Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce w obszarze zdrowia publicznego. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.
Nasz świat nie jest równy i sprawiedliwy dla wszystkich.
Na całym świecie żyją rodziny, które mają niewielkie dochody, gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci. Mają często ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody, powietrza, usług zdrowotnych i bezpieczeństwa żywnościowego lub nie mają ich wcale. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, choroby i w końcu do przedwczesnej śmierci. Są też ludzie, rodziny, które żyją zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.
Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia wzywa liderów do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych niezależnie od tego gdzie żyją.
Motyw przewodni związany jest też z trwającą pandemią i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 . Obecna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim podkreśla rolę personelu medycznego w czasie pandemii.
Pamiętajmy też, że teraz wszyscy szczególnie powinniśmy dbać o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Epidemia wywołuje w nas duży niepokój i lęk, co znacząco wpływa na nasze gorsze samopoczucie. Pod podanym niżej linkiem na stronie gov.pl znajduje się 10 rad jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii:
Dbajmy więc o zdrowie, stosujmy się do zaleceń związanych z zapobieganiem zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.