ROK SZKOLNY 2024/2025
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Święto Niepodległości
WARSZTATY EKOEKSPERYMENTARIUM
Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać wampiry energetyczne i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zdobyliśmy podczas warsztatów w maltańskim Centrum Konferencyjnym.
Warsztaty „Techniki zapamiętywania”
Dobra pamięć jest bez wątpienia przydatna w codziennym życiu. Nasz mózg przetwarza różnorodne informacje, ale bez odpowiedniego skupienia i zapamiętywania, wiele z nich może szybko zniknąć z pamięci. Żeby pomóc uczniom lepiej wykorzystać możliwości mózgu zorganizowano dla klas czwartych i piątych warsztaty z technik zapamiętywania.
Zajęcia poprowadziły Panie z Biblioteki Pedagogicznej. Podczas warsztatów zapoznawały uczniów z różnymi technikami zapamiętywania, które mogą wspomóc proces uczenia się.
Uczniowie dowiedzieli się, że półkula lewa naszego mózgu odpowiada głównie za logiczne myślenie oraz zapamiętywanie faktów i danych liczbowych, a półkula prawa jest odpowiedzialna za kreatywność, wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie.
Aby wykorzystać w pełni potencjał swojego mózgu, warto połączyć pracę obu półkul. Można to osiągnąć poprzez różnorodne metody zapamiętywania, takie jak stosowanie technik skojarzeniowych, grupowanie, stosowanie kolorów, stosowanie skrótowców, tworzenie rymów, wierszyków, gry słowne, rysowanie map myśli, czy korzystanie z mnemotechnik takich jak np. haki pamięciowe. Stosowanie tych technik pozwala lepiej zapamiętywać informacje, a także zwiększa naszą zdolność do kreatywnego myślenia. Dzięki mnemotechnikom szybciej i skuteczniej można nauczyć się języków obcych, trudnych wzorów, dat i reguł.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze warsztaty pozwolą uczniom uczyć się łatwiej, lepiej i skuteczniej.
LEKCJA HISTORII W KL. 5B - PISMO KLINOWE
5B W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA"
ZACZYNAMY KLASĘ 5!
ROK SZKOLNY 2023/2024
WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH I PIĄTYCH DO ŁODZI
W czwartek, 13 czerwca uczniowie z klas czwartych i piątych wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę do Łodzi.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od łódzkiego zoo oraz niedawno otwartego Orientarium. Na miejscu mieliśmy okazję obejrzeć różne ciekawe zwierzęta. Udało nam się również zdążyć na jedną z głównych atrakcji – karmienie i kąpiel słoni. Po zwiedzeniu ogrodu zoologicznego ruszyliśmy do centrum Łodzi. Przespacerowaliśmy się najdłuższą ulicą w Europie, czyli ul. Piotrkowską. Nasz przewodnik zdradził nam wiele ciekawostek związanych nie tylko z tą ulicą, ale i z całym miastem. Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Manufakturze.
Już nie możemy się doczekać kolejnych takich wycieczek!
WYJŚCIE KLAS 4 na film pt. "Akademia Pana Kleksa"
W czwartek, 18 stycznia 2024 r., uczestniczyliśmy w wyjściu klas czwartych do kina Rialto na film. pt. "Akademia Pana Kleksa". Wszyscy, z zapartym tchem, śledziliśmy losy Ady Niezgódki i pana Kleksa. Warto również wspomnieć, że wyszliśmy z kina zadowoleni i z pewnym niedosytem... Z niecierpliwością wyczekujemy drugiej części!
MIĘDZYKLASOWY ETAP KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO MIASTA POZNANIA
W czwartek, 11 stycznia 2024 r., uczniowie klas czwartych wzięli udział w międzyklasowym etapie Konkursu Ortograficznego Miasta Poznania. Reprezentacje klasowe napisały dyktando, które pozwoliło wyłonić najlepszych z najlepszych: I miejsce zajęła Lena G. z kl. 4a, II - Aleksander T. z kl. 4a, a III - Helena N. z kl. 4a.
Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za Lenę, która weźmie udział w etapie międzyszkolnym.
ANDRZEJKI
ROK SZKOLNY 2022/2023
TO JUŻ JEST KONIEC...
Trzy lata wspólnej nauki za nami. Czas iść dalej. Przed nami nowe wyzwania, przygody. Teraz czas na odpoczynek, a od września zaczniemy nowy etap nauki w szkole podstawowej.
NASZ WSPÓLNY ROK - FILMIK :)
WIZYTA W TRAPERSKIEJ OSADZIE W BOLECHÓWKU
NASZE PASJE I ZAINTERESOWANIA
W ostatnim tygodniu każdy z nas miał szansę podzielić się z koleżankami i kolegami tym, co jest naszą pasją.
DOŚWIADCZENIA
Nasza starsza koleżanka - Zuzia, zaprezentowała nam kilka doświadczeń wyjaśniających zjawiska i prawa fizyczne. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądaliśmy się doświadczeniom oraz wysłuchaliśmy Zuzi, która opowiedziała o nich.
WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W AKCJI "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!"
W PALMIARNI
DZIEŃ DZIECKA I TALENT SHOW
Podczas tegorocznego Dnia Dziecka uczestniczyliśmy w zawodach sportowych. Dopingowaliśmy także przedstawicielki naszej klasy biorące udział w Talent Show. Sara i Julka zaśpiewały piosenkę i zajęły trzecie miejsce w konkursie talentów. Patrycja zajęła pierwsze miejsce w kategorii zdolności plastyczne. Brawo dla dziewczynek.
TEST TRZECIOKLASISTY
W OGRODZIE BOTANICZNYM
WYJĄTKOWE DNI W NASZEJ KLASIE
Podczas Dnia Języka Polskiego powtórzyliśmy wiadomości o częściach mowy oraz zmagaliśmy się z łamańcami językowymi. W Dniu Patrona naszej szkoły obejrzeliśmy wystawę przedmiotów związanych z ORP Poznań. Spotkaliśmy się też z panią Marią Łbik, malarką i matką chrzestną okrętu ORP Poznań. Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wykonaliśmy ozdoby wielkanocne.
PRZYGODY DETEKTYWA POZYTYWKI
Kilka ostatnich dni poświęciliśmy na omówienie przygód Detektywa Pozytywki. Zapoznaliśmy się również z pracą prawdziwych detektywów. Detektyw Pozytywka miał kłopot ze zdobyciem klientów, dlatego postanowiliśmy mu pomóc. Stworzyliśmy logo jego agencji, wizytówkę oraz plakat zachęcający do skorzystania z usług agencji "Różowe okulary". Wykonaliśmy też portrety detektywa, stworzyliśmy listę "detektywistycznych" czasowników, a także zgromadziliśmy przymiotniki opisujące detektywa idealnego. Wcieliliśmy się również w rolę detektywa i rozwiązywaliśmy zagadki.
KONKURS "SKARPETKI NIE DO PARY"
Szymon zajął trzecie miejsce w konkursie plastycznym "Skarpetki nie do pary". Wiktor, Patrycja, Sara, Sofiia, Sasza, Martin i Oliwier zdobyli wyróżnienia. Gratulujemy.
W TEATRZE ANIMACJI
W Teatrze Animacji obejrzeliśmy fantastyczny spektakl pod tytułem "Odlot". Z zainteresowaniem śledziliśmy opowieść o przygodach Fryderyka, bociana białego oraz jego przyjaciółki, czarnej bocianicy Fantu.
MARSZ POKOJU
W MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Uczniowie klasy 3 b udali się na wycieczkę do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Dowiedzieli się tam, na jakie grupy dzielą się instrumenty. Wszyscy mogli przekonać się, jak gra się na skrzypcach, pianinie, ukulele oraz na instrumentach perkusyjnych. Dzieci miały także okazję posłuchać dźwięku katarynki oraz pozytywki.
W KARNAWALE CZAS NA BALE
14 lutego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w balu karnawałowym. W przystrojonych kolorowo salach pojawiły się księżniczki, kowbojki, amazonki, karatecy oraz różne zwierzątka. Wszyscy świetnie bawili się w rytmie wesołej muzyki.
W NASZEJ KLASIE
BAJKOWE STACJE ZADANIOWE
KRÓLOWIE I RYCERZE
Podczas kilku dni rozmawialiśmy na temat zamków. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie rycerzy i królów. Sami również wcieliliśmy się w te role. Wykonaliśmy rycerskie tarcze, miecze i hełmy oraz królewskie korony. W klasie urządziliśmy pasowanie na rycerzy, którzy następnie zmierzyli się podczas turnieju rycerskiego. Na zakończenie nasz królewski orszak przemaszerował korytarzami szkoły.
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
W okresie przedświątecznym uczestniczyliśmy w pokazie tańca oraz w zajęciach sportowych. Dekorowaliśmy pierniki na spotkanie świąteczne, a także przygotowaliśmy świąteczne ozdoby. Wykonywaliśmy też różne zadania o tematyce świątecznej w formie stacji zadaniowych.
KÓŁKO PLASTYCZNE
GWIAZDKOWY TURNIEJ PIŁKARSKI
Tuż przed przerwą świąteczną, wzorem poprzedniego roku, odbył się Gwiazdkowy Turniej Piłkarski. W drugiej edycji przedświątecznych zmagań rozgrywki zostały podzielone na dwie grupy: starszą (roczniki 2013 i 2014) oraz młodszą (rocznik 2015). W każdej kategorii mecze rozegrało po 5 zespołów. W starszej grupie mieliśmy przyjemność gościć następujące drużyny: Błękitni Owińska, Junior Koziegłowy oraz UKS Orlik. Z kolei w młodszej zespoły, takie jak: Junior Koziegłowy, UKS Orlik, Wiara Lecha Puszczykowo oraz Canarinhos Skórzewo.
W tegorocznej edycji mogliśmy również zaprosić kibiców do dopingowania młodych piłkarzy. Ponadto zawodników w trakcie rozgrywek odwiedził gwiazdor z workiem pełnym słodkości. Mecze były pasjonujące, obfitowały w wiele ciekawych akcji oraz efektownych bramek.
MIKOŁAJKI W NASZEJ KLASIE
MISTRZYNIE SKOKÓW PRZEZ SKAKANKĘ
Kilka dziewczynek z naszej klasy wzięło udział w szkolnym konkursie skoków przez skakankę. Sara, Diana i Michalina zajęły kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce wśród uczestników konkursu z klas trzecich. Sara okazała się szkolną mistrzynią, ponieważ pokonała wszystkich uczestników i najwięcej razy przeskoczyła przez skakankę. Brawo dziewczyny!
ANDRZEJKOWE CZARY
Andrzejki w naszej klasie przebiegły pod hasłem wróżb oraz zabaw. Każdy chciał dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Losowaliśmy bileciki z wróżbami, wykonywaliśmy wylosowane zadania, wróżyliśmy z kart. Dzięki Zuzi i jej kolekcji poznaliśmy magiczną moc kamieni. Nie zabrakło też zabawy tanecznej. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
AUTOPORTRET
Podczas lekcji przybliżających postać Jana Matejki dowiedzieliśmy się, że artysta namalował autoportret. My postanowiliśmy zrobić to samo. Po dokładnym przyjrzeniu się swojej twarzy w lusterku przystąpiliśmy do dzieła.
PUMPKIN DAY, CZYLI DZIEŃ DYNI W NASZEJ KLASIE
Obchody Dnia Dyni rozpoczęliśmy od skonsumowania pysznych pączków i babeczek upieczonych przez mamę Emilki. Następnie rozwiązywaliśmy zadania z dynią w roli głównej. Na lekcjach języka angielskiego omawialiśmy budowę dyni oraz stworzyliśmy historyjkę obrazkową. Nie zabrakło też tańców w rytm dyniowych przebojów.
ZAJĘCIA KÓŁKA PLASTYCZNO-MUZYCZNEGO - JESIENNE DRZEWA
KÓŁKO PLASTYCZNO-MUZYCZNE
Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy urocze czarownice.
SPOTKANIE AUTORSKIE
Dnia 24 października uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci. Pisarz w interesujący sposób przybliżył nam swoją twórczość i zachęcił do czytania książek.
WARSZTATY W MUZEUM NARODOWYM
Podczas warsztatów w Muzeum Narodowym rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie kolory odgrywają na obrazach. Powtórzyliśmy wiadomości o barwach podstawowych i pochodnych. Próbowaliśmy ustalić czym różni się pojęcie barwy i koloru. Na zakończenie każdy z nas wykonał obraz wykorzystując barwy ciepłe lub zimne.
NASZE JESIENNE PORTRETY
POZNAJEMY LAS
Zakończyliśmy cykl tematów o lesie. Poznaliśmy warstwową budowę lasu, dowiedzieliśmy się, jakie rośliny i zwierzęta spotykamy w lesie. Wykonaliśmy też lapbook na temat mrówek.
WARSZTATY W MUZEUM ROGALOWYM
Dnia 11 października uczestniczyliśmy we wspaniałych warsztatach w Muzeum Rogalowym. Poznaliśmy historię budynku, w którym mieści się muzeum oraz wysłuchaliśmy legendy o Świętym Marcinie, mieliśmy też okazję wykazać się znajomością gwary poznańskiej. Najwięcej radości sprawiła nam możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia rogali świętomarcińskich.
PRZYGODY LAMPO
Podczas omawiania lektury "O psie, który jeździł koleją" stworzyliśmy harmonijkowe książeczki leporello.
DZIEŃ ŁAMIGŁÓWKI
Dnia 7 października mieliśmy szansę, by sprawdzić swoją sprawność w liczeniu i umiejętność rozwiązywania łamigłówek. Wzięliśmy udział w Dniu Łamigłówki. Była to również okazja do rozwinięcia umiejętności pracy w parze, ponieważ wszystkie zadania wykonywaliśmy wspólnie z kolegą lub koleżanka z ławki.
DZIEŃ CHŁOPCA
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Dnia Głośnego Czytania odwiedziły na starsze koleżanki z klasy 7 a. Przeczytały nam fragment książki.
SPOTKANIE Z PANEM MARKIEM MICHALAKIEM
Uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Markiem Michalakiem, wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych opowieści oraz zadać pytania naszemu gościowi. Każdy z nas mógł wziąć do ręki i obejrzeć order uśmiechu. Pan Marek Michalak złożył również autograf w książce, której jest autorem.
DZIEŃ JABŁKA
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji wszyscy przynieśliśmy jabłko do szkoły, porównaliśmy wygląd naszych jabłek oraz ich wagę. Sprawdziliśmy ile pestek jest w jabłku. Ustaliliśmy, jak zbudowane jest jabłko oraz jak przebiega rozwój jabłka.
POZNAJEMY ROŚLINY
Kilka ostatnich dni poświęciliśmy na zapoznanie się z roślinami uprawianymi na polach. Rozpoznawaliśmy ziarna zbóż, poznaliśmy rośliny włókniste i oleiste. Ustaliliśmy, jakie produkty powstają z różnych roślin. Spróbowaliśmy chleba pełnego ziaren, a także sprawdziliśmy, jak działają drożdże.
DZIEŃ KROPKI, CZYLI ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI I ODKRYWANIA TALENTÓW
Z okazji Dnia Kropki przypomnieliśmy sobie historię Vashti, która dzięki małej kropce odkryła swój talent i uwierzyła w swoje możliwości. Rozmawialiśmy o tym, co to jest talent oraz opowiadaliśmy o swoich talentach. W takim dniu nie mogło oczywiście zabraknąć kropkowych prac plastycznych, zadań i zabaw.
W TRZECIEJ KLASIE
Pierwszy tydzień klasy trzeciej poświęciliśmy na integrację i wspólną zabawę. Poznaliśmy budynek szkoły oraz ustaliliśmy zasady zachowania.
NOWY SEZON, NOWE STROJE
Pierwszą sobotą września zainaugurowaliśmy rozgrywki piłkarskie z udziałem naszych uczniów. Ten turniej był wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim przystąpiły do niego dwa zespoły UKS 45. Jeden z nich to rocznik 2013, złożony z uczniów z klasy 3a, z kolei w skład drugiej drużyny weszli uczniowie z rocznika 2014. Pierwszy turniej był również niezwykły z powodu prezentu, jaki otrzymali starsi chłopcy. Dzięki pomocy Pana Rafała Brychcego, reprezentującego firmę Vito-Raf, nasi młodzi piłkarze otrzymali nowe komplety meczowe wraz z bluzami, a wszystko to zostało spersonalizowane i opatrzone imionami zawodników. Dodatkowo do każdego zestawu dołączona była czapka, która z pewnością przyda się podczas jesiennych treningów.
Warto również wspomnieć, że obie drużyny z entuzjazmem przystąpiły do rozgrywek. Byliśmy świadkami wielu wspaniałych bramek i ciekawych interwencji. Oby tak dalej!