ROK SZKOLNY 2021/2022
NASZA WYCIECZKA - GOSZCZANOWO
Za cały rok pracy należy się jakaś rekompensata. My wybraliśmy się do Goszczanowa, aby tam rozładować emocje w czasie dwudniowego obozu. Wraz z zaprzyjaźnionymi klasami z naszej szkoły graliśmy w siatkówkę wodnymi balonami, integrowaliśmy się poprzez zadania wymagające współpracy całej klasy, a także graliśmy w paintball laserowy czy uczyliśmy się budować szałasy i kamuflować się w lesie. Była też dyskoteka, wspólne posiłki, rozmowy, zabawy i odpoczynek. Emocji i atrakcji co niemiara! Oby więcej takich wyjazdów!
DZIEŃ DZIECKA
"Wszystkie dzieci nasze są!" i wszystkie lubią dobrą zabawę. Dlatego Dzień Dziecka spędziliśmy na zabawach sportowych - zbijaku, rzucie do celu, slalomie, przeciąganiu liny i klasowym skakaniu przez skakankę. Po chwili odpoczynku udaliśmy się do auli, aby kibicować naszemu koledze, Adamowi, w szkolnym konkursie talentów muzycznych. To był dzień pełen wrażeń!
WIELKANOCNE SPOTKANIE
Środę przez rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej spędziliśmy przy wspólnym wielkanocnym stole. Ponieważ w tym roku dołączyli do nas uczniowie z Ukrainy, porozmawialiśmy o podobieństwach i różnicach w ich i naszym obchodzeniu Świąt. Były też wspólne zabawy i film. Nie zabrakło oczywiście drobnych upominków, za które bardzo zającowi dziękujemy!
DZIEŃ PATRONA, CZYLI JAK DALEKO SIĘGA ŚWIATŁO LATARNI STILO
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. W tym roku tematem wiodącym były polskie latarnie morskie. W tym dniu wysłuchaliśmy ciekawej legendy o ich powstaniu, a następnie tworzyliśmy plakat wylosowanej przez nas latarni Stilo. Ponieważ dzień ten był połączony także ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, mieliśmy więc okazję poćwiczyć ortografię w ramach bieganego dyktanda, a na koniec posłuchaliśmy legend z różnych regionów Polski i tworzyliśmy własne rebusy, krzyżówki czy zagadki. Dzień był intensywny i bardzo fajny!
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, CZYLI JAK POMAGAĆ INNYM?
Tuż przed wiosenną przerwą świąteczną uczestniczyliśmy w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych. Skupione one były wokół miłości bliźniego, która w dzisiejszych czasach jest szczególnie potrzebna. Każdego dnia po nauce w kościele wracaliśmy do szkoły i mieliśmy do wykonania konkretne zadania: pierwszego dnia rysowaliśmy jak realizować miłość bliźniego w szkole, drugiego zaś tworzyliśmy własne pisanki wielkanocne. Ostatni dzień poświęciliśmy na wspólne oglądanie filmu "Cuda z nieba". To był bardzo dobry czas - zobaczcie sami!
PRACUJEMY NA INTEGRACJĄ
Po raz kolejny wykorzystaliśmy lekcję języka polskiego, aby zdobyć niezbędne umiejętności z tego przedmiotu, ale także miło spędzić czas i popracować nad integracją zespołu klasowego. Naszym zadaniem było stworzenie klasowego komiksu pt. "Nowe przygody Kajko i Kokosza". Do wykonania zadania dostaliśmy wydrukowane klatki komiksowe, które należało uzupełnić o wypowiedzi bohaterów i uporządkować tak, aby powstała spójna historia; brystol, klej i flamastry. Każdy znalazł dla siebie zadanie do wykonania, a efekty końcowe przerosły nawet samą pomysłodawczynię. Brawo!
WRÓCILIŚMY DO SZKOŁY PO FERIACH!
Powrót do szkoły po błogim lenistwie ferii nie zawsze jest łatwy. Żeby nie zaczynać od razu z wysokiego C, na pierwszej godzinie wychowawczej urządziliśmy sobie bitwę na "śnieżki". Zadanie choć niepozorne, miało nauczyć dzieci wzajemnego słuchania się. Najpierw bowiem w kręgu każdy opowiedział o swoich feriach i na kartce zapisał hasło, które mu się z tym czasem najmocniej kojarzy. Po opowieści wszystkich uczniów, kartki przekształciliśmy w "śnieżki", podzieliliśmy się na dwie drużyny, zbudowaliśmy fortyfikacje i rozpoczęliśmy bitwę. Po 5 minutach, każdy musiał mieć w ręce jedną śnieżkę z zapisanym słowem. Na koniec zadaniem ucznia było powiedzienie, do kogo należy "śnieżka", którą trzyma w ręce. Zabawa była świetna!
PO CO NAM W SZKOLE WIESZAKI?
W naszej klasie nic nie jest nudne i standardowe - nawet omawianie lektury na języku polskim! Przy okazji rozmów o "Opowieści z Narnii" chcieliśmy nieco bardziej wczuć się w atmosferę tamtejszego świata przedstawionego. Z tego to powodu na lekcję przynieśliśmy wieszaki i to na nich zapisaliśmy notatki o światach przedstawionych w lekturze. Pomiędzy kartkami z informacjami o świecie rzeczywistym, a tymi, na których zapisaliśmy wiadomości o świecie fantastycznym znalazła się natomiast szafa - swoisty lekturowy portal do królestwa Aslana.
KLASOWA WIGILIA
17 grudnia w naszej klasie obchodziliśmy Wigilię. W dobrej, świątecznej atmosferze spędziliśmy czas z byłą wychowawczynią. Było ciasto, prezenty, śpiew i dużo uśmiechów. Sami zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach!
MIKOŁAJKI
Okoliczność mikołajek postanowiliśmy wykorzystać na nadanie naszej sali lekcyjnej świątecznego wystroju. Przy akompaniamencie świątecznych piosenek, śpiewach i tańcach pracowaliśmy niczym elfy w fabryce św. Mikołaja. Efekty są super! Teraz w naszej sali czuć Święta, które już tuż-tuż.
ANDRZEJKI
Dzisiaj Andrzejki, więc i my wykorzystaliśmy ten dzień do wróżenia i wspólnego spędzenia czasu. Zrobiliśmy to jednak inaczej niż to, jak wskazuje tradycja. Naszym celem nie było dowiedzenie się jaką pracę będziemy wykonywali w przyszłości czy kto będzie miał jakiego męża czy żonę. Zamiast tego napisaliśmy wróżbę czy dobre życzenie dla kolegi czy koleżanki i umieściliśmy je w balonach, które następnie napompowaliśmy. Potem nastąpiły rozmowy (również o tradycji obchodzenia wigilii imienin św. Andrzeja) i podjadanie słodkości. Opuszczając klasę, każdy wybrał sobie jeden balon, przebił go i zabrał ze sobą dobrą wróżbę. To był miło spędzony czas.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Listopad to czas, kiedy sporo rozmyśla się o tym, co minęło. Najpierw święto zmarłych, a potem 11 listopada. To drugie święto chcieliśmy obchodzić w szkole, mieliśmy wiele planów, ale niestety pandemia nam je zepsuła. Oczywiście spotkaliśmy się tego dnia na lekcjach zdalnych i miło spędziliśmy czas. Oglądaliśmy filmy o tematyce związanej z tym historycznym wydarzeniem, a także przygotowaliśmy kotyliony w barwach narodowych. Spotkanie miało dla nas także dodatkowy smak wspomnień, ponieważ prowadziła je nasza dawna wychowawczyni pani Iwona. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas - było super!
NASZE PAŹDZIERNIKOWE SUKCESY
Październik był dla nas miesiącem pokazywania swoich talentów. Troje z uczniów naszej klasy stanęło w szranki w konkursie na najciekawszą haloweenową dynię. Szymon S. zdobył w tym konkursie 3. miejsce - serdecznie gratulujemy!
Ponadto w bibliotece odbył się konkurs dla znawców detektywistycznej serii Lassego i Mai. Tu również troje uczniów zmierzyło się z pozostałymi uczestnikami. Tym razem miejsce III zajął Adrian B. Natomiast Anastazja Ł. i Aleksander W. otrzymali wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
EKOLOGICZNY DZIEŃ NAUCZYCIELA
14 października jak co roku świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Tym razem jednak wykorzystaliśmy ten dzień, aby wspólnie zadbać o ekologię w naszej szkole. Z zebranych śmieci stworzyliśmy rewelacyjne konstrukcje przestrzenne, obejrzeliśmy film o segregacji śmieci, rozwiązaliśmy krzyżówki i wyszliśmy na spacer. Prace nad konstrukcjami były bardzo zajmujące i przyniosły nam mnóstwo radości. Pamiętaliśmy jednak, aby tego dnia wesprzeć także zbiórkę na rzecz chorej na SMA Olgi - tym bardziej, że dzięki temu mogliśmy zjeść przepyszne ciasta przygotowane przez naszych nauczycieli.
LUBIMY CZYTAĆ
Ostatnio w szkole ogłoszono międzyklasowe wyzwanie czytelnicze. Klasa, która do końca roku szkolnego przeczytać najwięcej książek nie należących do lektur, otrzyma nagrodę. Nie czekając, zabraliśmy się za czytanie i już wrzuciliśmy pierwsze tytuły do klasowego słoiczka. Trzymajcie za nas kciuki!
DZIEŃ CHŁOPAKA
30 września nie mogliśmy zapomnieć o naszych kolega z klasy. Z okazji ich święta na godzinie wychowawczej zagościły słodkie przekąski i prezenty. Odbył się także quiz, w którym sprawdzaliśmy ile chłopcy wiedzą o dziewczynach, a dziewczyny o chłopakach. Świetnie się tego dnia bawiliśmy!
ROZPOCZYNAMY NOWĄ PRZYGODĘ