprawiło nam wiele radości. Następnie wykonywaliśmy szereg zadań z pluszakami. Poznaliśmy również ozoboty, które wyznaczyły trasę dla misiów. Na zakończenie uwieczniliśmy nasze misie – przytulanki na klasowych zdjęciach, które możemy wam teraz zaprezentować.
PRAWA DZIECKA
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym roku minęło 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Szkołę opanował kolor niebieski, który jest kolorem UNICEF i stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Nasza klasa obejrzała prezentację o prawach dziecka i wykonała plakat pt.: Prawo dziecka do życia w rodzinie.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Ósmego listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania i przygotowaliśmy na drugie śniadanie pyszne, zdrowe, kolorowe szaszłyki.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Wzięliśmy udział w apelu przygotowanym przez koleżanki i kolegów z klasy drugiej. W klasie zrobiliśmy kotyliony, uczyliśmy się piosenek patriotycznych i wykonaliśmy prześliczne książeczki 3D o symbolach narodowych.
PROJEKT SZKOLNY „MATEMATYKA W PRZYRODZIE”
Wykonaliśmy pierwszy moduł projektu. Dowiedzieliśmy się co to jest symetria, mierzyliśmy długość kasztanowych węży różnymi sposobami, układaliśmy mandale z darów jesieni. A przede wszystkim wspaniale się bawiliśmy na świeżym powietrzu.
DZIEŃ DYNI
JESIENNE PRACE PLASTYCZNE
Bardzo lubimy zajęcia plastyczne, chętnie malujemy, rysujemy, wycinamy.
PASOWANIE NA UCZNIA 2024
W piątek, 18 października 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 45 im. ORP Poznań, odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście: dowódca okrętu ORP Poznań kmdr ppor. Michał Giergiel wraz z delegacją, matka chrzestna ORP Poznań pani Maria Łbik, przedstawiciele Rady Osiedla Główna, ksiądz o.Hanson D Souza, pani dyrektor Dorota Urbanowicz, pani wicedyrektor Marlena Głowińska oraz rodzice.
Przejęci uczniowie, w obecności swoich najbliższych, rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Swój pierwszy egzamin zdali celująco!
Po części artystycznej nastąpił moment złożenia uroczystego przyrzeczenia. Pierwszaki zobowiązały się uczyć pilnie, szanować rodziców i nauczycieli oraz wzorowym zachowaniem godnie reprezentować szkołę i naszego patrona. Następnie Pani Dyrektor magicznym ołówkiem, a Dowódca okrętu ORP Poznań szablą oficerską pasowali wszystkich uczniów na pełnoprawnych członków naszej społeczności szkolnej. Na pamiątkę każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom oraz książkę. Po zakończeniu części artystycznej i ślubowaniu uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
DZIEŃ CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI
UTRWALAMY PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
ROZMAWIAMY O EMOCJACH
Odwiedziła nas pani psycholog, która przeczytała nam niezwykłą książkę A. Llenas "Kolorowy potwór". "Kolorowy potwór" to książka Pop-up, która zamiast typowych ilustracji, posiada piękne ilustracje trójwymiarowe. Książkę więc czytaliśmy, oglądaliśmy, a także "czuliśmy", bo opowiada ona o emocjach; o tym, jak one na nas wpływają; jak my możemy na nie wpływać i jak je kontrolować. Pomagaliśmy potworowi nazywać jego emocje i je uporządkować.. .bo kolorowy potwór bardzo tego potrzebował.
DZIEŃ JABŁKA
Dzisiaj każdy do szkoły przyniósł jabłko. Badaliśmy je wszystkimi zmysłami. Dzieliliśmy jabłka na połowę i ćwiartki. Układaliśmy działania matematyczne. Poznaliśmy ich budowę i cykl rozwoju. Próbowaliśmy narysować drugą część jabłka. A na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Naszą klasę odwiedziły koleżanki z ósmej klasy, które przeczytały nam książkę o zawodach, a my przeczytaliśmy kolejny rozdział naszej ulubionej książki „Pierwszaki z kosmosu”.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Podczas Dnia Języków Obcych pierwszy raz wystąpiliśmy na scenie, ubrani w barwy Hiszpanii liczyliśmy po hiszpańsku do 10. Następnie razem z innymi dziećmi śpiewaliśmy piosenkę Panie Janie po angielsku.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
DZIEŃ KROPKI
16 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia tworzyliśmy prace plastyczne, rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach i talentach. Ćwiczyliśmy swoją pamięć i orientację. A kropka była motywem przewodnim.
PIERWSZE DNI W SZKOLE
Już znamy swoje imiona. Poznaliśmy budynek szkolny. Ustaliliśmy zasady w naszej klasie. Razem spędzamy czas na zajęciach i wspólnej zabawie.