Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 45 im.ORP Poznań

X JUBILEUSZOWA EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PIOSENKI POETYCKIEJ „O POEZJĘ TRZEBA DBAĆ” IM. MAGADELNY THIEL

Utworzono dnia 12.06.2023

W sobotę 3 czerwca odbył się X jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Piosenki Poetyckiej "O poezję trzeba dbać'' im. Magdaleny Thiel. Z niebywałą radością ponownie powitaliśmy uczestników konkursu w murach szkoły, zwłaszcza, że tegoroczna edycja była wyjątkowa. Przede wszystkim w czasie X edycji „O poezję trzeba dbać”, Konkursowi zostało oficjalnie nadane imię, imię niezwykle ważne, imię jego pomysłodawczyni i twórczyni – Magdaleny Thiel.

Magdalena Thiel była nauczycielką języka polskiego w Gimnazjum Nr 20 im. Ojca Mariana Żelazka w Poznaniu. W tej szkole przepracowała większość lat swojej drogi zawodowej. Prowadziła także zajęcia teatralne, a uczniowie pod jej kierownictwem często animowali wydarzenia artystyczne podczas różnych uroczystości szkolnych. Poza wiedzą merytoryczną i umiejętnościami wymaganymi przez programy kształcenia, przekazywała swoim wychowankom „coś więcej” – wartości, które były dla niej ważne. Otaczała ich troską i wielką życzliwością. Z tych zamiłowań zrodziła się inicjatywa konkursu piosenki poetyckiej „O poezję trzeba dbać…” Nazwa konkursu nawiązuje do słów piosenki Grzegorza Turnaua – jednego z ulubionych artystów pani Magdaleny. Przeprowadziła trzy pierwsze edycje tego niezwykłego Konkursu. Niestety, w późniejszym czasie, zachorowała i zmarła. Jednak idea przyświecająca „O poezję trzeba dbać” przetrwała, a my z dumą ją kontynuujemy.

Tegoroczna edycja była obfita nie tylko w bardzo dobre wykonania piosenek, ale i świetne aranżacje, a nawet kostiumy. Mogliśmy usłyszeć przepiękne utwory, które zalicza się do klasyki poezji śpiewanej, jak choćby: „Śpij bajki śnij” Marka Grechuty, „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, czy „Bracka” Grzegorza Turnaua; a także nowsze utwory, takie jak: „Wilcza Zamieć” Aleksandry Motyki i Marcina Przybyłowicza, czy też „Mamo tyś płakała” Sanah i Igora Herbuta.

Wszystkie wykonania prezentowały wysoki poziom artystyczny, który został doceniony przez konkursowe jury w składzie: Bogumiła Szeligowska-Wojtecka, Joanna Ciachowska oraz Wiesław Bendarek.

Pani Szeligowska-Wojtecka jest związana z naszym konkursem już od kilku lat. Jest to absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w zakresie teorii muzyki i edukacji muzycznej. Dyplomowany nauczyciel w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia Nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, a także wykładowca Akademii Muzycznej.

Pani Joanna Ciachowska - muzyk z rodziny artystycznej, chórzystka warsztatowa w głosie sopranu i altu od wielu lat, aspirująca dyrygentka oraz instrumentalistka. Studiowała informację naukową i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień tutor języka polskiego dla internetowej platformy edukacyjnej, a także prowadząca zajęcia emisji głosu w oparciu o zdobyte uprawnienia BHP.

Natomiast pan Wiesław Bednarek to absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Henryka Łukaszka (1978) oraz studiów dyrygenckich na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na tej samej uczelni, w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego (1984). Związany na stałe z Poznaniem i sceną Teatru Wielkiego. Był równocześnie szefem Orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, z którą prowadził działalność koncertową.

Dzięki takim kwalifikacjom jurorzy, podejmując decyzję o nagrodzeniu wykonawców oceniali nie tylko interpretację wokalną utworu, ale i aranżację, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. W tym roku, zgodnie z tradycją, formuła konkursu została także wzbogacona o Nagrodę Publiczności. Obrady jury zakończyły się następującymi wynikami:

 

Kategoria klas IV-VI:

I miejsce: JAKUB WIŚNIEWSKI (Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Czapurach) z utworem „Dzika róża” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i muzyką skomponowaną przez Włodzimierza Korcza;

II miejsce: KSAWERY TYSZER (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu) z utworem „O niebo lepiej” Mieczysława Szcześniaka;

III miejsce: MARTYNA I ZUZANNA WOHLGETAN (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Poznaniu) z utworem „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej.

W tej kategorii jury przygnało także wyróżnienie dla JAGODY WACHOWSKIEJ (Szkoła Podstawowa nr 45 im. ORP „Poznań” w Poznaniu), która zaprezentowała się w utworze „Jedyne co mam” zespołu Czerwony Tulipan.

 

Kategoria klas VII-VIII:

I miejsce: ZUZANNA OZIMIŃSKA (Szkoła Podstawowa nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu) z utworem „Luna Srebrnooka” Seweryn Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej;

II miejsce: NADIA KOŚCIUKIEWICZ (Szkoła Podstawowa nr 88 im. Poznańskich Koziołków w Poznaniu) z utworem „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

III miejsce: WIKTORIA SZUMNA (Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu) z utworem „Wilcza zamieć” Aleksandry Motyki, Marcina Przybyłowicza.

Z kolei Nagrodę Publiczności otrzymała URSZULA PRZYBYSZ (Szkoła Podstawowa nr 45 im. ORP „Poznań” w Poznaniu), która zaśpiewała utwór „Mamo tyś płakała” Zuzanny Jurkiewicz i Igora Herbuta.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za moc emocji płynących ze sceny. Konkurs jednak nie odbyłby się bez patronów i sponsorów, którzy wzorem lat poprzednich wsparli nas w podjętych działaniach: Rada Osiedla Główna oraz Mirox – fabryka okien i drzwi. Z kolei za objęcie X jubileuszowego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O poezję trzeba dbać” im. Magdaleny Thiel patronatem honorowym dziękujemy Prezydentowi Miasta Poznania, a za patronat medialny - Radiu Poznań. Ogromne podziękowania kierujemy też w stronę jury, bez którego nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tego wyjątkowego wydarzenia.

Już teraz natomiast serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną, XI edycję konkursu. Jesteśmy przekonani, że wśród młodych artystów nie zabraknie chętnych do zaprezentowania swoich wokalnych talentów na naszej scenie.

 

Organizatorzy Międzyszkolnego Konkursu  
Piosenki Poetyckiej „O poezję trzeba dbać”

link do zdjęć

link do występów konkursowych, w wykonaniu laureatów

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 302

W poprzednim tygodniu: 395

W tym miesiącu: 1221

W poprzednim miesiącu: 1970

Wszystkich: 67455