ROK SZKOLNY 2021/2022
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
WYCIECZKA DO PARKU ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ W OWIŃSKACH
MOTYLE
Dzięki uprzejmości Pana Jacka,mieliśmy okazję poznać wielobarwne motyle. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat ich zwyczajów, rozwoju, sposobu pobierania pokarmu, co lubią jeść,a właściwie to pić. Cześć informacji była dla nas prawdziwym zaskoczeniem. Mogliśmy podziwiać skrzydlate piękności z bliska, trzymając w ręce pomarańcze.
WYCIECZKA - GRÓD POBIEDZISKA
DZIEŃ STRAŻAKA
„Gdy ogień wkoło szaleje, w nim pokładamy nadzieje.
Wąż, woda oraz drabina, to jego wierna drużyna.”
4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca strażaka, bo wbrew temu co myśleliśmy na początku – nie tylko na gaszeniu pożarów. Określiliśmy jakimi cechami powinna odznaczać się osoba, która chce zostać strażakiem. Wiemy także, czym jest korytarz życia. Strażacy to nasi bohaterowie, dziękujemy!
ŚWIĘTA MAJOWE
Dzień Ziemi
Jesteśmy świadomymi mieszkańcami naszej pięknej planety. Z okazji jej święta posprzątaliśmy teren wokół szkoły. Oglądaliśmy filmy i prezentacje o tematyce ochrony Ziemi. Wykonaliśmy także plakaty.
NASZE SUKCESY
Nasza klasa otrzymała dyplom i nagrody, za zdobycie pierwszego miejsca podczas obchodów Dnia Patrona – wykonaliśmy plakaty przedstawiające latarnie w Krynicy Morskiej.
Ponadto część dzieci z naszej klasy otrzymała nagrody za wyróżnienia i udział w konkursie fotograficznym „Wiosna w obiektywie”. Brawo!
WIELKANOC
MALI HODOWCY
Przygotowując się do zbliżającej Wielkanocy, zasialiśmy rzeżuchę. Była to świetna możliwość obserwacji wzrostu tej rośliny. Dla porównania użyliśmy dwóch metod: pierwszą część nasion zasialiśmy w szklarni, zaś drugą za talerzyku. Wyniki były spektakularne – rzeżucha w szklarni była bez porównania większa i bardziej zachęcająca do spróbowania. Na koniec, oczywiście chętni zajadali rzeżuchę na kanapkach. Na zdrowie!
„NIESAMOWITE PRZYGODY 10 SKARPETEK”
Lektura dostarczyła nam masę wrażeń. Stworzyliśmy laporello – książeczkę ilustrującą poszczególne rozdziały, zaprojektowaliśmy własne skarpetki. Dzieci przygotowały także zabawki – pacynki ze skarpetek. Powstały prawdziwe cuda – zajączki, myszki, pacynki z zębami i wiele innych. Świetnie się bawiliśmy. Polecamy tę lekturę!
TĘCZOWA WIOSNA
Oprócz pięknych, kolorowych prac związanych z Dniem Tęczy, wykonaliśmy tęczowy eksperyment.
SERCE DLA UKRAINY – KLASOWA ZBIÓRKA
Z inicjatywy naszej koleżanki Hani, powstała akcja mająca na celu zbiórkę środków pieniężnych dla dzieci przybyłych z Ukrainy, które będą w naszej grupie. Hania, wraz z rodzicami wykonała serduszka z modeliny w formie broszki. W klasie, już wspólnie spakowaliśmy paczuszki. Zebraliśmy imponującą kwotę! Brawo!
DZIEŃ WODY
Dowiedzieliśmy się co robić, żeby woda była jak najdłużej czysta i służyła wielu, wielu pokoleniom. Wiemy też, czego unikać oraz ile lat rozkładają się w wodzie poszczególne śmieci. Dzieci z kółka plastycznego przedstawiły własne interpretacje tego szczególnego dnia – powstały fantastyczne hasła, promujące czystą wodę.
DZIEŃ BEZ PLECAKA
SKARPETKOWE WYZWANIE – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
Dzisiejsza data – 21 marca jest związana nie tylko z początkiem wiosny. Jest to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności z tymi osobami zakłada się dwie różne skarpetki. Nasza klasa również dołączyła się do takiej formy „skarpetkowego wyzwania”.
DZIEŃ PATRONA
Obejrzeliśmy prezentację o patronie naszej szkoły. Poznaliśmy legendę o pierwszej latarni morskiej. Pracując w grupach wykonaliśmy plakaty przedstawiające latarnię w Krynicy Morskiej. Wysłuchaliśmy także polskich legend: „O koziołkach poznańskich”, „Smok Wawelski” , „Syrenka warszawska” oraz „O piernikach toruńskich”, do których wspólnie narysowaliśmy ilustracje. Niektórzy z nas przynieśli nadmorskie pamiątki i książki o tematyce marynistycznej.
W MARCU JAK W GARNCU
MIARY I WAGI
W ostatnim czasie poznaliśmy sposoby mierzenia, ważenia a także określania ilości płynów. Centymetr, litr czy kilogram nie są już dla nas tajemnicą. Wiemy także jakich sposobów mierzenia używało się dawniej. Zdobytą wiedzę sprawdziliśmy w praktyce np. mierząc stopy członków rodziny, odmierzając odpowiednią ilość wody czy mierząc ćwiczenia. Bawiliśmy się także wagą: na kuchennej odczytywaliśmy wartości przedmiotów; na wadze "wieszakowej" określaliśmy który przedmiot waży mniej, więcej lub tyle samo.
DZIEŃ KOBIET
WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STRAŻY MIEJSKIEJ
MARSZ POKOJU
Z BRZECHWĄ ZA PAN BRAT
TŁUSTY CZWARTEK
Oprócz degustacji tradycyjnych pączków, wykonywaliśmy "słodkie" zadania. Przypomnieliśmy sobie skąd wywodzi się się dzisiejsza tradycja i czego zwiastunem jest tłusty czwartek. Dzieci uczęszczające na kółko plastyczne wykonały pączki - choć w wersji papierowej i niejadalnej, to niejedna osoba mogłaby się nabrać i spróbować ugryźć nasz "wypiek"?
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten, przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Utrwalaliśmy poznane dotąd wiadomości, próbowaliśmy swoich sił w łamańcach językowych, rozwiązywaliśmy zagadki językowe i rebusy.
Dzieci stwierdziły, że j.polski, choć nie należy do najprostszych, to go kochają "bo jest nasz" ❤
DZIEŃ KOTA
ZAJĘCIA KOMPUTEROWE
JESTEŚMY BEZPIECZNI
Naszą klasę odwiedzili policjanci, którzy sprawdzili czy znamy zasady bezpieczeństwa - zarówno na drodze jak i w domu.
WALENTYNKOWY BALIK KARNAWAŁOWY
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
"My dzieci pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy..."
Po zapoznaniu się z zasadami panującymi w naszej bibliotece szkolnej oraz obejrzeniu prezentacji o Julianie Tuwimie, dzieci tymi właśnie słowami przyrzekały właściwie korzystać z zasobów bibliotecznych. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom oraz upominek. Mamy nadzieję, że nasza klasa stanie się prawdziwymi "molami książkowymi".
DZIEŃ PIZZY
Dzisiejsze smakowite święto wzbogaciło naszą wiedzę oraz poszerzyło słownictwo. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi pizza, jak ją się robi. Stworzyliśmy także nasze ulubione - z papieru. Mieliśmy także okazję poruszać się w bieganym dyktandzie, w którym musieliśmy wypisać składniki wybranej pizzy.
MATEMATYKA NIE JEST NUDNA
Ucząc się nowych zagadnień matematycznych przekonaliśmy się, że matematyka = dobra zabawa. Wiemy co to symetria, potrafimy ją wykorzystać- nauczyliśmy składać się symetryczne czapeczki i łódki z papieru. Bawiliśmy się tangramem oraz układaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki logiczne.
DLA BABCI I DZIADKA ❤
Naszych dziadków tak kochamy -
Niespodziankę dla nich mamy.
Choć nieraz mamy Was zdalnie
Pamiętajcie, że kochamy Was realnie!
DOKARMIAMY PTAKI
ŚWIĄTECZNY CZAS
MIKOŁAJKI
Cicho po cichutku, ktoś zakradł się do naszej klasy... Być może skusił się na zostawione ciasteczko oraz kartkę świąteczną? Chyba to był Mikołaj, bo zostawił nie tylko swoje ślady ale także mnóstwo niespodzianek! Na początku przeczytaliśmy list od Mikołaja. Podarował naszej klasie bardzo ciekawe klocki konstrukcyjne, które sprawiły nam ogromną radość. Dostaliśmy także bilety do kina - Mikołaj wyjaśnił, że jak my nie mogliśmy iść do kina, to kino przyszło do nas! I faktycznie - był film, popcorn i najprawdziwsze bilety. Każdy z nas dostał także worek pełen upominków. Podczas Mikołajek ozdabialiśmy nasza piękna choinkę, na której zawieszaliśmy ozdoby. Nastąpiło także wręczenie dyplomów w klasowym konkursie na ozdobę choinkowa. Każdy zdobył I miejsce ale w różnych kategoriach m.in. "Klasowy konstruktor 3D", " Skrzacie sprawy", " Anioły od serca" i wiele innych. Wzięliśmy również udział w świątecznym kiermaszu, podczas którego zbieraliśmy pieniądze dla naszego Gaspara z akcji "Adopcja na odległość". Było mnóstwo cudownych wrażeń!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Rozmawialiśmy o rodzajach niepełnosprawności, o tym jak pomagać osobom z niepełnosprawnością oraz czego należy unikać aby nie popełnić gafy. Powtórzyliśmy sobie podstawowe zwroty w języku migowym (dzień dobry, do widzenia) oraz nauczyliśmy się nowych słów m.in. Jak się masz? Jak masz na imię? Wysłuchaliśmy także bajki z serii "Zosia i Kuba", które w sposób zrozumiały dla dzieci przekazują treści związane z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Książki otrzymaliśmy od fundacji PZU, dla wszystkich klas 0-3.
Andrzejki
Podczas klasowych Andrzejek nasza klasa zmieniła się najpierw w stacje zadaniowe, na których każda grupa rozwiązywania inne zadania a następnie w magiczna salę wróżb, gdzie wróżyliśmy m.in. swój przyszły zawód.
NASZE SUKCESY
Kilkoro uczniów z naszej klasy otrzymało nagrody za wyróżnienia w konkursie bibliotecznym "Okładka ulubionej książki". Gratulacje!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Tradycyjnie 25 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Rozmawialiśmy nie tylko o tych pluszowych i bajkowych misiach ale także o tych żyjących na świecie - prawdziwych niedźwiedziach i niedźwiadkach. Przypomnieliśmy sobie także skąd wzięła się tradycja związana z tym sympatycznym świętem. Michał przygotował dla klasy kartę pracy, na której samodzielnie napisał polecenie: "Narysuj misia, którego ❤".
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodzony jest na Świecie Dzień Praw Dziecka. Po wspólnych rozmowach doszliśmy do wniosku, że prawa dzieci na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Zapoznaliśmy się z prawami, jakie mają wszystkie dzieci ale wiemy też, że na równi z prawami - dzieci mają także obowiązki.
ZNAMY ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Wiemy już, że A, D, C, E, K to nie tylko litery ale także jedne z wielu potrzebnych dla naszego organizmu witamin. Dzięki poznanym informacjom wiemy co jeść, a czego nie żeby być zdrowym i aktywnym oraz co wpływa na poprawę pamięci. Skomponowaliśmy także swój wymarzony posiłek.
UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH CIESZĄ SIĘ Z NADEJŚCIA ZIMY ŚPIEWAJĄCO
WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA "SCARTCH"
Lubimy grać w gry, dlatego też postanowiliśmy nauczyć się tworzyć swoje własne mini-gry. Przy pomocy Pani Instruktor stworzyliśmy grę, w której zaprogramowaliśmy kota i mysz. Po uruchomieniu gry można nimi było sterować strzałkami.
"RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ"
Z okazji Święta Niepodległości wzięliśmy udział w dniu projektowym "Razem dla Niepodleglej".
"DBAMY I ZĘBY" - WARSZTATY
Dzięki dzisiejszym warsztatom upewniliśmy się czy prawidłowo myjemy zęby, co robić żeby pozostały jak najdłużej zdrowe oraz co im służy. Przyszłe Panie dentystki przypominały także o kontrolnych wizytach u stomatologa, nawet gdy nic się nie dzieje. Otrzymaliśmy także upominki - szczoteczkę i klepsydrę.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. My również postanowiliśmy wziąć nim udział. Towarzyszyły nam ulubione bajkowe zabawki lub książki. Rozwiązalismy także łamigłówki oraz wysłuchaliśmy opowiadania "Czerwony Kapturek" - w formie teatrzyku Kamishibai.
PAN PIANKA - WARSZTATY
PASOWANIE NA UCZNIA 2021
W Szkole Podstawowej nr 45 im. ORP Poznań, dnia 29 października 2021 roku bardzo uroczyście obchodzono pasowanie uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczycił nas dowódca okrętu ORP POZNAŃ komandor podporucznik Krzysztof Lewandowski wraz z delegacją, Pani dyrektor Dorota Urbanowicz, Pani wicedyrektor Marlena Głowińska oraz rodzice.
Dzieci w części artystycznej prezentowały swoje umiejętności, które zdobyły przez ten krótki czas spędzony w szkole. Swój pierwszy egzamin zdali celująco, tym bardziej, że odpytywali ich starsi koledzy z klasy piątej.
Po części artystycznej nastąpił moment złożenia uroczystego przyrzeczenia. Pierwszaki zobowiązały się uczyć pilnie, szanować rodziców i nauczycieli oraz wzorowym zachowaniem godnie reprezentować szkołę i naszego patrona. Po ślubowaniu pani dyrektor magicznym ołówkiem, a dowódca okrętu ORP Poznań oficerskim kordzikiem pasowali każdego ucznia na pełnoprawnego członka naszej społeczności szkolnej. Dzieci w skupieniu czekały na ten ważny moment, a galowe stroje, granatowe birety dodawały im powagi.
Na pamiątkę każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom oraz książeczkę.
CHĘTNIE BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJACH CHARYTATYWNYCH
Nasza klasa chętnie włącza się do pomagania innym. Kazdy z uczniów z ochotą dorzucił swoją "cegiełkę" do akcji organizowanych w szkole. Na szczególną uwagę zasługuje Hania, która bardzo zaangażowała się w zbiórkę dla schroniska dla zwierząt. Z pomocą rodziców upiekła ciasteczka, które później sprzedawała. Za "zarobione" pieniądze zakupiła mnóstwo smakołyków dla psów i kotów. Ponadto z pomocą mamy, napisała do znanej firmy produkującej żywność dla czworonogów o wsparcie naszej akcji. Działania zakończyły się sukcesem ponieważ nasza klasa otrzymała kilka boxów z jedzeniem i różnymi akcesoriami.
Brawo!!!
LUBIMY TWORZYĆ
WARSZTATY Z WORD - BEZPIECZNI NA DRODZE
Nasza klasa uczestniczyla w warsztatach dotyczacych bezpieczenstwa w ruchu drogowym, organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Utrwaliliśmy zdobyte już wiadomości o bezpieczeństwie oraz o tym jak należy zachowywać się podczas jazdy samochodem. Dostaliśmy także upominki - odblaski, żebyśmy byli widoczni na drodze oraz książeczki.
WYCIECZKA DO CICHEJ GÓRY "JESIENNE PLONY"
Co to są wykopki? Jak mówimy w Poznaniu na dynię? Jak wyglądała kiedyś uprawa roli? Co składa sie na jesienne plony i jakie to są warzywa okopowe? Gdzie jest najwięcej witaminy C? Po wycieczce do Cichej Góry i warsztatach o jesiennych plonach nasi pierwszoklasiści z pewnością będą potrafili odpowiedzieć na te pytania. Mogliśmy także podejrzeć życie zwierząt a niektóre nawet pogłaskać czy nakarmić. Na koniec przy ognisku piekliśmy pyszne kiełbaski.
EKOLOGICZNY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W Dniu Edukacji Narodowej spędziliśmy czas biorąc udział w projekcie ekologicznym. Dowiedzieliśmy się co to jest recykling oraz że warto segregować śmieci, aby pomóc planecie. Wspólnie wybraliśmy się porządkować teren wokół szkoły. Stworzyliśmy także "Kodeks młodego ekologa".
ZNAMY PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
"Gdy zamierzasz przejść ulicę,
musisz poznać tajemnicę.
Na chodniku przystań bokiem. Popatrz w lewo bystrym okiem. Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie mogą po niej przejść przechodnie."
"DZIECI W SIECI - PLIK I FOLDER NA TROPIE INTERNETOWYCH KŁOPOTÓW" - SPEKTAKL ON-LINE
Nasza klasa obejrzała spektakl on-line "Dzieci w sieci" organizowanym przez Polskie Centrum Programu Safer Internet . Dowiedziały się z niego ,że Internet i sprzęty multimedialne, choć ważne i pomocna na co dzień, mogą stać się źródłem uzależnienia. Bohaterowie spektaklu - Folder i Plik, radzili co robić, żeby nie wciągnął nas "sieciowciąg".
Wykonaliśmy także plakat nawiązujący do spektaklu, jak według dzieci można uniknąć uzależnienia lub pomoc komuś, kto ma z tym problem.
DZIEŃ CHŁOPCA
Tym małym i tym nieco większym chłopcom życzymy samych radosnych chwil!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
JESIEŃ W 1C
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
SZKOŁA
"Do szkoły dzieciaki,
Na ramię plecaki,
Wakacje za nami,
Nauki już czas.
Na przerwach skakanie,
Kredami mazanie,
Gdy dzwonek zadzwoni,
Idziemy do klas.
Czytanie, liczenie,
Poprawne mówienie,
Wesołe literki,
Nie pójdą dziś w las.
Bo wprawdzie nauka,
Niezwykła to sztuka,
Lecz także zabawa,
Co w każdym jest z nas"
Pierwsze dni naszych pierwszoklasistów za nami. Uczymy się szkolnej rzeczywistości, bawiąc się poznajemy świat.