ROK SZKOLNY 2024/2025
GNIJĄCĄ PANNA MŁODA
Po raz kolejny wykorzystaliśmy okazję listopadowych uroczystości do spędzenia wspólnego czasu i obejrzenia filmu. W tym roku poznaliśmy romantyczną historię Wiktora i przypadkowej, bo już gnijącej, panny młodej. Był to jednak przede wszystkim czas świetnej integracji, pogaduch, śmiechu i pysznego jedzenia. Bardzo cieszy również fakt, że z zaproszenia na seans korzystają uczniowie, którzy już formalnie do naszej klasy nie należą, ale zawsze są u nas miłe widziani. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. Wdzięczna jestem także za obecność p. Toporek i p. Świątek, które zachwyciły swoimi przebraniami. Jednak nagrodę na najlepsze przebranie w tym roku zdobyła Zosia W. w swojej krwawej wersji. Gratuluję!
Za rok kolejna (aż się wierzyć nie chce, że już ostania) edycja naszej klasowej tradycji. Odliczanie czas zacząć!
KURATORYJNY KONKURS WIEDZY Z JĘZYKA POLSKIEGO
Zwierzęciem być to takie... ludzkie - pod takim tytułem 28.10. 2024 r. odbył się tegoroczny szkolny etap konkursu kuratoryjnego sprawdzającego wiedzę z zakresu języka polskiego. Zwyczajem lat poprzednich z przygotowanym testem zmierzyli się wybrani uczniowie klas siódmych i ósmych, a było ich w tym roku aż jedenaścioro! Cieszy nas tak duże zainteresowanie, bo konkurs nie należy do łatwych. Dziękujemy wszystkim uczniom za czas poświęcony na przygotowania i rzetelną, wytrwałą pracę w czasie rozwiązywania testu.
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
„MY, DZIECI Z DWORCA ZOO”
Klasy 7 i 8 wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt.” My, dzieci z dworca ZOO” wystawianym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Spektakl był opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą, a tragedią. Prezentowane obrazy wywołały wśród uczniów silne emocje, skłoniły ich do refleksji i wywołały ożywione dyskusje. Mamy nadzieję, że podjęte przez organizatorów kroki sprawią, że od tego momentu uczniowie dużo bardziej świadomie podejdą do tematu uzależnień i będą pamiętali o przestrodze zawartej w przedstawieniu.
NIE ZAPOMINAMY O MATCE ZIEMI!
Choć pogoda nie chciała z nami współpracować w poprzednim tygodniu, to dziś postawiliśmy na swoim. Zamiast deszczu na niebie pojawiło się słońce, a my ruszyliśmy na ulicę dzielnicy Główna, by jak co roku wziąć udział w akcji Sprzątania Świata! Pomogliśmy, wspólnie spędziliśmy czas i zażyliśmy jeszcze odrobiny słonecznej kąpieli. Czego chcieć więcej?
SAMORZĄD WYBRANY!
W tym roku znowu władzę w klasie przejęli mężczyźni. W klasowych wyborach na przewodniczącego klasy wybrany został Adam J., a jego zastępcą został Dariusz J., który debiutuje w tej roli. Obu chłopakom życzymy powodzenia i owocnej współpracy z Samorządem Uczniowskim!
ROK SZKOLNY 2023/2024
WYRÓŻNIENI
W tym roku naszym klasowym celem było rozwijanie skrzydeł niczym motyle. Jestem z Was, moi Drodzy Uczniowie, niezmiernie dumna, że daliście radę i wszyscy spotkamy się w klasie siódmej. To dopiero będzie przygoda!
Uczniowie wyróżnieni w roku szkolnym 2023/2024: Adam J., Zofia W., Arina K., Damian K., Szymon S.
A tymczasem życzę Wam udanych i bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
Wasza Wychowawczyni
"MÓJ PIES ARTUR"
Ostatni dzień integracji spędziliśmy w kinie. Obejrzeliśmy piękny i wzruszający film pt. "Mój pies Artur". Z kina wyszliśmy zadowoleni. W końcu był to znak, że oto po raz kolejny, tak jak bohater filmu, pokonaliśmy naszą survivalową szkolną trasę i wygraliśmy!
MINIGOLF
Drugi dzień tygodnia integracji spędziliśmy na rozgrywkach w minigolfa, które można rozegrać w pięknych okolicznościach poznańskiej Malty. Uczniowie podzielili się na drużynę chłopaków i dziewcząt, a potem przystąpili do rywalizacji. Po pokonaniu 18 dołków o różnym stopniu trudności, wyłoniliśmy zwycięzcę. Pogoda i humory nam dopisały, więc po drodze wstąpiliśmy jeszcze na przepyszne lody.
PIKNIK
Dziś przyszedł czas na klasowe porządki i odrobinę odpoczynku. Tego dnia wybraliśmy się na piknik do parku Nadolnik i pograliśmy wspólnie w planszówki. Było bardzo miło!
WYCIECZKA DO SIERAKOWA
Park linowy, trickboard, piramida, teambuilding, strzelanie z łuku czy survival to tylko część atrakcji podczas 3-dniowego pobytu klas szóstych i siódmych w Sierakowie, na niespełna 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego. Pogoda dopisała, pysznego jedzenia nie brakowało, a dobry nastrój towarzyszył wszystkim do samego końca wycieczki. Okazało się, że bez telefonu można przetrwać wiele godzin, a w takim składzie, już wielokrotnie sprawdzonym, chce się wyjeżdżać nawet na dłużej:)Już planujemy kolejne eskapady w przyszłym roku szkolnym! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z Sierakowa.
Z wizytą w poznańskim forcie
Z okazji Dnia Kobiet dziewczyny wpadły na pomysł nietypowego jak na to święto wyjścia integracyjnego. Wspólnie udaliśmy się do fortu przy ul. Lechickiej, aby stoczyć pojedynki w paintballu laserowym. Była do nie lada przygoda, ponieważ rozgrywka odbywała się w specjalnie do tego zaaranżowanej przestrzeni mieszczącej się u wejścia do fortu. Z dużym zaangażowaniem podjęliśmy się wyzwania pokonania przeciwnych drużyn. Było intensywnie i bardzo ciekawie!
Wielkanocne spotkanie przy stole
Tuż przed wiosenną przerwą Wielkanocną spotkaliśmy się przy wspólnym stole, aby ozdobić babeczki i pomalować wydmuszki. Nie zabrakło dobrej zabawy i drobnych podarunków od zająca. Naładowani dobrą energią, mogliśmy pójść na zasłużony odpoczynek.
Dzień patrona
Dzień Patrona jak zwykle spędziliśmy na sportowo i w morskich klimatach. Tym razem naszym zadaniem było zapoznanie się z zawodem marynarza i przedstawienie go za pomocą lapbooka. Pracowaliśmy w czteroosobowych grupach i świetnie się bawiliśmy. Zawody sportowe też sprawiły nam dużą przyjemność.
"TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY"
Poprzedni tydzień w naszej szkole został ogłoszony jako "Tydzień bez przemocy". Z tej okazji przygotowaliśmy plakat o tym, jak rozwiązywać konflikty rówieśnicze. Mamy również nadzieję, że w naszej klasie nie będzie to tylko teoria, ale i praktyka.
ADAM W KADRZE WIELKOPOLSKI!
W ostatnim czasie jeden z uczniów naszej klasy, a mianowicie Adam J., otrzymał powołanie do wojewódzkiej kadry w kajakarstwie klasycznym. Po ponad dwuipółletnich staraniach w klubie AZS-AWF Poznań tegoroczny ranking młodzików pozwolił na otrzymanie dofinansowania na zgrupowanie i reprezentowanie kadry wielkopolski. Życzmy Adamowi wielu sukcesów i serdecznie gratulujemy!
NAJŁADNIEJSZY ZESZYT W KLASIE
Tuż przed feriami spotkała mnie miła niespodzianka! Dostałem wyróżnienie w konkursie 'Zeszyt moją wizytówką", Jest to nagroda za estetyczne prowadzenie zeszytu: ładne pismo, niewyjeżdżanie za linię, zapisywanie kolorem ważnych informacji. Kiedy odebrałem wyróżnienie, byłem zaskoczony i szczęśliwy,
Autor: Darek
WYRÓŻNIENI
Z radością informujemy, że I semestr tego roku ze średnią 4,75 i powyżej oraz zachowaniem bardzo dobrym lub wzorowym osiągnęło pięcioro uczniów z naszej klasy.
Serdecznie gratulujemy!
"MAŁA ENCYKLOPEDIA SZKOLNYCH POTWORÓW"
Na ostatnich zajęciach rozwijających zdolności z języka polskiego połączyliśmy pisanie z pracami plastycznymi. Naszym zadaniem było wymyślenie i przedstawienie w formie trójwymiarowej potworów pokazujących największe wady uczniów - zbyt duży hałas, agresję czy samotność. Na każdej kartce zapisaliśmy też sposoby, aby sobie z nimi poradzić. Zapraszamy do lektury. Robienie tych prac było dla nas bardzo fajnym zadaniem!
Autor: Damian
"Z CZYTANIEM MI DO TWARZY"
Serdecznie gratulacje dla Szymona S. za zajęcie II miejsca w konkursie fotograficznym promującym czytelnictwo pt. "Z książką mi do twarzy". Cieszymy się z sukcesu klasowego kolegi i zachęcamy innych uczniów do brania udziału w różnych konkursach. Jak widać, warto!
Autor: Oliwia
DZIŚ STAWIAMY NA INTEGRACJĘ!
Ostatnio na godzinie wychowawczej mieliśmy okazję porozmawiać ze sobą i dowiedzieć się o sobie różnych rzeczy. Oczywiście znamy się już całkiem dobrze, ale czasem zupełnie zapominamy, aby otworzyć się na innych. Tego dnia połączyliśmy ławki, ustawiając je wzdłuż klasy. Na ławkach każdy miał do wyboru jedną z trzech kartek z tematami. Co półtora minuty zmienialiśmy się miejscami tak, aby porozmawiać każdy z każdym. Zrobiliśmy to, aby rozwiązać klasowe konflikty i lepiej się zintegrować. Było super!
Autor: Nastka
"W ŚWIECIE FANTAZJI"
Ostatnio dwie klasy 6. wybrały się na przedstawienie na podstawie książki pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Spektakl był ciekawy i dobrze dopracowany. Aktorzy świetnie odwzorowywali bohaterów, w czym na pewno pomagały im świetne kostiumy. To był dobrze spędzony czas!
Autor: Zosia
ŚWIĄTECZNY CZAS PRZY WSPÓLNYM STOLE
Dzień 22 grudnia był w tym roku dniem szczególnym, ponieważ zasiedliśmy przy wspólnym wigilijnym stole. Co prawda na prezenty musieliśmy poczekać, aż wrócimy z jasełek przygotowywanych przez naszych kolegów i koleżanki, ale było warto! Wszyscy zadowoleni udaliśmy się do domu i nabrać sił na ostatnią prostą przed końcem semestru.
SŁODKIE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
Co tu dużo pisać - było świątecznie, było słodko, było fajnie! W ramach bożonarodzeniowego wyjścia integracyjnego odwiedziliśmy Pijalnie Czekolady E. Wedel na Starym Rynku. Po tym jak poznaliśmy historię czekolady i nabraliśmy siły, pijąc gorącą czekoladę z bitą śmietaną i lentylkami, naszym zadaniem było ozdobienie czekoladowych bombek! Oczywiście co nie zostało wykorzystane do zdobienia, zostało zjedzone!
DOBRE UCZYNKI
Święta to czas, kiedy szczególnie powinniśmy być uwrażliwieni na drugiego człowieka. Czasem nawet prosty gest czy miłe słowo potrafią sprawić, że uda się ogrzać serce bliźniego. Zresztą, zobaczcie sami jaki uśmiech u podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Katarzynkach wywołała przygotowana przez nas kartka! Dziękujemy Szymonowi S. i jego mamie za bycie klasowymi elfami!
PRACOWITE MIKOŁAJKI
W tym roku mikołajki były dniem naprawdę pracowitym. Trzeba było wystroić choinkę, klasę, zrobić stroić i przygotować kartki świąteczne w dużym formacie. Nie zabrakło na szczęście czegoś słodkiego, drobnych upominków i co najważniejsze - dobrych humorów!
Magia migania
Czy istnieje tylko jeden język migowy? Czy osoby niesłyszące mówią? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy podczas warsztatów języka migowego zorganizowanych w pięknych wnętrzach Collegium Maius UAM. W atmosferze nadchodzących świąt uczyliśmy się śpiewać kolędę „Cicha noc” w języku migowym. I oto stała się prawdziwa magia!
Z TABLICZKĄ MNOŻENIA ZA PAN BRAT!
Dnia 16 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 45 w Poznaniu odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to symboliczny dzień, podczas którego propagujemy naukę matematyki w formie zabawy. Ma ona zachęcić do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia w w wesoły, niecodzienny sposób. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat uczestniczą w obchodach tego święta.
Wydarzenie to odbyło się w auli naszej szkoły. W tym roku postawiliśmy na gry edukacyjne z tabliczką mnożenia w roli głównej. Uczniowie brali udział w licznych matematycznych zadaniach i grach. Aktywności te dostarczyły wszystkim uczniom pozytywnych emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić, tak potrzebną na co dzień, bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia.
Autor: Szymon S.
NIE SAMYM JĘZYKIEM POLSKIM CZŁOWIEK ŻYJE!
Na listopadowych zajęciach unihokeja rozegraliśmy miniturniej. Graliśmy na zmiany w dwóch zespołach trzyosobowych. Co pięć minut wymienialiśmy jednego zawodnika z każdej drużyny. Mecz był połączeniem treningu z dobrą zabawą, tym bardziej, że do wspólnej gry zaprosiliśmy naszą wychowawczynię p. Małgorzatę Cybulską oraz trenerkę p. Ewelinę Toporek. Z boiska wszyscy zeszliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
Autor: Tetiana.
LISTOPADOWY SEANS FILMOWY
Dobre tradycje warto podtrzymywać. Dlatego w tym roku ponownie spotkaliśmy się wieczornym oglądaniu filmu. Tym razem padło na film pt. "Gęsia skórka". Wszystkim bardzo się spodobało! Spotkanie było również fajne dlatego, że niektóre osoby przyszły wcześniej i udekorowały salę w tematyce Halloween. Mogliśmy też przebrać się za jakąś postać związaną z tematyką listopadową. Wygrał Damian, który przebrał się za zombie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć!
ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ CHŁOPAKA
29.09. tego roku z okazji dnia chłopaka wybraliśmy się na kręgielnie Champions Bowling. Po przejeździe autobusem na miejsce od razu przystąpiliśmy do zakładania butów z białą podeszwą. Następnie podzieliliśmy się na trzy grupy i podeszliśmy do torów. Przez godzinę, wbijając na ekrany coraz lepsze wyniki, świetnie się bawiliśmy. Po skończonej zabawie zmęczeni powróciliśmy do szkoły. Bardzo nam się podobało!!!
Autor: Adam
"SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT"
Zwyczajem lat poprzednich i w tym roku wyruszyliśmy na spacer po dzielnicy, aby pomóc w sprzątaniu świata. Problem śmieci porzucanych w naszej dzielnicy jest nadal bardzo duży, więc na brak pracy nie narzekaliśmy. Z dobrymi humorami przysłużyliśmy się dzielnicy Główna i możemy być z siebie dumni.
"DOŁĄCZ DO KUZI-SPORT"
W ostatnim tygodniu w naszej szkole odbył się pokaz zajęć karate prowadzony przez pana Macieja Drążewskiego z klubu sportowego Kuzi-Sport. Było to nie lada wydarzenie, ponieważ wspomniany trener jest wielokrotnym mistrzem i medalistą krajowego czempionatu, a także uczestnikiem III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w dywizji -75 kg. Nasi uczniowie świetnie wykorzystali ten czas i z dużym zaangażowaniem nie tylko słuchali, ale i brali aktywny udział w przygotowanych przez trenera krótkich zajęciach. Czy znajdą się wśród naszych uczniów chętni, aby ćwiczyć karate? Czas pokaże.
"DZIEWCZYNY PRZEJĘŁY WŁADZĘ!"
W tym roku wybory klasowe były trochę inne niż zwykle. Każdy z kandydatów musiał przygotować swoje przemówienie i zachęcić innych do głosowania, a także odpowiedzieć na pytania od osób z klasy. Niestety wystartowały tylko trzy osoby. Oto wyniki głosowania:
Przewodnicząca klasy: Anastazja
Zastępczyni przewodniczącej: Lilka
Skarbnik: Oliwia
Dziękujemy za głosowanie! To będzie dobry rok!
ROK SZKOLNY 2022/2023
NAJLEPSI
W tym roku szkolnym możemy pochwalić się kilkoma wyróżnieniami. Wśród nich zajdziemy najwyższą średnią w szkole (Adam J.) czy nową twarz (Arina K.). Mamy też stałych bywalców, na których zawsze można liczyć - Lilka B., Zosia W. oraz Olek W, Gratulujemy!
ZA CHWILĘ WAKACJE!
Ale zanim na nie pójdziemy, stawiamy na integrację! Byliśmy w parku, na lodach, rozegraliśmy turniej sportowy, zrobiliśmy porządki w klasie i szafkach. Był też czas na gry, śmiech i rozmowy. Dobrze jest spotkać się poza lekcjami.
ZDOBYWAMY ŚNIEŻNIK!
5 czerwca klasy piąte i szóste wyruszyły na trzydniową wycieczkę w Sudety. Silnych emocji nie brakowało już pierwszego dnia podczas zwiedzania twierdzy Kłodzko wraz labiryntami oraz podziemnych tras Kopalni Złota w Złotym Stoku. Po zakwaterowaniu w ośrodku „Górski Poranek” czekała na nas pyszna kolacja, a potem wspólne gry i zabawy. Kolejny dzień był dla wszystkich prawdziwym wyzwaniem. Od samego rana przemierzaliśmy górskie szlaki, by zdobyć najpierw Czarną Górę, a potem jeden z najwyższych szczytów Sudet - Śnieżnik. Byliśmy zmęczeni, ale naprawdę dumni z siebie. Wieczór umilaliśmy sobie grą w piłkę i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Jaskinię Radochowską i pełni niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do Poznania.
W CZASIE WYSTAWY PT. „PRZESŁANIE DLA POKOLEŃ”
REKOLEKCJE I KOLEJNE ZWYCIĘSTWO!
Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną były bardzo intensywne. Każdego dnia chodziliśmy do kościoła na krótkie nauki, a później w szkole zawsze czekały na nas ciekawe zadania.
Pierwszego dnia był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Robiliśmy gazetkę, na temat dosłownego i przenośnego znaczenia związku frazeologicznego gapić się jak cielę w malowane wrota. Potem graliśmy na Wordwall.
Drugiego dnia po kościele świętowaliśmy Dzień Patrona. Tym razem mieliśmy zrobić plakat o tym jak chronimy polskie morze. Byliśmy podzieleni na dwie drużyny. Plakaty wyszły super!
Ostatniego dnia po rekolekcjach w kościele w klasie spotkała nas niespodzianka - po całe sali były rozłożone niespodzianki od zająca. Zaczęliśmy się przygotowywać do wspólnego śniadanie wielkanocnego. Mieliśmy maszynę do popcornu, a potem zjawił się Adam z maszyną do waty cukrowe. Tak dużo osób chciało watę cukrową, że wypisaliśmy na kartce imiona chętnych. Potem trzy dziewczyny poszyły przejść się po szkole, żeby złożyć innym klasom życzenia wielkanocne. Okazało się także, że zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą gazetkę. Później oglądaliśmy film pod pt.Wielka szóstka.
To był super czas!
Autorzy: Olek, Darek, Roxana
APEL WYCHOWAWCZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA OSÓB CHORYCH NA ZESPÓŁ DOWNA
21 marca br. na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej klasy 1-3 i 4-8 spotkały się na apelu wychowawczym z okazji Światowego Dnia Osób Chorych Na Zespół Downa. Na początku apelu głos zabrały panie Katarzyna Siek-Sielska i Agnieszka Przybylak. Zaraz po tym dziewczęta wyrecytowały niedługi wiersz, by przypomnieć nam dlaczego w ten dzień założyliśmy skarpetki nie do pary. Następnie przybiliśmy piątkę osobom, których spotkała ta choroba, obrysowując swoje dłonie na długim arkuszu papieru. Po zakończeniu głównej części apelu, zostały rozdane nagrody za udział w konkursie pt. “Skarpetki nie do pary”.
Autor: Adam
DZIEŃ KOBIET
W tym roku Dzień Kobiet był naprawdę fajny. Chłopcy postarali się o przygotowanie poczęstunków, a Roxana i Violetta przygotowały prezentację o swoich zainteresowaniach. .Dziewczyny zostały obdarowane małymi, ale bardzo ładnymi prezentami. Potem każdy spróbował pysznych przysmaków. Tak właśnie nam minął ten dzień było super! Dziękujemy chłopacy!
Autor: Anastazja
„WYPRZEDAŻ CZWOROKĄTÓW”
Niedawno na matematyce bawiliśmy się w poznański jarmark pełen wyprzedaży. Uczniowie w grupach przygotowywali reklamy różnych czworokątów, a następnie przekonywali innych, dlaczego właśnie ich oferta jest tą najlepszą. Było dużo śmiechu, uczniowie poradzili sobie świetnie w roli sprzedawców. Ostatecznie wygrała drużyna prostokąta, która przekonała większość klasy do wyboru prostokąta, który wygląda jak czekolada ????
KONKURS „NOLENS VOLENS, CZYLI CHCĄC NIE CHCĄC UCZYMY SIĘ JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO”
W piątek, 24 marca 2023 r., odbył się szkolny konkurs wiedzy o języku łacińskim pt. „Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc uczymy się języka łacińskiego”.
Do zmagań stanęli dzielni przedstawiciele klas V B, VI B oraz VIII A.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Adrian B., Roxana C., Adam J. z kl. V B
II miejsce – Yana F., Barbara S., Eliza X. z kl. VIII A
III miejsce – Marharyta K., Rosina V. z kl. VIII A
Wyróżnienia – Wiktoria S. z kl. VI B oraz JAKUB B. i MAKSYMILIAN W. z kl. VIII A
Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
"ORTOGRAFICZNE ZABAWY"
Na dodatkowym języku polskim uczymy się poprzez zabawę, aby być piątoklasistami na piątkę. Tym razem oprócz nauki było sporo ruchu i śmiechu. A wszystko dzięki ortomuchom i ortotańcom. Było super!
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Karnawał powoli zbliża się ku końcowi. Ale zanim objemy się pączkami i go pożegnamy, pora się trochę pobawić :) We wtorek uczestniczyliśmy w szkolnej dyskotece dla klas IV i V. Zabawa była świetna!
WYGRANA Z VA
Ostatnio naprawdę dobrze nam idzie w potyczkach sportowych z Va. Dziś na WF-ie graliśmy w piłkę ręczną. W dwóch rundach udało nam się zdobyć 9 punktów, a 5A zdobyła 2 punkty. Zwyciężyli także chłopacy - w pierwszej rundzie mieli wynik 0:0, a w drugiej już 1:0. Z chęcią zmierzymy się w kolejnej rozgrywce!
Autor: Roxana
WALENTYNKI
Uczniowie wykonali walentynkowe prace plastyczne.
"WZOROWI UCZNIOWIE Z NASZEJ KLASY"
Dnia 16.02. zebraliśmy się w auli na bardzo miłym spotkaniu. Jego celem było wskazanie wśród uczniów tych, którzy w I semestrze uzyskali średnią powyżej 4,75 oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Byli wśród nich i nasi uczniowie:
Adam J. - średnia 5,92 i wzorowe zachowanie
Zofia W. - średnia 5,25 i wzorowe zachowanie
Damian K. - średnia 5,08 i bardzo dobre zachowanie
Liliana B. - średnia 4,92 i bardzo dobre zachowanie
Gratulujemy! I liczymy, że na koniec roku w naszej klasie znajdzie się jeszcze więcej wzorowych uczniów.
"NIESPODZIANKA"
Któż z nas nie lubi niespodzianek? My na naszą musieliśmy czekać bardzo długo, ale dla radości dzisiejszego poranka było warto. Doczekaliśmy się szafek! Teraz każdy ma swoje miejsce na kurtkę czy plecak, ale i na wyrażenie siebie poprzez aranżację jej wnętrza :)
KLASOWE ROZGRYWKI
Klasy piąte tuż przed feriami spotkały się na lekcji wychowania fizycznego, aby rozegrać mecz w unihokeja. Dziewczęta i chłopacy rywalizowali między sobą. Wynik nie był jednak najważniejszy, ale spędzony czas razem oraz integracja zespołu klasowego. Grze towarzyszyło wiele pozytywnych emocji, a na koniec zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia.
KLASOWA WIGILIA
21 grudnia spotkaliśmy się w szkole, aby wspólnie spędzić klasową wigilię. Obdarowaliśmy się przygotowanymi wzajemnie prezentami, jedliśmy przepyszne ciasta i ciasteczka, śpiewaliśmy kolędy, bawiliśmy się i śmialiśmy. To był naprawdę miło spędzony czas. Do zobaczenia w nowym, 2023 roku!
"KLASOWE MIKOŁAJKI"
W tym zabieganym czasie przyjemnie jest na chwilę zatrzymać się i przestać spotykać się tylko w celach edukacyjnych. Doskonałym pretekstem do wspólnego spędzania czasu są na przykład mikołajki. W tym roku graliśmy w planszówki, stroiliśmy choinkę i pierniki, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i się świetnie bawiliśmy!
"Z PRZYGODAMI ZA PAN BRAT!"
Szkolne lektury to bogate źródło przygód. Czasem uczniowie nie od razu dają się wciągnąć w świat bohaterów. Mam jednak wrażenie, że inaczej jest ze światem przedstawionym w lekturze Ferenca Molnara "Chłopcy z Placu Broni".
Kiedy uczniowie uświadamiają sobie na pierwszej lekcji jak wiele łączy ich z bohaterami lektury - zabawy, wiek, szkoła - szybko łapią bakcyla i chętnie angażują się w zajęcia. Z ogromnym zapałem więc przystąpili do pracy podsumowującej całość rozmów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego opowiadania, w którym wyobrażają sobie, że właśnie dotarli na Plac Broni i spotykają jednego z bohaterów lektury. Następnie należało opowiedzieć przygodę, którą razem przeżyli. Uczniowie wykazali się duża kreatywnością i podeszli do zadania w dosyć niebanalny sposób. Przed nimi jeszcze sporo pracy nad poprawnością zapisu, ale pomysłowości na pewno im odmówić nie można - a przecież im lepszy pomysł na wspólny czas, tym ciekawsza przygoda.
I to o właśnie w tym chodzi - aby czytać i przeżywać kolejne fascynujące przygody. A kto wie, może ktoś spośród uczniów klasy Vb kiedyś opisze ciekawe przygody we własnej książce?
"TEN INNY", CZYLI PRZEDSTAWIENIE O TOLERANCJI
W ostatnim wtorek listopada wraz z klasą Va oraz dwoma klasami VI wybraliśmy się na przedstawienie zatytułowane "Ten inny". Spektakl przedstawiał losy Augusta - bohatera znanego z książki "Cudowny chłopak" oraz filmu o tym samym tytule. Głównym tematem przedstawienia była tolerancja względem odmienności drugiego człowieka. Celem spektaklu było natomiast wzbudzenie empatii wśród widzów. Pokazując postać Augusta i jego pierwszy rok w szkole, mogliśmy zobaczyć różne postawy względem chłopca, którego twarz była zdeformowana. Jasny przekaz co do tego, jak należy się zachowywać w takiej sytuacji jest niezwykle istotny w tego typu przedstawieniach. Tu na szczęście go nie zabrakło. Cieszyły też nawiązania do współczesnego świata młodych widzów zarówno w warstwie tekstowej, jak i wśród rozwiązań technicznych. To był dobrze spędzony czas.
LISTOPADOWY SEANS FILMOWY
Listopadowe wieczory nie rozpieszczają piękną pogodą, ale jest to dobry czas na przeczytanie książki czy wspólne obejrzenie filmu. Z taką inicjatywą przyszły do mnie uczennice z mojej klasy i dzięki temu 4 listopada o godz. 20 spotkaliśmy się w sali 21, aby zobaczyć film o tematyce listopadowej pt. "Koralina i tajemnicze drzwi". Były materace, koce i poduszki. Był popcorn i chipsy. Były napoje i słodkości. Były świetne humory i mile spędzony wspólnie czas! Oby więcej takich spotkań!
„MATEMATYKA WEDŁUG PROMETEUSZA”
Niedawno na lekcji matematyki klasa 5b miała okazje nie tylko przećwiczyć działania pisemne, ale również powtórzyć informacje z języka polskiego. Uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie odnaleźć zadania porozmieszczane po sali, a następnie odpowiedzieć na pytania dotyczące mitu o Prometeuszu. Poprawna odpowiedź wskazywała im, które działanie muszę rozwiązać. Za 10 poprawnych odpowiedzi czekała uczniów nagroda. Uczniowie chętnie zabrali się do pracy.
WYCIECZKA DO PRZECIWATOMOWEGO SCHRONU WŁADZ MIASTA POZNANIA
W środę, 28 września 2022 r., klasa 5b miała okazję wybrać się na warsztaty plastyczne oraz wycieczkę do Przeciwatomowego Schronu Władz Miasta Poznania. Na początku uczniowie odwiedzili galerię plakatu socrealistycznego, gdzie dowiedzieli się, m.in. w jaki sposób w latach 50. XX wieku przedstawiano na nich kobiety. Dodatkowo mogli podziwiać meble z czasów PRL-u. Następnie uczestnicy wycieczki spróbowali swoich sił przy projektowaniu własnych plakatów. Na koniec zeszli dobrze ukrytym wejściem do Schronu Przeciwatomowego Władz Miasta Poznania, gdzie oprócz historii tego miejsca zapoznali się z zasadami Obrony Cywilnej, obowiązującymi w Polsce Ludowej, czy przymierzyć maskę przeciwgazową, hełm Ludowego Wojska Polskiego oraz czapki Obrony Cywilnej.
"WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ" - SPRZĄTANIE ŚWIATA
WYCIECZKA DO KÓRNIKA
W sobotę, 17 września 2022 r., uczniowie z klas Va, Vb i VIb wybrali się na wycieczkę do podpoznańskiego Kórnika. Wyjście zostało zorganizowane dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Poznania.
Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili przepiękne Arboretum oraz Zamek w Kórniku. Dowiedzieli się również, na czym polegała niezwykła działalność Tytusa Działyńskiego, dlaczego Biała Dama nawiedza kórniczan oraz skąd się wzięło powiedzenie „gruszki na wierzbie”. Po pełnym wrażeń dniu wszyscy wrócili szczęśliwi i gotowi na kolejne wspaniałe wycieczki.
SAMORZĄD KLASOWY
Wczoraj na godzinie wychowawczej wyłoniliśmy nową trójkę klasową. Miłym faktem była duża ilość uczniów chętnych do działania w ramach tych funkcji. Wyłoniona trójka to: Adam J. (przewodniczący), Oliwia S. (zastępca przewodniczącego) oraz Liliana B. (skarbnik, łącznik z biblioteką). Liczymy na owocną współpracę!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
1 września rozpoczęliśmy rok szkolny. Wszyscy w dobrych nastrojach spotkaliśmy się na uroczystej inauguracji, a potem udaliśmy się do sali. Na każdego z uczniów czekała słodka niespodzianka! Wszystkim życzymy powodzenia!