ROK SZKOLNY 2024/2025
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, TALENT SHOW I SUKCES MAI
21 marca był bardzo intensywnym dniem. Po pierwsze świętowaliśmy nadejście wiosny, w kolorowych wiosennych barwach. Następnie czytaliśmy kolejne rozdziały naszej lektury o przygodach Czarnego Noska, ale przede wszystkim byliśmy w tym dniu kibicami, bowiem nasza koleżanka – Maja brała udział w szkolnym Talent Show. W tajemnicy przed nią, przygotowaliśmy nawet baner, żeby dodać jej otuchy podczas występu i…było warto, ponieważ Maja osiągnęła ogromny sukces. Dzięki swojej ciężkiej pracy, a także odwadze, nie dość, że stanęła na podium z najlepszymi, zajmując trzecie miejsce, to otrzymała także nagrodę publiczności. Nieskromnie powiemy, że cała klasa solidarnie głosowała, ale podczas oczekiwania w kolejce na oddanie swojego głosu, słychać było rozmowy, jak wielu uczniom i nauczycielom podobał się jej występ. Jesteśmy bardzo dumni, brawo Maju! No i koniecznie liczymy na powtórkę w przyszłym roku.
ZABAWY Z JĘZYKIEM POLSKIM
Język polski wcale nie jest łatwy, dlatego też postanowiliśmy go trochę oswoić i się z nim pobawić. Spisaliśmy znane przysłowia oraz wyjaśniliśmy je sobie. Zamiast tradycyjnego dyktanda pojawiły się u nas: dyktando szeptane, gdzie ćwiczyliśmy grupowo m.in. słuch, pisownię i współpracę oraz dyktando biegane, podczas którego doskonaliliśmy umiejętność pisania z pamięci.
W MARCU JAK W GARNCU
Już od początku miesiąca wypatrujemy wiosny, jednak marzec zgodnie z przysłowiem nie zawsze nas rozpieszcza. Wyruszyliśmy na poszukiwania do Parku Nadolnik, jednak wiosna akurat tego dnia się schowała, dlatego musieliśmy pozostać przy zwiastunach, które sami stworzyliśmy. Powstały piękne krokusy, żonkile, tulipany, a także przebiśniegi. Rysowaliśmy je także podczas lekcji informatyki, ćwicząc swoje umiejętności.
FASCYNUJĄCY DZIEŃ KOBIET
Chłopcy w tym szczególnym dniu wręczyli naszym małym kobietkom laurki oraz kwiatki. Jednak oprócz życzeń i upominków, naszą klasę odwiedzili także bardzo nietypowi goście, o których opowiedział nam i przedstawił Pan Jacek, tata Meli i Frani (swoja drogą Franiu, kiedy to zleciało, że jesteś już w 4 klasie?!). Poznaliśmy nazwy wybranych owadów, ich zwyczaje, ciekawostki. Niektórych można było dotknąć, inne podziwiać. To była bardzo cenna lekcja, wielu z nas przełamało swoje „strachy” i lęki. Okazało się też, że mamy bardzo odważne dziewczyny w klasie, brawo!
DZIEŃ KOTA
„Babcia śliczny ma koszyczek
Włóczek wiele ze nie zliczę
Wezmę od niej jeden motek
Będzie się nim bawił kotek.”
Z okazji Dnia Kota także i my postanowiliśmy pobawić się nieco włóczką, wcielając się w koty polujące na mysz. Ćwiczenie to trenowało motorykę małą. Wykonaliśmy także kocie prace plastyczne oraz braliśmy udział w interaktywnych zadaniach.
KARNAWAŁ
W karnawale czas na bale, więc i w naszej klasie zorganizowaliśmy bal! Przybyli sami znakomici i znani w świecie bajek, filmów i literatury goście. Niektórych ciężko było poznać. Przy rytmach znanych przebojów tańczyliśmy, trochę się wygłupialiśmy i braliśmy udział w konkursach. Zadbaliśmy także o wystrój Sali, przygotowując karnawałowe ozdoby.
KOCHAMY NASZYCH DZIADKÓW!
Najdrożsi Babciu i Dziadku, dziękujmy za wszystkie wspaniałe chwile, które spędziliśmy razem. Życzymy Wam niekończącego się zdrowia, miłości i spokoju.
Wnuczki i wnuczęta z klasy 1c
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W styczniu nasi uczniowie udali się po raz pierwszy do szkolnej biblioteki. Był to dzień, na który czekali z utęsknieniem. Poznali regulamin biblioteki, otrzymali kartę biblioteczną, złożyli uroczyste ślubowanie i oczywiście wypożyczyli swoje pierwsze książki. Teraz rozpoczyna się dla nich niesamowita czytelnicza przygoda.
MATEMATYCZNE ZABAWY
Pewnego razu, mimo zakazu…
Na ważne spotkanie figury się spóźniły,
bo sobie wyścig z góry wszystkie urządziły.
Koła, kwadraty i ostre trójkąty,
za nimi pędem gnały prostokąty.
Kwadrat kwadratowy, doszedł do połowy.
Trójkąt swą ostrością, wykazał się wytrzymałością.
Prostokąt, przewracając się na boki, robił jak największe kroki.
A na dole tuż przy mecie, Była już figura jaka?
Wiecie? Tak! To koło zwyciężyło!
Gdyż na mecie pierwsze było!
Po wysłuchaniu wiersza zaprojektowaliśmy nietypowe tablice rejestracyjne z użyciem kolorowych figur geometrycznych utrwalając jednocześnie ich nazwy, właściwości, a także liczebniki porządkowe. Tak nam się spodobała zabawa z tablicami, że wykorzystaliśmy ją podczas ćwiczeń na lekcji WF-u. Natomiast nawiązując do poznanych cyfr, z ósemki stworzyliśmy przepiękną galerię pingwinów, które pomogły nam w powtórce do sprawdzianu.
WIGILIA
W zimowy wieczór gwiazdy świecą
I mróz kwiatami błyszczy na szybie.
Śnieg skrzypi. Kolędy płyną
Nieziemskim dźwiękiem z dalekiej ciszy.
Wesołych Świąt życzy klasa 1c!
CZEKAMY NA ŚWIĘTA!
W tym radosnym czasie, pełnym oczekiwania na Święta mamy ręce pełne roboty, zupełnie jak nasi rodzice! Oprócz pisania, liczenia, nauki czytania – ozdabiamy salę, tworzymy prace oraz ozdoby świąteczne, malujemy, wycinamy i z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania z kalendarza adwentowego, z którym to odliczamy czas do Wigilii, ucząc się codziennie czegoś nowego.
MIKOŁAJKI
Dzień przed Mikołajkami, zgodnie z zadaniem z kalendarza adwentowego przygotowaliśmy poczęstunek dla Mikołaja i reniferów. Opłaciło się! Wydaje nam się, że im smakowało bo zostawili tylko okruszki. Zostawili nam upominki w skarpetach oraz zaproszenie na warsztaty krawieckie, na których szyliśmy i ozdabialiśmy własnoręcznie pluszaka w kształcie piernika. To był bardzo radosny i intensywny dzień. Dziękujemy, Mikołaju!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
To, jak ważne święto obchodzone corocznie 3 grudnia zostało ustanowione przez ONZ w 1992 roku. Nasza szkoła jest otwarta na osoby z niepełnosprawnościami, dlatego tez w klasie 1c przybliżyliśmy nieco ten temat. Stworzyliśmy mapę myśli, każdy mógł się wypowiedzieć czym według niego jest niepełnosprawność oraz jakie są jej rodzaje. Wspólnie ustaliliśmy, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna od razu, dlatego należy być dla siebie nawzajem wyrozumiałym i życzliwym. Wykonaliśmy także eksperyment - tworząc sieć dowiedliśmy, że „razem możemy więcej”. Poznaliśmy także niektóre wyrażenia z języka migowego. Umiemy się przywitać, pożegnać oraz życzyć wesołych świąt.
MUZYKUJEMY
W naszej klasie nie ma nudy! Codziennie uczymy się nowych rzeczy, śpiewamy, muzykujemy, dobrze się bawimy w rytm tych znanych i mniej znanych melodii, rozwijając przy okazji słuch, pamięć i doskonaląc koordynację ruchową. Poniżej, w linku mały wycinek naszych zabaw muzycznych:
ANDRZEJKI
W wigilię święta świętego Andrzeja, czyli 29 listopada wiele osób obchodzi andrzejki, w ramach których organizuje lub uczestniczy w zabawach we wróżby, jakie mają swoją głęboką tradycję. Również w naszej klasie zorganizowaliśmy andrzejkowe wróżby, zabawy oraz seans filmowy.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Te duże i te małe, te puchate i pe kudłate – 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto! Wraz z naszymi ukochanymi misiami zorganizowaliśmy misiowe zawody, pokazaliśmy naszym misiom salę gimnastyczną, a w klasie wykonaliśmy różne zadania, oczywiście z misiami w roli głównej. Dowiedzieliśmy się także dlaczego nasi ulubieńcy maja swoje święto i kto je wymyślił, a także spróbowaliśmy swoich sił, po raz pierwszy w bieganym dyktandzie, doskonaląc swoją pamięć oraz trenując pismo.
ZNAMY NASZE PRAWA
W tym roku mija dokładnie 35 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
20 listopada to bardzo ważny dzień dla dzieci na całym świecie. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypomina o tym, jak istotne są prawa najmłodszych i ich przestrzeganie. Dzięki przejętej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych „Konwencji o prawach dziecka”, dzieci na całym świecie mają zagwarantowane takie same prawa, bez względu na to, gdzie żyją.
Poznaliśmy swoje prawa oraz omówiliśmy je. Nasza klasa przygotowała plakat mówiący o tym, że każde dziecko ma prawo do rodziny. Wiemy jednak, że oprócz praw mamy także obowiązki.
ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ
Uczniowie klas I-III świętowali rocznicę odzyskania niepodległości podczas uroczystego apelu. Drugoklasiści krótko przypomnieli historię walki o polską niepodległość. Opowiedzieli także o tym, czym jest patriotyzm i co może zrobić mały Polak, aby pokazać, że jest patriotą. Uroczystości towarzyszyły tańce oraz wspólny śpiew piosenek i pieśni patriotycznych. W klasie rozmawialiśmy o tym, czym jest niepodległość – dla nas, dla naszego kraju oraz dlaczego jest taka ważna.
Uczestniczyliśmy także we wspaniałym koncercie, podczas którego mieliśmy okazję posłuchać muzyki sprzed 100 lat. Była to muzyka, której słuchano i którą grano tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rozbrzmiewały w niej niezwykle radosne nuty. Nauczyliśmy się tańczyć foxtrota, walca oraz tango, a także razem z muzykami śpiewaliśmy piosenkę. Podczas koncertu nie zabrakło momentów zadumy oraz powagi, kiedy wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski.
NASI PUPILE
Zainspirowani tematem związanym z poznawaniem litery „K-jak kot” rozmawialiśmy w klasie o naszych pupilach domowych. Okazało się, że gdyby zebrać wszystkie zwierzęta, jakie mamy w domach – powstałoby całkiem spore ZOO. Od psów, kotów począwszy, aż po węże, patyczaki i szynszyle. Każdy z nas wypowiadał się na temat tego jak należy opiekować się i dbać o poszczególne zwierzęta, żeby żyły w zdrowiu i towarzyszyły nam jak najdłużej.
DZIEŃ DYNI
Poznaliśmy różne rodzaje dyni, jej budowę i pochodzenie oraz produkty jakie z niej mogą powstać. Rozwiązywaliśmy także quiz o dyniach oraz rozwiązywaliśmy dyniowe zagadki. W grupach powstały piękne plakaty.
JESIEŃ W PEŁNI
Październik chodził drogą
w wyrudziałym kaftanie,
drzewom włosy malował
jesiennymi farbami.
Dobierał im kolory
odpowiednio twarzowe
jaskrawo-żółte klonom
osikom - malinowe.
Wystroił je paradnie
ale w tym cały kłopot,
że im wkrótce rozkradnie
wszystkie barwy listopad.
PASOWANIE NA UCZNIA 2024
W piątek, 18 października 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 45 im. ORP Poznań, odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście: dowódca okrętu ORP Poznań kmdr ppor. Michał Giergiel wraz z delegacją, matka chrzestna ORP Poznań pani Maria Łbik, przedstawiciele Rady Osiedla Główna, ksiądz o.Hanson D Souza, pani dyrektor Dorota Urbanowicz, pani wicedyrektor Marlena Głowińska oraz rodzice.
Przejęci uczniowie, w obecności swoich najbliższych, rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Swój pierwszy egzamin zdali celująco!
Po części artystycznej nastąpił moment złożenia uroczystego przyrzeczenia. Pierwszaki zobowiązały się uczyć pilnie, szanować rodziców i nauczycieli oraz wzorowym zachowaniem godnie reprezentować szkołę i naszego patrona. Następnie Pani Dyrektor magicznym ołówkiem, a Dowódca okrętu ORP Poznań szablą oficerską pasowali wszystkich uczniów na pełnoprawnych członków naszej społeczności szkolnej. Na pamiątkę każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom oraz książkę. Po zakończeniu części artystycznej i ślubowaniu uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
ZDROWE ŚNIADANIA
Codziennie zwracamy uwagę na to co jemy i co znajdziemy w naszych śniadaniówkach. Staramy się wraz z rodzicami, żeby zawsze znalazło się w nich coś zdrowego, a nie np. same słodycze. Szczególną uwagę do zawartości śniadaniówek przywiązujemy w poniedziałki. Tym razem postanowiliśmy wspólnie przygotować zdrowe przekąski i nasze śniadanie przeistoczyło się, zupełnie niechcący w mają ucztę. Było pysznie!
ZABAWY MATEMATYCZNE, DZIEŃ JABŁKA
Zrealizowaliśmy pierwszy moduł szkolnego projektu „Matematyka w przyrodzie”. Porównywaliśmy wagę jabłek, zastanawialiśmy się czy jabłka można podzielić na dwie równe części, rozwiązywaliśmy proste zadania tekstowe, a także bawiliśmy się kasztanami. Dużym atutem zajęć była możliwość zrealizowania zadań nie tylko w sali, ale również w parku czy na boisku szkolnym.
Przy okazji Dnia jabłka przeprowadziliśmy także mały eksperyment. Siedząc w kręgu krążyło wśród nas piękne, papierowe jabłko. Najpierw każdy z nas trzymając jabłko miał powiedzieć mu coś niemiłego, co być może sami kiedyś usłyszeliśmy od kogoś, jednocześnie zgniatając je. Po pierwszej rundzie jabłko wyglądało…źle. Zwinięte jak kulka papieru, nadawało się właściwie do wyrzucenia. Następnie każdy miał odwrócić sytuację i powiedzieć tym razem coś pocieszającego, miłego oraz spróbować rozprostować jabłko. Wyglądało ono zdecydowanie lepiej, ale mimo naszych starań, było widać zagniecenia. Doświadczenie to miało nas nauczyć, że raniąc kogoś słowami, nawet jeśli go bardzo przeprosimy w jego duszy, pamięci pozostają takie zagniecenia. Są one dla nas niewidoczne, ale są. Postaramy się zatem uważać na to, co i w jaki sposób mówimy do siebie, mając w pamięci nasze pogniecione jabłko.
WIEMY, CO TO EMPATIA
Październik jest miesiącem profilaktyki w naszej szkole. Dlatego 2 października obchodziliśmy Dzień Empatii. Odwiedziła nas pani Lidka, która przeprowadziła zajęcia dotyczące emocji oraz języka "żyrafy". Utrwaliliśmy umiejętność rozpoznawania, nazywania emocji oraz poznaliśmy sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób należy ze sobą rozmawiać, aby nikogo przy tym nie krzywdzić. Każdy z nas wykonał także „potworka emocji”.
Dzień chłopaka
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego –
Dziewczynki z 1c
JESTEŚMY BEZPIECZNI NA DRODZE
Wiemy jakie zachowania są bezpieczne, a jakie nie gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Znamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i potrafimy się do nich stosować. Dowiedzieliśmy się także jak wyglądają i co oznaczają wybrane znaki. Każdy z nas stworzył makietę, które następnie połączyliśmy w jeden wielki węzeł drogowy, na którym mogliśmy się bawić autkami i ludzikami z Lego.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września z okazji Dnia głośnego czytania odwiedzili goście, którzy poczytali nam wybrane fragmenty książek. Starsze koleżanki przypomniały nam przygody Kici – koci, a pan Maciej przybliżył nam pracę ratownika medycznego oraz strażaka. Słuchaliśmy z zainteresowaniem i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również nas odwiedzą.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Nasza szkoła dba nie tylko o naukę języka polskiego, ale także jest otwarta na języki obce. Każda z klas miała określone zadania dotyczące przydzielonego kraju. My wylosowaliśmy Chorwację. Przygotowaliśmy plakat na temat tego europejskiego kraju, posłuchaliśmy ciekawostek o Chorwacji oraz nauczyliśmy się liczyć do 10 po chorwacku. Następnie w auli, gdzie zgromadziły się wszystkie klasy zaprezentowaliśmy swoje umiejętności, podziwiając także występy innych.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Nasza klasa, wraz z całą społecznością szkolną przyłączyła się do akcji sprzątania świata. My postanowiliśmy zadbać o najbliższą okolicę szkoły.
DZIEŃ KROPKI
Z okazji dnia kropki, który obchodzony jest 15 września, poznaliśmy historię Vasthi, bohaterki książki pt.: „The Dot” (kropka)”, dzięki której dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma jakiś talent. Czasem tylko o nim nie wiemy albo musimy cierpliwie poczekać, aż go odkryjemy.
JESTEŚMY PIERWSZOKLASISTAMI!
Nie wiemy jak i nie wiemy kiedy, ale nagle skończyły się wakacje, a my zostaliśmy pierwszoklasistami! Najpierw, nieco nieśmiało, z czasem trochę odważniej – poznawaliśmy nowe sale, budynek, nowe koleżanki i kolegów oraz oczywiście nauczycieli. Okazało się, że nie ma się czego bać. Z pewnością stworzymy razem zgraną klasę i będziemy przeżywać wspólnie ciekawe przygody. Witaj szkoło! Ahoj, przygodo!