Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 45 im.ORP Poznań

KLASA 2B

ROK SZKOLNY 2024/2025

 

Wycieczka do Mniszek
18 czerwca odbyła się wycieczka do Mniszek, której celem było poznanie dawnych zawodów. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądała praca bednarza, kowala, szewca, praczki, pszczelarza kołodzieja oraz wielu innych zawodów. Zwiedzanie odbywało się w ciekawej formie, z pokazami i opowieściami o narzędziach oraz codziennych obowiązkach przedstawicieli tych profesji.

Po zwiedzaniu dzieci wzięły udział w warsztatach wikliniarskich, podczas których samodzielnie wykonały małe wózki. Wszyscy wrócili zadowoleni i dumni z własnoręcznie wykonanych prac.

link do zdjęć

 

Dzień Patrona – ORP „Poznań”
Z okazji Dnia Patrona uczniowie naszej klasy wzięli udział w zajęciach poświęconych ORP „Poznań”.  Dzieci poznały historię jednostki, jej zadania oraz ciekawostki związane ze służbą na morzu. Rozmawialiśmy także o Morzu Bałtyckim – jego faunie, florze i znaczeniu dla Polski.
Zorganizowany został konkurs marynistyczny, w którym uczniowie wykazali się wiedzą o ORP „Poznań”. Dodatkowo poznaliśmy morskie legendy, szczególnie te o syrenach, które pobudziły dziecięcą wyobraźnię.

link do zdjęć

 

Wielkanocne zabawy w klasie 2
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie naszej klasy wzięli udział w wiosennych zabawach na świeżym powietrzu. Największą atrakcją było szukanie „zajączka”, który ukrył małe niespodzianki w szkolnym ogródku. Dzieci z entuzjazmem odkrywały kolejne kryjówki, a radości było co niemiara!
Po zabawie uczniowie rysowali kolorowe pisanki kredą na chodniku, tworząc piękne, świąteczne dekoracje. Na zakończenie wspólnie zapisaliśmy wielkanocne życzenia – po polsku i po ukraińsku – wokół szkoły, dzieląc się świąteczną radością ze wszystkimi!

link do zdjęć

 

Zajęcia z pierwszej pomocy
W ciągu roku szkolnego realizujemy cykl lekcji dotyczących pierwszej pomocy. Tym razem, w marcu dzieci dowiedziały się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia, m.in. przy skaleczeniach, krwotokach i drobnych urazach.
Podczas zajęć uczyły się, jak prawidłowo opatrywać rany, zakładać bandaże oraz wzywać pomoc. Każde dziecko mogło samodzielnie przećwiczyć bandażowanie i opatrywanie drobnych ran na koleżance lub koledze. 
Były to bardzo praktyczne i ważne zajęcia, które pomogły uczniom zrozumieć, że pierwsza pomoc może uratować życie, a każdy – nawet najmłodszy – może pomóc.

link do zdjęć

 

Balik  karnawałowy

21 lutego w naszej klasie odbył się balik karnawałowy, który dostarczył dzieciom wiele radości i zabawy. Uczniowie przyszli w kolorowych przebraniach, prezentując swoje ulubione postacie z bajek, filmów i fantazji.

Podczas balu nie zabrakło muzyki, tańców oraz wspólnych zabaw, które integrowały dzieci i pozwoliły im spędzić czas w miłej, wesołej atmosferze. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności oraz budowania dobrych relacji.

link do zdjęć

 

Wigilia klasowa

W grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszej klasie odbyła się uroczysta wigilia klasowa. W tym świątecznym dniu wspólnie kolędowaliśmy przy pięknie udekorowanej choince. Po kolędowaniu wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku, a na koniec dzieci otrzymały upominki od Gwiazdora, co wywołało wiele uśmiechów i radości.

Ten wyjątkowy czas pozwolił nam poczuć świąteczną atmosferę i zintegrować się w radosnym gronie.

link do zdjęć

 

Poznajemy bajki i baśnie z teatrzykiem kamishibai

W ramach projektu czytelniczego,  w klasie drugiej  poznajemy  bajki i baśnie. Tym razem, korzystając z teatrzyku kamishibai – japońskiej sztuki opowiadania obrazkami, dzieci wysłuchały i obejrzały historie "Calineczki", "Brzydkiego kaczątka" oraz "Nowych szat cesarza".

link do zdjęć

 

11 listopada – apel patriotyczny i koncert

Z okazji 11 listopada odbył się apel dla uczniów klas 1–3, podczas którego wspólnie śpiewaliśmy piosenki patriotyczne, przypominając o znaczeniu Święta Niepodległości.

Dodatkową atrakcją był koncert grupy Mozaika pt. „Muzyka niepodległej Polski”, który w ciekawy sposób przybliżył dzieciom historię i tradycje muzyczne związane z odzyskaniem niepodległości.

W ramach przygotowań do uroczystości uczniowie pomagali także w ozdabianiu sali, tworząc patriotyczne dekoracje, które podkreśliły podniosły charakter wydarzenia.

link do zdjęć

 

Uczymy się pisać listy – wizyta na poczcie

W listopadzie uczyliśmy się, jak poprawnie napisać list. Po omówieniu zasad pisania i adresowania listów, każde dziecko napisało własny list do rodziców.

Następnie wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego urzędu pocztowego, gdzie dzieci miały okazję poznać pracę poczty „od środka”. Zobaczyły, jak wygląda sortowanie i wysyłanie przesyłek, a na koniec samodzielnie nadały swoje listy.

Była to ciekawa i praktyczna lekcja, która połączyła naukę z prawdziwym doświadczeniem!

link do zdjęć

 

Wyjście do CKiR w Koziegłowach – spektakl „Feliks, mądra mrówka”

W październiku wybraliśmy się do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na przedstawienie pt. „Feliks, mądra mrówka”. Spektakl opowiadał historię Maćka – chłopca, który był niegrzeczny i niemiły dla innych. Pewnego dnia, za sprawą magicznej przygody, został zamieniony w małą, bezbronną mrówkę.

W mrowisku spotkał Feliksa – mądrą mrówkę, która została jego przewodnikiem. Dzięki niej Maciek nauczył się pokory, zrozumiał wartość przyjaźni, szacunku i współpracy. Po powrocie do ludzkiego świata postanowił się zmienić i być lepszym dla innych.

Przedstawienie było pełne emocji i ważnych życiowych lekcji – dzieciom bardzo się podobało!

link do zdjęć

 

Zdrowe odżywianie – robimy surówkę
W ramach lekcji o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy 2 samodzielnie przygotowali pyszną i zdrową surówkę z marchewki i jabłka. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, a następnie wzięły udział w praktycznych zajęciach kulinarnych.

Wspólne przygotowywanie surówki było nie tylko smaczną zabawą, ale też okazją do rozmowy o wartościach odżywczych i zasadach higieny. Wszystkim bardzo smakowało!

link do zdjęć

 

Dzień Drzewa – wyjście do parku przy ul. Nadolnik
Z okazji Dnia Drzewa, który obchodziliśmy 10 października, uczniowie klasy 2 wybrali się do parku przy ul. Nadolnik. Podczas spaceru dzieci poznawały różne gatunki drzew rosnących w okolicy. Każdy uczeń otrzymał kartę pracy i miał za zadanie odszukać i rozpoznać konkretne drzewa, np. dąb, klon czy brzozę.

Zajęcia w terenie były świetną okazją do nauki przez obserwację i kontakt z przyrodą. Pogoda dopisała, a uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali swoje zadania.

link do zdjęć

 

Zajęcia o porozumieniu bez przemocy – "Przestańcie się kłócić"
W ramach zajęć wychowawczych uczniowie klasy 2 poznali książkę Przestańcie się kłócić autorstwa Caroline Pellissier i Virginie Aladjidi. Na jej podstawie rozmawialiśmy o porozumieniu bez przemocy. Dzieci dowiedziały się, czym różni się język żyrafy od języka szakala oraz jak rozmawiać, aby unikać konfliktów i lepiej się rozumieć.

Na zakończenie wspólnie stworzyliśmy plakat z zasadami języka żyrafy, który będzie nam przypominał, jak mówić, by budować porozumienie, a nie spory.

link do zdjęć

 

Pierwsza lektura w klasie 2 – " Pilot i ja"  Adama Bahdaja

Naszą pierwszą lekturą w klasie drugiej była książka Pilot i ja autorstwa Adama Bahdaja. To ciekawa i pełna przygód opowieść o chłopcu, który odbywa niezwykły lot samolotem wraz z tajemniczym pilotem. Lektura bardzo spodobała się uczniom i pobudziła ich wyobraźnię.

Z tej okazji odbyły się również zajęcia plastyczno-techniczne, podczas których dzieci samodzielnie budowały własne modele samolotów z papieru,  butelek, tektury i innych materiałów. Powstały wyjątkowe i pomysłowe prace, a sala lekcyjna zamieniła się na chwilę w małe lotnisko!

link do zdjęć

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Odwiedziny AGAMY BRODATEJ w naszej klasie
 
Projekt ZAWODY - spotkanie z policjantem i psem policyjnym
 
STARA CHATA U KOWALA - WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH
Uczniowie klas pierwszych udali się do Kluczewa, gdzie mieli okazję spotkać się ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci obejrzały pokaz kowalski w wykonaniu wujka Krzysia, wysłuchały opowieści wujka Krzysia o dawnych zabawkach, a także zobaczyły, jak robi się masło. Wszyscy skosztowali pysznych rogalików i kiełbaski z ogniska. Nie zabrakło zabaw na wiejskim podwórku i placu zabaw. Wspólnie spędzony czas z pewnością na długo zostanie w pamięci pierwszaków. 

 

LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM - TEATRZYK KAMISHIBAI

W listopadzie realizowaliśmy tematy związane z naszą ojczyzną- Polską. W tym czasie pracowaliśmy z mapą- wskazywaliśmy na mapie Poznań, Warszawę, Kraków. Uczyliśmy się, gdzie leżą granicę naszego kraju, jakich mamy sąsiadów, jak się nazywa najdłuższa rzeka, morze i góry. 

Poznaliśmy legendy związane z naszym krajem: "Legendę o warszawskiej syrence", "Legendę o poznańskich koziołkach", "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie" oraz "Legendę o Smoku Wawelskim", którą poznaliśmy poprzez teatrzyk kamishibai. 

link do albumu

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK/ PLANETARIUM

6. listopada świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Niektórzy spośród naszych uczniów zamienili się w kolorowe bajkowe postacie. W naszej klasie zasiadł m.in. Harry Potter, Alicja z Krainy Czarów, Elsa z Krainy Lody, Chase z Psiego Patrolu, a także dwa kociaki. 

Tego dnia braliśmy również udział w lekcji o kosmosie w Mobilnym Planetarium, którą przygotowało dla nas ASTROLAB. 

link do albumu

 

JESIEŃ

Jesień nie zawsze jest cicha, szara i ponura. Tam, gdzie wkroczy klasa 1 b, od razu robi się głośno, wesoło i kolorowo.

link do albumu 

 

JEŻYKI Z KASZTANÓW

Jesień to piękna pora roku. A nawet jeżeli nie każdy ją lubi, to prawie każdy uwielbia kasztany. My również uwielbiamy. 

link do albumu

 

KOLOROWY POTWÓR, CZYLI ROZMAWIAMY O EMOCJACH

Za nami lektura niezwykłej książki A. Llenas "Kolorowy potwór". "Kolorowy potwór" to książka Pop-up, która zamiast typowych ilustracji, posiada piękne ilustracje trójwymiarowe. Książkę więc czytaliśmy, oglądaliśmy, a także "czuliśmy", bo opowiada ona o emocjach; o tym, jak one na nas wpływają; jak my możemy na nie wpływać i jak je kontrolować. Pomagaliśmy potworowi nazywać jego emocje i je uporządkować.. .bo kolorowy potwór bardzo tego potrzebował.

link do albumu

 

NASZE PRZERWY 

Pierwsza klasa to nie tylko praca i nauka. To również czas na zabawę i zawieranie przyjaźni. Tak spędzamy nasz czas wolny:

link do albumu

 

DZIEŃ KROPKI

Dzień kropki to święto kreatywności i twórczej zabawy, ale nie tylko...Tego dnia rozmawialiśmy również o  o naszych talentach, o tym, że trening czyni mistrza oraz, że warto wierzyć w swoje możliwości (warto próbować !). Poznaliśmy książkę P. H. Reynolds pt. "Kropka". Książka to opowiada o dziewczynce Vashti, która spróbowała i uwierzyła w siebie... 

link do albumu

 

PRACUJEMY I UCZYMY SIĘ

Wrzesień to czas zabawy i integracji, ale również nauki i pracy. Oto jak działaliśmy na naszych zajęciach...

link do albumu

„ASY Z PIERWSZEJ KLASY ŚLUBUJĄ DOBRYMI UCZNIAMI BYĆ”

link do albumu

 

PIERWSZY DZIEŃ W SZKOLE

Początek września to czas pełen zmian - nowa szkoła, nowe koleżanki i koledzy, nowe plecaki, zeszyty i książki...

"Kiedyś byłem przedszkolakiem, 

Lecz to dawne czasy.

Już o dzisiaj jestem uczniem,

Uczniem pierwszej klasy." 

link do albumu

 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny